بین الملل print
طرح­ های جایگزین غرب و سعودی­ برای بعد از شکست داعش ناکام ماند
تسنیم
0 comment   7 visibility
شنبه 4 آذر 1396 ساعت 10:14
چکیده مطلب
به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، هنگامی‌که زمزمه‌های شکست داعش در سوریه و عراق شنیده شد، رژیم صهیونیستی، آمریکا و آل سعود به دنبال به اجرا در آوردن طرح جایگزینی برای جبران این شکست بودند.
«مجید صفا تاج» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص شکست سیاست خارجی رژیم صهیونیستی در منطقه به دنبال اذعان وزیر جنگ پیشین این رژیم مبنی بر اینکه دیدار اسد و پوتین نشانه شکست سیاست خارجی رژیم صهیونیستی است، با اشاره به اینکه طرح­‌های جایگزین غربی­‌ها و سعودی­‌ها برای بعد از شکست داعش ناکام ماند، بیان داشت: تجزیه عراق و ناامن کردن لبنان دو طرح جدید غربی­‌ها و سعودی­‌ها بود.
وی با توجه به اهمیت شکست داعش در منطقه و تأثیرات منطقه­‌ای و فرا منطقه‌ای آن تأکید کرد: فروپاشی داعش در سوریه و پاک‌سازی سرزمین‌های سوریه و عراق از لوث وجود این گروه تکفیری تروریستی نه‌ تنها یک پیروزی برای محور مقاومت در مقابل یک گروه تکفیری بود، بلکه آنچه اهمیت داشت، این موضوع شکست نظام سلطه جهانی و به‌ طور کلی جبهه استکبار و صهیونیسم بین‌الملل، به ویژه رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود محسوب می­‌شود.
کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر هدفی که صهیونیسم بین‌الملل در منطقه دنبال می­‌کرد، اشاره داشت: آن­ها به هر صورت ممکن تلاش داشتند گروه‌های تکفیری در سوریه و عراق سر پا بمانند و دولت‌های این کشورها را از هم بپاشانند.
وی با اشاره به دستاوردهای گسترده شکست داعش گفت: پیروزی بر داعش با توجه به برنامه‌های گسترده صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها و رژیم‌های مرتجع عربی منطقه نه‌ تنها یک عملیات موفقیت‌آمیز در صحنه نبرد با تروریست‌ها بود، بلکه دستاوردهای آن در سطح منطقه‌ای و جهانی بیشتر است.
صفا تاج با توجه به واکنشی که غربی­‌ها و برخی از حامیان منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای داعش به شکست این گروه تروریستی داشتند، تأکید کرد: هنگامی‌که زمزمه‌های شکست داعش در سوریه و عراق و برچیده شدن تمامی پایگاه‌های این گروه در این کشورها شنیده شد، شاهد تلاش‌های رژیم صهیونیستی، آمریکا، آل سعود و حتی اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه بودیم که به دنبال به اجرا درآوردن طرح جایگزینی برای جبران این شکست بودند.
وی با تأکید بر طرح­‌هایی که غربی­‌ها و حامیان داعش به دنبال شکست این گروه در نظر گرفته بودند، اشاره داشت: بحث تجزیه عراق از سوی بارزانی در این میان کلید خورد. استعفای سعد حریری نخست‌وزیر لبنان نیز در این چارچوب بود.
کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به هدفی که طرح­‌های جایگزین غربی­‌ها و سعودی­‌ها دنبال می­‌کرد، گفت: طرح­‌های مذکور دو نمونه بارزی بود که جبهه استکبار برای ناامن نگه‌داشتن منطقه به دنبال فروپاشی داعش دست به اجرای آن زد.
وی با توجه به ناکامی جبهه استکبار و صهیونیسم بین‌الملل در نقشه­‌های جدید خود تأکید داشت: این توطئه‌ها نیز با تدبیر دولت عراق و دولت لبنان خصوصاً میشل عون، رئیس‌جمهور این کشور و سید حسن نصرالله به شکست انجامید.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.