اقتصادی print
نمایشگاه صنایع دستی و منسوجات ایران در اربیل عراق برپا شد
تسنیم
0 comment   13 visibility
یکشنبه 28 خرداد 1396 ساعت 14:29
چکیده مطلب
حدود 80 هنرمند زن و مرد ایرانی نمایشگاهی از صنایع دستی و منسوجات را در مرکز شهر اربیل، در نزدیکی ارگ تاریخی این شهر برپا کرده اند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری روداو، حدود 80 هنرمند زن و مرد ایرانی نمایشگاهی از صنایع دستی و منسوجات را در مرکز شهر اربیل، در نزدیکی ارگ تاریخی این شهر برپا کرده اند.
این نمایشگاه تا دو هفته برپا خواهد بود و انتظار می رود صنایع دستی تولیدی ایران را در معرض دید افراد محلی و بازدیدکنندگان از شهرهای دیگر عراق قرار دهد.
صنایع دستی و منسوجات همچنین بخشی از فرهنگ منطقه کردستان عراق به شمار می رود. یک موزه دائمی منسوجات در ارگ اربیل دایر است.
بسیاری از قبایل چادرنشین کردستان شهرت خاصی در تولید قالیچه های بافته شده از هزاران گره کوچک و همچنین کلیم دارند که از پشم گوسفند بافته می شود. این سنت عشایری در کنار تولید صنایع دستی متعدد دیگر، در اواخر دهه 1980 میلادی یعنی زمانی که دیکتاتور سابق عراق، صدام حسین عملیات انفال علیه کردها را آغاز کرد و دست به نابودی 4500 روستای کرد این منطقه زد، به دست فراموشی سپرده شد.
در سال 2008 میلادی، اسپانیا با استخدام برخی از استادان قالی باف کرد که از آن حوادث جان به در برده ودند، اقدام به تربیت نسل جدیدی از بافندگان کرد. در طی سال های اخیر بیش از 40 زن کرد برای بافت قالی و کلیم تربیت شده اند.
انتهای پیام/89
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.