اقتصادی print
رمز گشایی از اعتراض سپرده‌گذاران کاسپین
همشهری
0 comment   34 visibility
سه شنبه 9 خرداد 1396 ساعت 07:30
چکیده مطلب
تعدادی از سپرده‌گذاران در تعاونی اعتبار منحل شده فرشتگان در روزهای اخیر با برگزاری تجمع‌های اعتراضی در برابر شعب مؤسسه اعتباری کاسپین در برخی شهرهای ایران نسبت به سازوکار پیش‌بینی شده از سوی بانک مرکزی برای تسویه سپرده‌ها اعتراض کردند و خواستار بازنگری در شیوه بازپرداخت سپرده‌های خود شده‌اند.


روز گذشته تعدادي از اين سپرده‌گذاران بار ديگر با تجمع در برابر ساختمان مركزي بانك مركزي با دادن شعارهايي عليه مقامات ارشد اين بانك خواستار پاسخگويي و شفاف‌سازي تصميم‌هاي اتخاذ شده براي سامان‌دادن به وضعيت بلاتكليف خود شدند كه افزايش تنش در اين تجمع باعث ورود نيروي انتظامي براي پايان دادن به اين اعتراض‌ها شد؛ اعتراض‌هايي كه انتظار مي‌رفت با 2اطلاعيه بانك مركزي در روزهاي پاياني ارديبهشت‌ماه فروكش كند اما اين اتفاق رخ نداده است.
يكي از اين سپرده‌گذاران در گفت‌وگو با همشهري مي‌گويد: قرار بود در 2مرحله وضعيت سپرده‌گذاران داراي سپرده تا 10و 20ميليون تومان روشن شود اما شعب منتخب مؤسسه كاسپين به جاي پرداخت اصل سپرده‌ها، بخشي از آن را با عنوان اضافه سود پرداخت شده در ماه‌هاي قبل كسر مي‌كنند. سپرده‌گذار ديگر نسبت به كسر سود سپرده‌ها در ماه‌هاي گذشته اعتراض دارد و مي‌گويد: اين روش به‌معناي جريمه سپرده‌گذاراني است كه به اعتبار مجوز بانك مركزي، اقدام به خارج كردن سپرده‌هاي خود از تعاوني‌هاي ادغام شده در مؤسسه كاسپين نكرده‌اند و تشويق مديران متخلف اين تعاوني‌هاست.
صدور 2 اطلاعيه در 3روز بـانك مـركـزي هم در روزهاي واپسين ارديبهشت منتهي به برگزاري دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري با صدور 2اطلاعيه اعلام كرد: در مرحله نخست مؤسسه كاسپين موظف است حسب نظر مرجع قضايي نخست نسبت به پذيرش تعهد و پرداخت سپرده سپرده‌گذاران تعاوني اعتبار منحله فرشتگان تا مبلغ يكصد ميليون ريال براي هر يك از مشتريان اين تعاوني منحل شده، اقدام كند تا به اين ترتيب تكليف 379هزار و 392نفر از مجموع 458هزار و 826نفر از سپرده‌گذاران تعاوني منحل شده فرشتگان (87درصد) روشن شود.
2روز بعد يعني 28ارديبهشت‌ماه اطلاعيه دوم بانك مركزي منتشر شد كه براساس آن سپرده سپرده‌گذاران تعاوني منحله فرشتگان تا مبلغ ٢٠٠ ميليون ريال توسط مؤسسه اعتباري كاسپين تعيين‌تكليف شد و براساس اين اطلاعيه سپرده‌گذاران مجاز شدند تا نسبت به سپرده‌كردن مبلغ خود نزد مؤسسه اعتباري كاسپين اقدام يا در صورت عدم‌ تمايل، نسبت به دريافت آن اقدام كنند.
حذف۳۰۰۰ ميليارد سود بي‌هويت ايسنا گزارش داد با پايان مهلت تعيين شده براي سپرده‌گذاران كمتر از 10ميليون تومان آخرين اخبار دريافتي حاكي از آن است كه تاكنون تنها حدود ۱۳ ميليارد تومان به سپرده‌گذاران پرداخت شده است. اين گزارش مي‌افزايد از حدود ۸۶۰۰ ميليارد سپرده‌اي كه در مجموع، فرشتگان جذب كرده بود، رقمي نزديك به ۳۰۰۰ ميليارد تومان را همين سودهايي دربرمي‌گيرد كه وجود خارجي نداشته و ماهيتي ندارند.
از اين‌رو بانك مركزي اين ارقام را نپذيرفته و با حذف آن مجموع بدهي به حدود ۵۶۰۰ ميليارد تومان مي‌رسد. تاكنون از اموال فرشتگان حدود ۳۱۰۰ ميليارد تومان شناسايي و مورد ارزيابي قرار گرفته كه ۱۷۰۰ ميليارد آن را دارايي‌هاي غيرمنقول و ۱۴۰۰ ميليارد تومان را دارايي منقول تشكيل مي‌دهند. در اين بين درصورتي كه به منابعي نياز باشد، بانك مركزي در مقابل دارايي‌هاي تضمين شده فرشتگان خط اعتباري را در اختيار كاسپين قرار خواهد داد.
خبر ديگر اينكه درحالي‌كه برخي سپرده‌گذاران خواهان تعديل سود خود به ميزان 15درصد هستند بانك مركزي مي‌گويد: تنها اصل سپرده‌ها پرداخت شده و وجوه آنها مشمول هيچ سودي نخواهد شد. افزون بر اين از امروز نهم خردادماه تعيين تكليف سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰ ميليون تومان در اختيار مؤسسه كاسپين قرار خواهد گرفت و سپرده‌گذاران مي‌توانند براساس جدول زمانبندي شده و حروف الفبا به ۲۰ شعبه اعلامي داراي مجوز اين مؤسسه مراجعه كنند. در عين حال كه قرار بر اين شده تا سپرده‌گذاران تا سقف ۱۰ ميليون تومان كه مهلت آنها ديروز به پايان رسيد نيز همچنان از فرصت مراجعه برخوردار باشند.
ابهام در تعيين تكليف 10ميليون توماني‌ها زمان اعلام شده از سوي بانك مركزي براي تعيين تكليف سپرده‌گذاران كمتر از 10ميليون تومان روز گذشته به پايان رسيد و مشخص نيست در اين مدت كوتاه چه تعداد از 379هزار و 458نفر سپرده‌گذار موفق به دريافت اصل سپرده خود شده‌اند و چه تعداد همچنان خواستار تعيين وضعيت اصل و سود سپرده خود هستند. مديران مؤسسه اعتباري كاسپين هم كه در يك هفته اخير با اعتراض‌هاي سپرده‌گذاران در برابر شعب منتخب خود مواجه هستند، تاكنون جزئياتي از آخرين وضعيت ساماندهي سپرده‌گذاران منتشر نكرده‌اند.

کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.