علمی print
سردرد میگرنی در کودکان، مگه میشه؟
نی نی بان
0 comment   23 visibility
یکشنبه 5 آذر 1396 ساعت 12:01
چکیده مطلب
میگرن شایع‌ترین علت سردرد در کودکان است که تا 10 درصد کودکان در سن 5 تا 15 سالگی و تا 28 درصد در نوجوانی اتفاق می‌افتد.
میگرن شایع‌ترین علت سردرد در کودکان است که تا 10 درصد کودکان در سن 5 تا 15 سالگی و تا 28 درصد در نوجوانی اتفاق می‌افتد. سردرد میگرنی دوره‌ای بوده و از نظر شدت متوسط تا شدید است و کیفیت کوبنده دارد. تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا از مشخصات آن است. مسائل ژنتیکی و ارثی نقش پررنگی در بروز میگرن دارد. طول مدت سردرد از 2 ساعت تا 72 ساعت متغیر بوده، کیفیت درد اغلب و نه همیشه کوبنده یا ضربان‌دار است که غالبا توصیف آن برای کودک مشکل است. محل درد یک‌طرفه و با احتمال کمتر دوطرفه است.
تشخیص بیماری و پیشگیری به موقع از شروع حملات و درمان حمله سردرد، می‌تواند از عوارض منفی از جمله اضطراب کودک، اجتناب از مدرسه رفتن و محدودیت فعالیت‌های خانگی و اجتماعی بکاهد.
چه سردردهایی را در کودکان باید جدی تلقی کرده و نیازمند پیگیری فوری و دقیق است؟
- سردردی که کودک را از خواب بیدار می‌کند.
- سردردی که منجر به استفراغ شده و با استفراغ کردن بهتر نمی‌شود.
- سردردی که اختصاصا در ناحیه پس سر است.
- سردردی که صبح‌ها به محض بیدار شدن از خواب وجود دارد.
- سردردی که با زور زدن و سرفه کردن بدتر می‌شود.
- همراه با علائم دیگری از جمله اختلال در حس و حرکت اندام‌ها و اختلال در راه رفتن باشد و...
میگرن در دختران و پسران به یک نسبت مشاهده می‌شود؛ تنها تفاوت در زمان بروز آن است. به صورتی‌ که بروز بیماری برای اولین بار در پسران در دوران قبل از بلوغ و در دختران در دوران پس از بلوغ شایع‌تر است.‌ سابقه خانوادگی و ارث در بروز و شیوع میگرن در کودکان تاثیر زیادی دارد.
دلیل بروز سردرد میگرنی ناشناخته است؛ البته فرضیه‌ها، احتمال انقباض عروق مغزی را مطرح می‌کنند. با این حال یافته‌های قابل اعتماد اندکی در شناسایی عوامل خطر در رابطه با میگرن کودکان وجود دارد. محققان استرس، غذاهای خاص، ورزش و عادت ماهانه (در دختران) را از عوامل احتمالی در بروز و تشدید میگرن می‌دانند.
خانواده‌ها نقش بسیار مهمی در تشخیص بموقع، پیشگیری، درمان و تشخیص میگرن در کودکان و نوجوانان دارند، بنابراین باید با دقت به شکایت‌های فرزندان و علائمی که آنها می‌گویند، توجه کنند تا درمان به تاخیر نیفتد.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.