علمی print
دندان قروچه در کودکان، چه علتی دارد؟
نی نی بان
0 comment   9 visibility
سه شنبه 30 آبان 1396 ساعت 15:59
چکیده مطلب
تا 18 ماهگی هیچ رفتار آزار دهنده ای نداشت ولی از آن زمان و بخصوص در این یک ماه اخیر رفتار های عجیبی از او مشاهده می‎کنم.
پرسش: مادری هستم 27 ساله و صاحب یک فرزند دختر که 22 ماهه است و تا 18 ماهگی هیچ رفتار آزار دهنده ای نداشت ولی از آن زمان و بخصوص در این یک ماه اخیر رفتار های عجیبی از او مشاهده می‎کنم که بسیار نگرانم. یکی از این عادت ها درآوردن لباس و حتی پوشک و تمایل به برهنگی است. تحقیقاتی که انجام دادم نشان دهنده این بود که یکی از علایم آمادگی از پوشک گرفتن کودک این کار است ولی به دلیل اینکه از شیر گرفته نشده و فعلا تکرر ادرار دارد که در این سن طبیعی ست و شب ها تا صبح چندین مرتبه جایش را خیس میکند اقدامی در این زمینه نکردم چون چند جا خواندم که 27 ماهگی کنترل ادرار کامل میشه ولی به دلیل عاصی شدن از رفتار دخترم این هفته سعی در آموزش او نموندم و جز یک مورد که در توالت کودک خود ادرار کرد بقیه موارد کار خود را سرپا در نقاط دیگر انجام میدهد. این یکی از مشکلات اوست و مشکل دیگر دندان قروچه شدید که به تازگی اوج گرفته و قبلا هم بود ولی کمتر احساس میشد و دو سه روز است که همه چیز را به دندان میگیرد.
پاسخ: رفتار فرزندتان اصلا غیر طبیعی نیست کاملا هم قابل انتظار است. تربیت توالت هم ربطی به از  شیر گرفتن کودکتان ندارد. شما تربیت توالت را شروع کنید و به او اموزش دهید که در توالت ادرار و مدفوع کند. نجس شدن کل خانه هم طبیعی است ولی می توانید از شورتهای اموزشی هم کمک بگیرید. شورتهای اموزشی این قابلیت را دارد که اگر کودک ادرار کرد برای مدتی کوتاه ادرار را در خود نگه دارد تا مانع از نجس شدن منزل شود. ولی فراموش نکنید که تا چندین ماه نباید منتظر باشید تا کودکتان اعلام ادرار کند بلکه خودتان هر به یک الی دو ساعت او را به توالت ببرید و وادارش کنید که ادرار کند. فعلا هم شبها فرزندتان را پوشک کنید. وقتی در طی روز به کنترل کامل ادرار رسید انگاه سعی کنید کم کم شبها هم پوشکش نکنید. تربیت توالت نیازمند صبر و تحمل بسیار زیاد مادر است.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.