ورزشی print
پرسپولیس بدهکارترین باشگاه؛ در آستانه محرومیت
برترین ها
0 comment   1 visibility
چهارشنبه 26 مهر 1396 ساعت 14:15
چکیده مطلب
حتی اگر آمار غیر رسمی یکی از خبرگزاری‌ها که دو ماه قبل منتشر شد را نمی‌دیدیم چشم بسته می‌شد گفت پرسپولیس بدهکارترین باشگاه فوتبال ایران است.
ایران ورزشی: حتی اگر آمار غیر رسمی یکی از خبرگزاری‌ها که دو ماه قبل منتشر شد را نمی‌دیدیم چشم بسته می‌شد گفت پرسپولیس بدهکارترین باشگاه فوتبال ایران است. حجم پرونده‌های خارجی بلاتکلیف، بازیکنان و مربیان گرانقیمتی که جذب شدند و پول آنها پرداخت نشد، پروژه‌های نیمه تمام که غیر از خسران، سودی برای باشگاه نداشت و بدهی‌های متفرقه به هتل، ورزشگاه و ... پرسپولیس را بدون رقیب تبدیل به بدهکارترین باشگاه لیگ برتر و البته فوتبال ایران می‌کند.  در آمار منتشر شده بدهی به بازیکنان و مربیان خارجی 5/3 میلیون دلار (معادل 13.3 میلیارد تومان‌)، بدهی به مربیان و بازیکنان داخلی 30 میلیارد تومان، بدهی به بیمه و دارایی 140 میلیارد تومان و بدهی‌های متفرقه 28 میلیارد تومان اعلام شده بود که مجموع این ارقام، عدد وحشتناک 211 میلیارد و 300 میلیون تومان را پیش رویمان قرار می‌داد.  از این مبلغ گزاف اگر تصور کنیم بدهی 7 میلیاردی به مانوئل ژوزه و دستیارانش پرداخت یا تامین شده باشد رقم فوق به 206 میلیارد و 300 میلیون تومان کاهش می‌یابد اما باید در نظر داشت احکامی مثل پرونده گولچ یا همین پرونده مهدی طارمی که بخشی از جریمه 7/ 3 میلیارد تومانی را باید باشگاه بپردازد، باز هم مبلغ بدهی باشگاه به بازیکنان و مربیان را بیشتر خواهد کرد.
اما مهم‌ترین و عمده‌ترین بخش بدهی باشگاه به مساله مالیات و دارایی برمی‌گردد. سه ماه قبل از زبان مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال شنیدیم که مبلغ بدهی باشگاه پرسپولیس به دارایی 107 میلیارد تومان است اما در روزهای ابتدایی مرداد ماه وقتی جلساتی با حضور نماینده اداره دارایی، نمایندگان مجلس و مدیران‌عامل دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برگزار شد بدهی مالیاتی پرسپولیس 145 میلیارد تومان اعلام شد که البته نیمی از این مبلغ جریمه مالیات‌های پرداخت نشده بازیکنان و مربیان است که با سهل‌انگاری باشگاه و مدیرانش حالا تبدیل به رقمی وحشتناک شده است.
در جلسه مردادماه ضمن اینکه تصمیم گرفته شد کارگروهی برای حل مشکل مالیاتی سرخابی‌ها تشکیل شود مهلت پرداخت مالیات 6 ماه دیگر تمدید شد. در واقع پرسپولیس و رقیب دیرینه‌اش تا پایان شهریور فرصت داشتند تا بدهی خود را بپردازند اما حالا تا آخر سال مهلت دارند که البته به دردشان نمی‌خورد. با توجه به اینکه از چند ماه قبل رایزنی مدیران وزارت ورزش و وزارت دارایی درباره بخشش جرایم مالیات این دو باشگاه آغاز شده اگر تصور کنیم این اتفاق برای پرسپولیس بیفتد رقم بدهی این باشگاه به 133.8 میلیارد تومان کاهش می‌یابد که باز هم چیزی حدود 15 میلیارد تومان از کل بدهی‌های باشگاه استقلال بیشتر است! باشگاه پرسپولیس بعد از تمدید دوباره مهلت‌ ای‌اف‌سی تا 24 آبان ماه فرصت دارد تا این بدهی وحشتناک را به کلی تسویه کند، آن هم در حالی که این رقم سنگین و سنگین‌تر می‌شود. باید توجه داشت که باشگاه پرسپولیس در حالی کمتر از یک ماه دیگر برای پرداخت این بدهی گزاف مهلت دارد که بعد از پرداخت طلب مانوئل ژوزه هیچ پولی در خزانه باشگاه موجود نیست و طی دو هفته گذشته مدیران این باشگاه مدام در مصاحبه‌های‌شان از وزارت ورزش و ارکان دولت تقاضای کمک مالی کرده‌اند.  مهم‌ترین و اصلی‌ترین خطری که پرسپولیس را تهدید می‌کند حذف از لیگ قهرمانان آسیاست. اتفاقی که در همین چند روز اخیر دامن چند تیم عربستانی و اماراتی را گرفت و البته ‌ای‌اف‌سی برای تیمی که به نیمه نهایی لیگ قهرمانان راه یافته تخفیفی قایل نمی‌شود و محرومیت در کمین پرسپولیس نشسته است. بدون تردید امکان پرداخت بدهی 133 میلیاردی (در صورت بخشش جرایم مالیاتی) طی یک ماه آینده ممکن نیست اما نه باشگاه پرسپولیس در خصوص رقم دقیق بدهی خود شفاف حرف می‌زند و نه از این می‌گوید که در کمتر از یک ماه مانده به مهلت ‌ای‌اف‌سی چطور می‌خواهد از زیر بار این بدهی سنگین خلاص شود؟
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.