علمی print
آسانسورهای دردسرساز- میثم ناصرنژاد**
ایرنا
0 comment   19 visibility
چهارشنبه 8 آذر 1396 ساعت 13:20
چکیده مطلب
امروزه تغییر سبک زندگی مردم و گرایش آنها به زندگی ماشینی، هر چند با بهره گیری از فناوری های نوین، آسایش و رفاه بیشتر شهروندان را فراهم ساخته؛ اما برخی از امکانات همچون آسانسورها دردسرهایی را ایجاد کرده است.
با احداث آسمان‌ خراش‌ها و برج‌ های بلند در کنار بلندمرتبه سازی منازل مسکونی و حتی پل های عابر پیاده، ضرورت راه اندازی آسانسور به قانون اجرایی در ساخت و سازها تبدیل شد.
آسانسورها با وجود اینکه تردد افراد را در محیط های مختلف به ویژه ساختمان های بلندمرتبه آسان کرده است، اما همواره مشکلاتی را برای استفاده کنندگان ایجاد می کند.
محبوس شدن در آسانسور، گیر کردن لباس و اعضای بدن میان کابین و چاه آسانسور، سقوط در داخل چاه آسانسور و سقوط کابین از جمله حوادثی است که ممکن است ساکنان برج‌ ها و ساختمان‌های بلند با آن مواجه شوند.
این روزها نیز محبوس شدن در آسانسور بیشترین عملیات امداد و نجات را برای آتش نشانان همدانی ایجاد کرده است و همه روزه شاهد گرفتار شدن شهروندان در آسانسورهای عمومی و خصوصی هستیم.
براساس آمارهای موجود بیشترین تماس های مردمی برقرار شده با سامانه آتش نشانی همدان پیرامون محبوس شدن در آسانسورهاست و طی 10 روز اخیر 15 تن به دلیل نقص در آسانسورها، در آپارتمان ها و پل های عابران پیاده معابر شهر گرفتار شده اند.
بیشترین آمار این حوزه با رقم 70 درصد شامل حبس افراد، قطع برق، پارگی کابل اتصال و بیرون آمدن قرقره های نقاله های آسانسور است که موجب شده سازمان آتش نشانی همدان در این زمینه هشدارهای لازم را صادر کند.
براساس آمارهای اعلام شده، سال گذشته نیز حدود 200 شهروند همدانی گرفتار در آسانسورها توسط امدادگران آتش نشانی همدان نجات یافتند.
به گفته محمدرضا بیاناتی مدیرعامل آتش نشانی همدان، امداد و نجات به محبوسان در آسانسور زنگ خطری برای شهر همدان است و باید به این مقوله بیش از پیش توجه داشت و موضوع استانداردسازی آسانسورها با به صورت جدی پیگیری و با متخلفان برخورد کرد.
البته در این بین اداره استاندارد همدان طرح اجرای هماهنگ استاندارد سازی (طاها) با هدف نا امن کردن بازار داخلی از کالاهای بی کیفیت، کم کیفیت و کالاهای زیر پله ای را اجرایی کرده است.
اما با وجود بازرسی از واحدهای دارای آسانسور، همچنان نقص فنی گریبان گیر استفاده کنندگان شده است و روزانه شاهد خبرهایی مبنی بر حبس در آسانسورها هستیم.
در این میان هرچند خدمات پس از فروش و نصب در حوزه استفاده از آسانسورها بسیار حائز اهمیت است، اما برخی از شرکت های فاقد مجوز که در مواردی از دیگر استان ها در همدان اقدام به نصب آسانسور می کنند، موقع بروز مشکل پاسخگو نیستند.
بی تردید آگاه سازی جامعه از ضرورت نصب و استفاده از تاسیسات استاندارد و سرویس های دوره ای، در کنار توجه به مقوله استانداردسازی آسانسورهای فعال در بیمارستان ها، مراکز دولتی، خدماتی و مسکونی، می تواند گام موثری در کاهش مشکلات این حوزه باشد.
خبرنگار ایرنا در همدان
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.