علمی print
کم تحرکی ناشی از استفاده بی رویه از فضای مجازی و بروز مشکلات مفصلی
ایرنا
0 comment   5 visibility
دوشنبه 29 آبان 1396 ساعت 11:51
چکیده مطلب
تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران با انتقاد از استفاده بی رویه از وسایل ارتباط جمعی به ویژه تلفن همراه،نرم افزارهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی گفت: ادامه این رویه منجر به بروز مشکلات مفصلی حاد از جمله تخریب مفاصل و جمود عضلات می شود.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر غلامعلی عکاشه روز دوشنبه در حاشیه بیست و پنجمین کنگره انجمن ارتوپدی ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در گذشته افراد برای خرید یا خواندن یک کتاب یا به دست آوردن اطلاعاتی در مورد یک موضوع، حرکت کرده و به کتابخانه می رفتند یا برای انجام بسیاری دیگر از امور باید مسافتی را طی می کردند، اما اکنون فضای مجازی با در دسترس قرار دادن همه نوع امکاناتی افراد را به بی تحرکی ناخواسته کشانده است.
وی افزود: وقتی که تحرک افراد کاهش می یابد، زندگی در یک چاردیواری محدود می شود؛ بنابراین به تدریج مفاصلی که قرار است حرکت طبیعی داشته باشند، به مفاصلی بی حرکت تبدیل شده، تحرک آنها محدود می شود و در نهایت به تدریج عملکرد طبیعی مفصل مختل شده و فرد با جمود مفصلی و ضعف عضلانی رو به رو می شود.
متخصص و جراح ارتوپدی همچنین افزایش امید به زندگی و طول عمر افراد را از دیگر عوامل شیوع تخریب مفصلی عنوان و اظهار کرد: با افزایش سن امید به زندگی به بالای 70 سالگی در کشور و افزایش میزان کم تحرکی در بین افراد، تخریب مفصلی به یکی از معضلات و مشکلات شایع ارتوپدی تبدیل شده است.
عکاشه افزود: تغییر در سبک زندگی سنتی ایرانی مانند استفاده زیاد از خودروها و شیوع کم تحرکی و تغییر در شیوه تغذیه ای از جمله دیگر عوامل ایجاد کننده مشکلات ارتوپدی در کشور است.
وی ادامه داد: مجموع این عوامل سبب افزایش صدمات استخوانی و مفصلی شده است؛ به همین دلیل تکنیک ها، مواد و تجهیزات ارتوپدی نیز رو به پیشرفت گذاشته است و در ایران نیز دانش متخصصان مطابق با علوم روز دنیا همواره درحال ارتقا است و تجهیزات مورد نیاز با استانداردهای بین المللی وجود دارد.
عضو هیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران همچنین از شمار بالای تصادفات جاده ای انتقاد کرده و گفت: سالانه 25 هزار مرگ و میر ناشی از حوادث جاده ای در کشور داریم و به طور متوسط چهار نفر مصدوم و چهار نفر نیز به نگهداری از مصدومان پس از حادثه و بروز معلولیت ها می پردازند.
عکاشه با اشاره به هزینه های سنگین جسمی، اقتصادی و روانی به جامعه در اثر حوادث جاده ای، خواستار توجه بیشتر در زمینه پیشگیری از بروز اینگونه حوادث در کشور شد.
بیست و پنجمین کنگره جراحان ارتوپدی از 29 آبان ماه تا 3 آذر ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود و در این کنگره 11 سخنران خارجی از کشورهای آمریکا، کره، ترکیه، آلمان ، کلمبیا، انگلیس، کانادا، اتریش حضور دارند .
علمی**1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی ** انتشار: گلشن
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.