بین الملل print
بی توجهی موگابه به ضرب الاجل/ استیضاح به جریان افتاد
جام نیوز
0 comment   32 visibility
سه شنبه 30 آبان 1396 ساعت 18:48
چکیده مطلب
حزب حاکم زیمباوه، پس از آنکه «رابرت موگابه» رئیس جمهوری ۹۳ ساله این کشور در مدت زمان تعیین شده از استعفا خودداری کرد، خواستار استیضاح او شد. حزب حاکم اعتقاد دارد دو روزه می تواند موگابه را از قدرت برکنار کند.
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، معاون دبیرکل حزب حزب زانو پی اف زیمباوه اعلام کرد نمایندگان این کشور روز سه شنبه روند استیضاح موگابه را آغاز کرده و می توانند روز چهارشنبه هم او را از قدرت خلع کنند.
در همین حال، اتحادیه قدرتمند کهنه سربازان زیمبابوه در واکنش به عدم کناره گیری رابرت موگابه از رئیس جمهوری از ارتش خواست با اعلام بی طرفی حل این موضوع را به مردم محول کند.
کریس موتس وانگاوا، رئیس اتحادیه کهنه سربازان زیمبابوه گفت: «ما او را در تلویزیون دیدیم، در حالیکه تظاهر می کرد که همه چیز عادی است! او حتی گفت که ماه آینده ریاست کنگره حزب زانو پی اف را هم بر عهده خواهد داشت! اما ما می گوئیم، زمان موگابه به سر آمده و باید بلافاصله کناره گیری کند. در غیر اینصورت، مانند روزهای اخیر مردم را به خیابان ها می کشانیم.»
اما شب گذشته و در حضور فرماندهان نظامی موگابه به جای استعفاء صریحاً خود را رئیس جمهوری خطاب کرد.
فیلم/ گزارش صدای آمریکا
رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه گفت: «صرفنظر از جهات مثبت و منفی نحوه اعلام این نگرانی ها، به عنوان رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا این نگرانی ها را موجه می دانم، و معتقدم که در نهایت صداقت و میهن پرستی، و با هدف بهبود زندگی مردم ابراز شده است.»
روز دوشنبه ۲۹ آبان، دانشجویان دانشگاه حراره پایتخت زیمبابوه با تعطیل کردن کلاس ها و با شعارهای ضدموگابه در محوطه آن دانشگاه تظاهرات کردند.
تا چند روز پیش، مردم زیمبابوه هنگام نام بردن از رابرت موگابه که در ۳۷ سال اخیر رئیس جمهوری آن کشور است باید کلیه احترامات فائقه را رعایت می کردند.
اما حال این دانشجویان صریحاً می گویند موگابه باید از تمام سمت هایش کناره گیری کند.
106
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.