استان ها print
توسعه فرهنگی واجتماعی یکی از ابعاد اصلی و ضروری توسعه هرجامعه است
مهر
0 comment   9 visibility
دوشنبه 29 خرداد 1396 ساعت 22:13
چکیده مطلب
سیریک - رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان سیریک گفت: توسعه فرهنگی واجتماعی یکی از ابعاد اصلی و ضروری توسعه هرجامعه است.
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از فرهنگ و ارشاد هرمزگان، حجت الاسلام والمسلمین صفایی حائری ضمن عرض تسلیت به بازماندگان و آرزوی علو درجات برای شهدای مظلومانه حمله تروریستی اظهارداشت: شاخص های توسعه فرهنگی درجامعه شامل میزان گسترش کمّی و کیفی آموزش و پرورش، آموزش عالی، میزان ایجاد فضای مناسب برای پژوهش و آفرینندگی فرهنگی، در شکوفاسازی استعدادها، قانون پذیری و نظم و انضباط است.
امام جمعه شهرستان سیریک به جایگاه شورای فرهنگ عمومی اشاره کرد و افزود: شورای فرهنگ عمومی با هدف رصد معضلات و رفع آنها تشکیل گردیده بنابراین باید مصوبات شورای فرهنگ عمومی در جهت رفع معضلات و مشکلات شهرستان باشد.
صفایی حائری عنوان کرد: توسعه فرهنگی و اجتماعی این خاصیت و ظرفیت را دارد که افراد یک جامعه  را به سوی خود باوری فردی و اجتماعی سوق دهد که این امر مستلزم  احیاء فریضه الهی امربه معروف و نهی ازمنکر است.
امام جمعه سیریک افزود: هر زمان فرهنگ غنی باشد توسعه فرهنگی و اجتماعی سریع تر ایجاد می شود زیرا هویت یک فرهنگ غنی وابسته به شکل گیری و هویت سازی آن دریک جامعه است. که بهترین قالب ترویج وگسترش این فرهنگ غنی امربه معروف ونهی از منکر است.
صفایی حائری تاکید کرد: همه آحاد مردم باید وظیفه امر کردن به کار خوب و نهی کردن از کار بد را برای خود قایل باشند. این  تضمین کننده ی حیات طیبه در نظام اسلامی خواهد بود.
وی گفت: نباید نقش هنر را در امر به معروف ونهی از منکر نادیده گرفت بلکه باید بتوانیم از طریق هنر مصداق این حدیث پیامبر اسلام(ص) که فرمود « کُلُّکُمْ راعٍ وَکُلُّکُمْ مَسؤولٌ عَنْ رَعیَّتِهِ» را تبیین و به منصه ظهور برسانیم.
در ادامه سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرشورای فرهنگ عمومی، به بیان دستور کارجلسه که  ارائه راهکارهای مناسب جهت ترویج امربه معروف و نهی ازمنکر درجامعه ، بررسی ویژه برنامه های ماه مبارک، ارائه راهکارهای مناسب درجهت توسعه و گسترش برنامه های فرهنگی و هنری درشهرستان پرداخت.
مصطفی کریمی زاده افزود: حفظ ارزشها و آرمان های انقلاب و امام راحل  و تحقق شعار سال و چگونگی حفظ این ارزش ها و پیاده سازی آن در جامعه را می توان از مهمترین برنامه های سال شورای فرهنگ عمومی شهرستان سیریک نام برد.
وی بیان داشت: توسعه فرهنگی به معنای ایجاد تحول و خلق ارزش ها، روابط اخلاقی و هنجارهای مناسب است که برای تامین نیازهای انسان زمینه های لازم را  در بستر اجتماع فراهم می کند.
سر پرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک یادآور شد: شهرستان سیریک دارای ظرفیت و پتانسیل های فرهنگی و هنری بسیاری است که باید درجهت ایجاد تحول و خلق ارزشها، روابط اخلاقی و هنجارهای مناسب از آن بهره گرفت.
کریمی عنوان کرد: توسعه فرهنگی و اجتماعی یکی از ابعاد اصلی و ضروری توسعه هرجامعه است که مصداق های آن در کیفی سازی ساختار نهادهای فرهنگی و هنری، عدالت اجتماعی، ایجاد یکپارچگی و انسجام اجتماعی و افزایش کیفیت زندگی، کرد می یابد.
علم عباسی معاون فرماندار ضمن تشکر از زحمات، همکاری و تعامل تمامی مدیران اجرایی و نهادهای فرهنگی جهت ارائه خدمتگذاری موثر و ارزنده در سال ۹۵ گفت: فرهنگ مجموعه پیچیده ای است که در برگیرنده دانستنی ها، اعتقادات ،هنرها، اخلاقیات ، قوانین ، عادات و هرگونه توانایی دیگری است که بوسیله انسان به عنوان عضو جامعه کسب شده است.
عباسی درمورد امر به معروف و نهی از منکر و احیای و ترویج آن درجامعه افزود : برای آموزش این فریضه نیازمند به طرح و برنامه ای هستیم که تمامی دستگاه های اجرایی و نهادهای فرهنگی جامعه مکلف به اجراسازی آن درادارات باشند.
عباسی  بر ضرورت کارآمد بودن پایگاه های بسیج و شوراهای امر به معروف و نهی از منکر مساجد تاکید کرد و خاطر نشان ساخت : مساجد باید بعنوان یک محور با هیات امناء، پایگاه بسیج و شورای امر به معروف و نهی از منکر کارآمد وارد عمل شوند و با انجام این فریضه در راه کاهش مفاسد و جرائم ، اسیب های اجتماعی با همکاری دیگر اقشارمردم که آموزش های لازم برخوردارهستند گام بردارند.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.