بین الملل print
40 نماینده حزب حاکم انگلیس خواستار برکناری نخست وزیر هستند
ایرنا
0 comment   10 visibility
یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 06:16
چکیده مطلب
تهران – ایرنا – نشریه «ساندی تایمز» گزارش داد؛ 40 نماینده از حزب حاکم محافظه‌کار در انگلیس خواستار برکناری «ترزا می» نخست وزیر این کشور هستند و تنها حمایت هشت عضو دیگر به منظور آغاز رقابت‌های درون حزبی برای تصدی مقام رهبری کافی است.
به گزارش ایرنا، می در ماه‌های گذشته و به ویژه پس از انتخابات زودهنگام 8 ژوئن (18 خرداد) در تقلایی سخت برای حفظ موقعیت سیاسی خود بوده است.
نخست وزیر انگلیس با این امید دستور به برگزاری انتخابات داد که جایگاه خود را پیش از آغاز مذاکرات جدایی از اتحادیه اروپا (برگزیت) تقویت کند؛ با این حال این اقدام او باعث شد تا حزبش تعدادی از کرسی‌های مجلس عوام و به تبعیت از آن اکثریت مطلق را از دست بدهد.
در شرایطی که هنوز اختلاف نظر‌های داخلی بسیاری در خصوص چگونگی اجرای فرآیند برگزیت وجود دارد، دولت می تحت تاثیر رسوایی‌های متعدد در میان اعضای کابینه و عدم توانایی در مهار بحران‌های سیاسی، به شدت تضعیف شده است و دست پایین را در مذاکرات با دیگر کشورهای اروپایی دارد.
همین موضوع موجب شده است تا برخی نمایندگان به فکر جایگزینی او باشند.
در صورتی که تعداد کافی از نمایندگان خواستار برگزاری انتخابات درون حزبی شوند، رهبر بعدی حزب به عنوان نخست وزیر ایفای نقش خواهد کرد.
اکثر مردم انگلیس در همه‌پرسی سال گذشته میلادی به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند و به دنبال آن ترزا می نخست وزیر جدید این کشور در ماه مارس (اسفند 95) در نامه ای به دونالد توسک رئیس شورای اروپا، تمایل کشورش برای خروج از این اتحادیه را اعلام کرد.
دو طرف اکنون کمتر از 2 سال فرصت دارند تا بر سر جزییات روابط آینده خود و مواردی از جمله دسترسی انگلیس به بازار واحد اروپا که امکان مبادلات تجاری بدون اعمال تعرفه های گمرکی را برای شرکت های انگلیسی فراهم می کند، به توافق برسند.
شبس ** 9386 *1613* مترجم: مهران معینی جم*انتشار دهنده: عبدالله غفاری
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.