حوادث print
ریشه جنایت های خانوادگی
جام نیوز
0 comment   12 visibility
جمعه 20 مرداد 1396 ساعت 16:00
چکیده مطلب
وقتی دو انسان به خاطراختلاف نظرهای متعدد قادر نیستند در کنار هم زندگی کنند، بهتر است راه مسالمت‌آمیز را انتخاب کنند و از یکدیگر جدا شوند.
به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، انتشار اخبار کشته شدن دوزن جوان و مادران‌شان و مجروح شدن پدرزن‌ها به دست داماد‌های عصبانی طی یک روز در دو شهر کشور،  بار دیگر زنگ خطرهای جدی درباره اهمیت توجه و رسیدگی به مسائل و مشکلات خانوادگی و درمان این مسائل و موارد مشابه را به صدا درآورد.
اما براستی جنایت‌هایی از جمله همسرکشی و کشتن اعضای خانواده همسر تا چه حد ریشه در مسائل و مشکلات خانوادگی، آموزشی، اجتماعی و روانی افراد دارد و چگونه می‌توان از وقوع این قبیل جرایم پیشگیری کرد؟
دکتر «جمال ادهمی»، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه در خصوص علل وریشه‌های بروز چنین حوادثی گفت: «پیش از آنکه به‌دنبال عوامل اجتماعی در بروز چنین جنایت‌هایی بگردیم باید به دنبال ویژگی‌های فردی – شخصیتی این افراد باشیم. افرادی که مرتکب این قبیل جرایم خشن می‌شوند اغلب تعادل فردی ندارند و در مواجهه با مشکلات و معضلات خانوادگی، شکست پذیرند.
به طور کلی این افراد ارتباط و میانه‌ای با حل مشکلات و معضلات به روش‌های مسالمت آمیز، حل منطقی و واکاوی مسأله ندارند و تنها چیزی که یاد گرفته‌اند برخوردهای قهرآمیزوهمراه با خشونت‌های هولناک است. در وجود این افراد مشکلات به جای حل و فصل جمع می‌شود و در نهایت آنها یک روز به مانند دینامیت منفجر می‌شوند.
دکتر ادهمی در پاسخ به این سؤال که آیا قصد این افراد از ابتدا قتل است یا تنها می‌خواهند رعب و وحشت ایجاد کنند، اظهارداشت: در بسیاری از این موارد، اشخاص فقط به‌دنبال ترساندن و به اصطلاح زهر چشم گرفتن هستند. اما وقتی با اتفاقاتی روبه‌رو می‌شوند که انتظارش را نداشتند توانایی مدیریت و هضم آن را ندارند و ناگزیرمرتکب رفتارهای خشونت بار و یاغیرقابل جبران می‌شوند. این در حالی است که وقتی بعد از وقوع چنین جنایاتی با مرتکبان آن صحبت می‌شود، درمی بابیم که اکثر آنها قصد قتل نداشته و بشدت هم پشیمان هستند.
نقش دخالت‌های افراطی در زندگی زوج‌ها / این جامعه شناس درباره نقش دخالت‌های خانواده زوجین در بروز چنین جنایات وتصمیم‌های خشن نیز گفت: در زمینه دخالت‌های خانوادگی دو شیوه مطرح است. یک شیوه همان مسیری است که خانواده‌های سنتی با آن زندگی کرده‌اند و درزمان بروزمشکلات، بزرگترهای فامیل و ریش سفیدان پادرمیانی کرده و مسائل میان زوجین را حل و فصل می‌نمایند. روش دوم هم دخالت خانواده‌ها در حد افراطی است که برخی از زوجین آن را بر نمی‌تابند و همین مسأله باعث ریشه دواندن یک کینه توزی و در نهایت خشونت و قتل می‌شود.
جدایی مسالمت آمیز/ این جامعه شناس درادامه تصریح کرد: بی تردید وقتی زوجین نمی‌توانند در کنار هم با خوبی وخوشی زندگی کنند، بهتراست به جای درگیری و خشونت، به‌طور مسالمت‌آمیز از یکدیگر جدا شوند. یکی از روش‌های خوب روابط زوجین در برخی کشورها، توجه به راهکارهای مسالمت‌آمیز است. وقتی دو انسان به خاطراختلاف نظرهای متعدد قادر نیستند در کنار هم زندگی کنند، بهتر است راه مسالمت‌آمیز را انتخاب کنند و از یکدیگر جدا شوند.
به هر قیمتی نباید زندگی زناشویی را حفظ کرد/ وی افزود: متأسفانه طی سال های متمادی مراجعانی داشته و دارم که شاید با اندکی تأمل متوجه می‌شدند که باید از همسرشان جدا شوند اما مسائلی مثل داشتن فرزند، مهریه و ترس از طلاق باعث شده که نه ارتباط خوبی در خانواده‌شان حکمفرما شود و نه شرایط امیدوارکننده‌ای در زندگی‌شان به وجود آید.تنها مسأله این است که چنین زوج‌هایی تلاش می‌کنند به هر قیمتی با هم باشند و این تصمیم‌ها در نهایت به خیانت، دروغ، خشونت وجنایت ختم می‌شود. این در حالی است که جامعه باید به افراد آموزش دهد که واکاوی مسائل و حل و فصل آنها به شیوه‌های مسالمت‌آمیز بهترین راهکار برای برون رفت از چنین مشکلاتی است.
دکتر ادهمی در پایان ضمن اشاره به تأثیرونقش مستقیم و غیرمستقیم جامعه دربروز جنایت‌های خانوادگی وجرایمی ازاین دست اظهار کرد: به طور قطع علاوه بر رویکردهای خانوادگی و فردی، جامعه هم نقش مؤثری در بروز چنین وقایع تلخ وهولناک دارند.
اگر جامعه از همان بدو کودکی مسیر درست را در برنامه‌های آموزشی، تربیتی، تحصیلی، شغل و...مشخص کند بی‌تردید درسالهای آینده کمتر شاهد چنین جنایاتی خواهیم بود.
درعین حال باید توجه داشت که امروزه بسیاری از مسائل تحت تأثیر رسانه‌ها قرار گرفته است و خشونتی که رسانه‌های دیداری، بر افراد جامعه می‌گذارند، قابل کتمان نیست.
فقط چون تصاویر شفاف و رنگی است، فکر می‌کنیم فیلم‌ها و موارد مرتبط با خشونت در حد تفریح و تفنن است در حالی که تأثیر بسیار زیادی در افزایش خشونت در جوامع دارند.با این حال جا دارد تا به مباحثی چون تربیت و آموزش عمومی توجه بیشتری شود.
چه بسا اگر فردی همانند دامادهای خشمگین که دریک روزدرتهران و شیراز مرتکب جنایتی مشابه شده‌اند، در کودکی و نوجوانی با راه حل‌های مسالمت‌آمیز آشنا شده بودند و مشکلات و معضلات موجود در زندگی را با تأمل بیشتر وبهره‌مندی ازنظرات مشاوران حل و فصل می‌کردند، امروز در میانسالی باعث نابودی کامل چند خانواده نبودیم.
تاوان این بی‌تدبیری به طور قطع باید از سوی فرزندان بی‌گناه این خانواده‌ها وسایرنزدیکان پرداخت شود.چراکه زن خانواده به خاطر خشم ناگهانی شوهرکشته می‌شود شوهر هم باید در انتظار اجرای حکم قصاص باشد. تنها فرزند آنهاست که باید چوب این غائله را بخورد و در انتظار آینده نامعلومش باشد.
ایران
110
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.