اجتماعی print
تاسیس زایشگاه کانکسی در مناطق زلزله زده/ استقرار 36 پایگاه بهداشت و خانه بهداشت
انا
0 comment   11 visibility
یکشنبه 28 آبان 1396 ساعت 13:21
چکیده مطلب
معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: 14 کانکس و 22 چادر به منظور ارائه خدمات بهداشتی به مردم در مناطق زلزله‌زده بر پا شده است.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی به تشریح عملکرد وزارت بهداشت در حوزه بهداشت در مناطق زلزله‌زده پرداخت و گفت: خوشبختانه شیرخشک، پوشک بچه، پد بهداشتی، شیشه شیر برای کودکان کمتر از 5 سال و همچنین پرکلرین برای مقابله با بیماری‌های روده‌ای در تمام شبکه‌های بهداشت شهرستان‌های زلزله‌زده توزیع شد.
وی با اشاره به تشکیل تیم‌های ارزیاب خسارت به ساختمان‌ها و تجهیزات واحدهای بهداشتی و درمانی و اعزام آنها به شهرستان‌های آسیب دیده در زلزله غرب کشور، اظهار کرد: تیم‌های کارشناسی شامل سلامت خانواده، بهداشت محیط، مبارزه با بیماری‌ها، روانشناس و آزمایشگاه به منظور کمک و سازمان‌دهی نیروهای بهداشتی شهرستان‌های آسیب دیده به این مناطق اعزام شدند.
ارائه رایگان خدمات دندانپزشکی به زلزله‌زدگان
رئیسی یادآور شد: همچنین تیم دندانپزشکی به همراه کلینیک سیار دندانپزشکی به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام شد و در حال حاضر خدمات رایگان دندانپزشکی را به مردم این مناطق ارائه می‌دهد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت به سم پاشی و گندزدایی سرویس‌های بهداشتی و سطل زباله‌ها در سطح شهرها، پارک‌ها، آشپزخانه مرکزی و اماکن عمومی در مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و گفت: با هماهنگی‌های انجام شده با نهادها و سازما‌ های مرتبط با آواربرداری، بنا شد دام‌های تلف شده، به طور بهداشتی دفن شوند.
نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی
وی اضافه کرد: تیم‌های کنترل و بازرسی مواد غذایی و آب آشامیدنی در شهرستان‌های آسیب‌دیده در زلزله غرب کشور تشکیل شده تا بر کیفیت مواد غذایی ذخیره شده در شهرستان‌ها و کلرسنجی و کدورت سنجی آب آشامیدنی در این مناطق، نظارت داشته باشند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: تیم‌های بهداشتی شامل پزشک، ماما، پرستار، دارویار، سلامت روان و مبارزه با بیماری‌ها جهت ویزیت بیماران و انجام خدمات بهداشتی در سطح روستاهای آسیب دیده و تیم شناسایی گروه‌های آسیب‌پذیر مانند مادران باردار، کودکان کمتر از 5 سال و سالمندان در سطح شهرها و روستاهای زلزله‌زده، تشکیل شده و فعالیت خود را از نخستین روزهای وقوع زلزله آغاز کرده‌اند.
تاسیس زایشگاه در کانکس
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه پایگاه‌های بهداشت در سطح شهر و مراکز و خانه‌های بهداشت در سطح روستاها جهت ارائه خدمات بهداشتی به گروه‌های آسیب‌پذیر و آموزش بهداشت فردی، توزیع شیرخشک، پوشک بچه و ملزومات بهداشتی در مناطق زلزله‌زده برپا شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات وزارت بهداشت در این مناطق، برپایی و تجهیز زایشگاه‌ها در کانکس و انجام زایمان و مراقبت از مادران و نوزادان تا شش ساعت پس از زایمان و پیگیری فعالانه وضعیت آنها پس از ترخیص بود.
وی یادآور شد: نمونه‌برداری از آب تانکرهای آب آشامیدنی جهت آزمایش‌های میکروبی، سمپایی روستاها و مکان‌های دارای تلفات دام و سمپاشی بیمارستان صحرایی، آزمایشگاه وخودروهای اورژانس و محوطه بیمارستان شهدای سرپل ذهاب به خوبی انجام شده است.
رئیسی از توزیع کیسه‌های زباله بین چادرهای اسکان موقت مردم در مناطق زلزله‌زده، جمع آوری زباله و پاکسازی اطراف چادرها، بررسی وضعیت سلامت کارکنان و محل خدمت آنها در مراکز بهداشتی، استقرار تیم‌های اعزامی از استان‌های معین در مراکز بهداشتی جهت ارائه خدمات، اعلام و پیگیری خسارت‌های وارده به واحدهای بهداشتی به وزارت بهداشت، راه اندازی و تجهیز یک آزمایشگاه متمرکز جهت انجام آزمایش‌های میکروب شناسی و هماتولوژی در شهرستان سرپل ذهاب و ارسال محیط کشت و ملزومات دیگر از آزمایشگاه مرجع به عنوان برخی اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده، یاد کرد.
استقرار 14 کانکس به عنوان مراکز بهداشتی
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به فعال شدن آزمایشگاه قلعه بهادری، تصریح کرد: خوشبختانه 14 کانکس در مناطق زلزله‌زده جهت ارائه خدمات به مردم شامل 2 مرکز بهداشتی درمانی، 2 پایگاه سلامت و 10 خانه بهداشت در این مناطق استقرار یافته اند. همچنین علاوه بر این، 22 چادر 50 متری به عنوان پایگاه سلامت و خانه بهداشت سیار در سطح شهر و روستاهای مناطق زلزله زده جهت ارائه خدمات به مردم، توزیع شده است.
وی با بیان اینکه نظام مراقبت گزارش گیری و گزارش‌دهی بیماری‌ها از تمام منابع ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بر قرار شده است، افزود: نقشه پراکندگی بیماری‌ها در ستاد هر شهرستان به منظور شناسایی کانون‌های پرخطر و ارائه خدمات مداخله‌ای به موقع و به هنگام، تهیه و نصب شده است.
مبارزه با هاری در شهرستان‌های آسیب دیده
رئیسی گفت: واحد مبارزه با بیماری هاری در شهرستان‌های آسیب دیده مستقر شده است تا پیشگیری از این بیماری انجام شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان یادآور شد: بروشور و بنرهای آموزشی در خصوص رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در سطح شهرستانهای آسیب دیده توزیع و بسته خدمتی ویژه گروه‌های سنی جوان و نوجوان، تهیه و در اختیار آنان قرار گرفته است.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.