بین الملل print
عربستان در فهرست گروه های قاتل کودکان قرار گرفت
جام نیوز
0 comment   5 visibility
پنجشنبه 13 مهر 1396 ساعت 10:53
چکیده مطلب
ائتلاف چند ملیتی تحت رهبری عربستان که به یمن حمله می کنند، در پیش نویس فهرست کشورهایی جای گرفته است که کودکان را در جنگ می کشند یا قطع عضو می کنند.
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، این پیش نویس می گوید که اقدامات ائتلاف به مرگ ۶۸۳ کودک در سال ۲۰۱۶ منجر شد و آن را متهم کرد ۳۸ حمله به مدارس و بیمارستان ها انجام داده است.
به گفته سازمان ملل از ماه مارس ۲۰۱۵ در اثر حملات هوایی و نبرد زمینی بیش از ۸۵۳۰ نفر، که ۶۰ درصد آنها غیرنظامی بودند، کشته و ۴۸ هزار و ۸۰۰ نفر هم زخمی شده اند.
به گزارش بی بی سی، این ائتلاف حمله عمدی به غیرنظامیان و تاسیسات زیربنایی را تکذیب کرده است.
به گفته سازمان ملل این مناقشه همچنین ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را نیازمند کمک های انساندوستانه کرده، باعث ایجاد بزرگترین بحران امنیت غذایی شده و به شیوع وبا در میان ۷۷۵ هزار نفر منجر شده که از میان آنها جان ۲۱۳۰ را گرفته است.
دبیرکل سازمان ملل هر سال گزارشی درباره کودکان و مناقشه های مسلحانه منتشر می کند که حاوی نام های گروه های متهم به ارتکاب طیفی از خشونت هاست.
این پیش نویس روشن می کند که به اعتقاد سازمان ملل این ائتلاف "در دوره مربوط در تهیه این گزارش تدابیری برای بهبود حفاظت از کودکان اعمال کرده است."
عبدالله المعلمی سفیر عربستان در سازمان ملل به خبرگزاری رویترز گفت که او تا زمان تایید رسمی گزارش در ادامه ماه جاری توسط آنتونیو گوترش دبیر کل درباره آن اظهار نظر نخواهد کرد.
اما نمایندگی عربستان در ماه اوت گفته بود که قرار دادن ائتلاف در چنین فهرستی "به هیچ وجه قابل توجیه نیست."
استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل همچنین از اظهار نظر درباره پیش نویس خودداری کرد.
گروه بین المللی "کودکان را نجات دهید" می گوید نشانه های کمی از بهبود وضعیت در یمن دیده است. در ماه اوت فقط ظرف یک هفته ۵۸ غیرنظامی کشته شدند که به گفته مقام های حقوق بشر سازمان ملل ۴۲ نفر آنها در حملات ائتلاف کشته شدند.
سال گذشته نام ائتلاف تحت رهبری عربستان از فهرست سال ۲۰۱۵ حذف شد. گروه "کودکان را نجات دهید" گفت این علیرغم "شواهد روشن و تصدیق شده توسط سازمان ملل دایر بر الگویی از نقض های جدی" بود.
عربستان سعودی تهدید کرده بود در صورت قرار گرفتن نام ائتلاف در این فهرست از کمک به برنامه های سازمان ملل خودداری خواهد کرد.
106
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.