فرهنگی print
راه اندازی نخستین شبکه تلویزیونی ویژه قاره آفریقا به زبان هوسا
جام نیوز
0 comment   6 visibility
دوشنبه 29 خرداد 1396 ساعت 16:49
چکیده مطلب
معاونت برون مرزی صدا و سیما شبکه ای جدید برای قاره آفریقا و مخاطبان هوسا زبان با عنوان HausaTV راه اندازی خواهد کرد.
به گزارش جام نیوز، معاونت برون مرزی این روزها در حال راه اندازی شبکه ای جدید برای قاره آفریقا و مخاطبان هوسا زبان با عنوان HausaTV است.
«محمد رضا حاتمی» مدیر راه اندازی شبکه هوسا گفت: قاره آفریقا همواره یادآور فقر بوده است، در حالی که بر اساس برآوردهای بین المللی از غنی ترین نقاط کره زمین است و به لحاظ روابط بین الملل، قاره آفریقا شامل تقریبا یک سوم اعضای سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای وابسته را تشکیل می دهند و در واقع کشورهای جهان برای پیشبرد هدفهای بین المللی خود به آرای این کشورها نیازمند هستند.
وی افزود: آفریقا به ‌عنوان یک قاره غنی و ثروتمند و با پتانسیل اقتصادی و سیاسی بالا، امروزه صحنه رقابت بسیاری از کشورها شده است و جمهوری اسلامی به‌ عنوان دوست امین و حامی مردم آفریقا، تلاش دارد در قالب‌ و چارچوب‌های متعدد و متنوع مناسبات خود را گسترش دهد. با عنایت به لزوم توجه به این قاره، در چند ماه آینده نخستین شبکه تلویزیونی ویژه قاره آفریقا به زبان هوسا در معاونت برون مرزی افتتاح می شود.
محمدرضا حاتمی از مدیران معاونت برون مرزی درباره شبکه جدید گفت: زبان هوسایی در بین بسیاری از مردم نواحی غربی و مرکزی آفریقا ، رواج دارد. هوسازبان ها همچنین در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس ، اروپا و آمریکا اقامت دارند ولی اکثریت هوسا زبان ها در نیجریه زندگی می کنند.
وی افزود: نیجریه با حدود 188 میلیون نفر، پرجمعیت ترین كشور قاره آفریقاست و از سال 2013 به عنوان  بزرگترین اقتصاد قاره آفریقا شناخته می شود و رهبری آقتصادی و فرهنگی قاره آفریقا را به عهده دارد.
حاتمی گفت: آمارها در خصوص کشورهای آفریقایی تقریبی هستند. نيمي از جمعيت نيجريه مسلمان و اغلب آنها اهل تسنن مالکی هستند. تقريبا ۱۲ میلیون نیجریه ای شیعه هستند. حدود 40 درصد جمعیت آن مسیحی و 10 درصد را هم  پيروان باورهای نظیر طبیعت‌ پرستی و مذاهب بومی تشكيل‌ مي‌دهند.
وی گفت: شیعیان در نیجریه به دلیل علاقمندی به جمهوری اسلامی ایران به "خمینیون" مشهور شده اند و حضور پرشوری در مراسم مذهبی دارند. راهپیمایی میلیونی در مراسم اربعین و روز قدس همچنين مشاركت مسیحیان در کنار مسلمانان در این همایش ها ، حاکی از روحیه قوی حق طلبی وعدالت خواهی مردم آن دیار است.
حاتمی در ادامه افزود: پیروان ادیان و مذاهب مختلف در نیجریه برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان سمبل مبارزه با استکبار و استعمار ، احترام فوق العاده ای قائل هستند. اشعار شاعران هوسازبان مسلمان در حقیقت ادامه شعر کلاسیک عربی است. قهرمانان داستان ها در رمان های برجسته هوسایی، غالبا ویژگی های ضد استعمار بریتانیا دارند. همچنین اشعار و اذکار عارفانه نیز در میان مردم جایگاه ویژه ای دارد. (نیجریه زمانی مستعمره بریتانیا بود)
حاتمی گفت: هوسا زبان ها مثل اغلب آفریقایی‌ها  به برنامه های سرگرم کننده ، مستند و گزارش های مناطق دیدنی سایر کشورها علاقه فراوانی دارند. اولویت اصلی اخبار برای مردم هوسازبان ، اطلاع از رویدادهای پیرامون خودشان در آفریقاست البته به خط خبری ضد استکبار و محور مقاومت نیز علاقمند هستند.
وی افزود: اغلب مردم غرب آفریقا، تحت تاثیر فیلم های هندی و آمریکایی هستند و صنعت فیلم نیجریه " نالیوود " در سراسر آفریقا به یک پدیده فرهنگی و تاثیرگذار تبدیل شده است. نیجریه همچنین صاحب یکی از بزرگترین بازارهای  تلفن ‌همراه در جهان هست و درسال 2016 کاربران اینترنت در نیجریه در رتبه هفتم جهان قرار گرفتند.
مدیر راه اندازی شبکه هوسا در ادامه گفت: در آفریقا از سال های گذشته فعالیت های شبکه های متعلق به انگلیس، آمریکا ، آلمان ، چین و عربستان  آغاز شده است و حتی جریان شیعه لندنی هم آنجا فعالیت دارد  بنابراین با توکل بر خدا تلاش می کنیم تا شبکه HausaTV  با بهره گرفتن از همه ظرفیت ها و مزیت های ایران اسلامی ، نماینده شایسته ای برای رسانه ملی باشد.
وی گفت: مبانی ماموریت ها، ساختار اداری، جدول پخش شبکه به تصویب رسیده و تولید بسته کامل هویت بصری شبکه در حال انجام است. کارشناسان هوسازبان شناسایی و مراحل آموزش و بکارگیری آنها آغاز شده است . همچنین طراحی ساختار اولیه وبگاه شبکه تقریبا  پایان یافته و ترجمه و آماده سازی محتویات آن درحال انجام است. آئین نامه ترجمه و استایل بوک شبکه در حال تکمیل هست. شناسایی شرکت های معتبر دوبله انجام شده و بدنبال آغاز تولید برنامه های شبکه در داخل و خارج از کشور هستیم.
وی در پایان گفت: امیدواریم در آینده نزدیک بودجه و امکانات لازم هم در اختیار شبکه قراربگیرد. بر اساس تجارب قبلی در راه اندازی شبکه عربی ، انگلیسی و فارسی  ifilm ، امیدوارم  پس از دوسال از فعالیت های رسمی، شبکه Hausa TV انشاءالله به مرحله درآمدزایی هم برسیم . همچنان که فعالیت های شبکه " آی فیلم " درآمدهایی را برای معاونت برون مرزی و سازمان در پی داشت. با توجه به مجموع شرایط مالی و روند امکاناتی که قرار است در اختیار شبکه قرار بگیرد امیدوارم در تابستان فعالیت های شبکه در بستر وب و گروه های اجتماعی آغاز شود و در پاییز پخش ماهواره ای آغاز خواهد شد.
ابنا
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.