علمی print
بارداری ناخواسته و خطر مصرف نکردن اسید فولیک
نی نی بان
0 comment   1 visibility
شنبه 27 آبان 1396 ساعت 19:32
چکیده مطلب
تازه فهمیدم ناخواسته باردار شده ام و در این پانزده هفته هم نه اسید فولیک و نه مکمل ویتامین نخورده ام.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: در هفته پانزده بارداری هستم و تازه فهمیدم ناخواسته باردار شده ام. در این پانزده هفته هم که اسید فولیک و مکمل ویتامین نخوردم یعنی به لوله های عصبی جنینم آسیب رسیده است؟ اگه مشکلی پیدا کرده باشد در سونو مشخص می شود؟ امروز دکتر برایم فقط پریناتال تجویز کرد.
پاسخ دکتر احمد ساعدی، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی:
مهم‌ترین ریز مغذی که نباید مصرف آن را فراموش کرد اسید فولیک است. توصیه می‌کنم خانم‌ها از همان ابتدا بعد از ازدواج مصرف اسید فولیک را آغاز کنند زیرا قرص‌ های جلوگیری از بارداری خود متابولیسم اسید فولیک را کم می‌کنند و در عین حال احتمال بارداری ناخواسته وجود دارد و کمبود اسید فولیک در بارداری بسیار عارضه‌ آور است. اسید فولیک ریز مغذی کلیدی برای پیشگیری از بروز نقص‌های لوله عصبی و تولید سلول های جدید در جنین است. توصیه می‌شود مصرف اسید فولیک از سه ماه قبل از اقدام به بارداری آغاز و در طول بارداری تا پایان سه ماهه نخست روزانه حداقل ۴/۰ تا ۱ میلی‌گرم اسید فولیک مصرف شود. اگر با خوردن مکمل دچار مشکل می‌شوید بروکلی، نخود سبز و اسفناج منابع طبیعی و خوب اسید فولیک هستند اما خودسرانه مصرف اسید فولیک را کنار نگذارید‌. با پزشک زنان در این زمینه مشورت کنید .می توانید  از شرکت دارویی دیگری اسید فولیک تهیه کنید و بسنجید آیا تغییری در حالات شما پیش می آید یا خیر.
پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست عزیز از همین حالا باید مصرف اسید فولیک را شروع کنید. در صورت لزوم بعد از سه ماهه اول بارداری سایر مکمل ها برای شما تجویز خواهد شد. در حال حاضر مهم ترین اقدام شما مراجعه به متخصص زنان و انجام بررسی های اولیه بارداری است. در تمام طول بارداری تحت نظر باشید و مراقبت های روتین را انجام دهید. ان شاء الله که مشکلی برای تان پیش نمی آید.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.