علمی print
علل نازایی مردان، آرزویتان دود نشود!
نی نی بان
0 comment   11 visibility
دوشنبه 29 خرداد 1396 ساعت 19:50
چکیده مطلب
مصرف تنباکو در باروری و عملکرد جنسی مردان اثر مخرب دارد.
پژوهشگران علوم پزشکی بر‌این‌باورند که ضرر و خطرات سوءمصرف قلیان ۱۰‌برابر سیگار است و عوارض مصرف اینگونه دودها در ناباروری مردان تأثیر بسزایی‌دارد.
مصرف تنباکو در باروری و عملکرد جنسی مردان اثر مخرب داشته و حتی فرد غیرسیگاری که در‌معرض دود اطرافیان خود قرارگیرد نیز دچار این آسیب‌ها می‌گردد و از خطرات آن در امان نخواهد بود.
مصرف تنباکو از یک‌سو به قدرت باروری مردان آسیب وارد می‌نماید و از سویی دیگر بر عملکرد جنسی مردان اثر مخرب و سوء دارد. دود‌سیگار و تنباکو سبب بروز نشت وریدی در دستگاه تناسلی مردان می‌شود یعنی اینکه باعث ایجاد بدترین نوع اختلال در مجاری تناسلی خواهد شد. برعکس باور عموم مردم جامعه، ضررها و خطرات سوء‌مصرف قلیان بسیار بالاتر از مصرف سیگار است و هرگونه مصرف تنباکو شامل سیگار، پیپ، قلیان، همگی عوارض خطرناکی برای مردان دارند.
در دود حاصل از نیکوتین تاکنون افزون‌بر ۳۰۰ نوع ماده‌ی سمی دیده شده و عوارض سوءمصرف سیگار روی باروری کاملاً به اثبات رسیده‌است و با‌توجه به اینکه مصرف قلیان در حدود ۱۰برابر بیشتر از سیگار باعث واردشدن دود مضر به ریه‌ها می‌گردد، مضرات و خطرات استعمال قلیان نیز نسبت به مصرف سیگار بسیار بیشتر و گسترده‌تر می‌باشد. یک بررسی دقیق‌ نشان داده است که کیفیت و کمیت اسپرم اشخاصی که به‌مدت ۵ سال هر‌روز بیشتر از یک پاکت سیگار مصرف‌کرده‌اند، دچار اختلال شده‌است (کمیت اسپرم به معنای تعدادی اسپرم می‌باشد و کیفیت اسپرم به مفهوم حرکت طبیعی و شکل طبیعی اسپرم است، کیفیت اسپرم بسیار مهمتر از کمیت آن است). تصحیح و تغییر وضعیت زندگی (Life Style) و همچنین تغییر چاقی بدن بسیار مهم است و مردان چاق با این اختلال، حتماً چاقی خود را کاهش دهند و همچنین هرچه سریع‌تر مصرف سیگار و قلیان و پیپ را قطع نموده و چربی محلول در خون خود (LDL-HDL) را کنترل نمایند و تحرک و فعالیت کافی و ورزش و پیاده‌روی را به زندگی خود اضافه نمایند تا مشکلات و اختلالات آنان حل گردد. اما اشخاصی که مقدار زیادی دود تنباکو و قلیان استفاده می‌کنند دچار شکستگی در کروموزم‌های اسپرم می‌شوند که باعث ایجاد نوعی ناباروری می‌گردد و حتی در‌صورتی‌که با روش‌های لقاح مصنوعی، مرد صاحب فرزند شود باز‌هم این اختلالات به فرزندانش انتقال می‌یابد.
کسانی‌که سیگار مصرف می‌نمایند دو گروه هستند؛ بعضی سیگارکش فعال و برخی سیگارکش غیرفعال هستند یعنی در فضایی که فرد سیگار می‌کشد یک‌سوم دود ایجاد‌شده به ریه‌های فرد کناری او که سیگار نمی‌کشد منتقل‌می‌گردد. یعنی اگر فردی ۳ نخ سیگار بکشد، اثرات سیگار در فرد کناری او مانند اثر سوء فردی است که یک سیگار کامل کشیده است و از دود سیگار و یا قلیان افراد کناری بالاجبار استنشاق نموده است.
دکتر ذوالبخش ترکستانی - هومیوپات
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.