سیاسی print
یک استاد دانشگاه: دکترین دولت ـ مقاومت منبع جدید الهام ملت های منطقه است
ایسنا
0 comment   14 visibility
یکشنبه 12 آذر 1396 ساعت 16:05
چکیده مطلب
استادیار گروه روابط بین‌الملل دانشگاه تربیت مدرس گفت: تبدیل تهدید جنگ‌های نیابتی و گروه‌های تکفیری تروریستی در منطقه به فرصت توانمندسازی و انسجام ملی با اتخاذ دکترین دولت مقاومت، نمونه روشنی از دستاوردهای جدید در منطقه است.
به گزارش ایسنا، محسن اسلامی در پنل "سمینار هویت‌های نوظهور و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا" خاطرنشان کرد: منطقه راهبردی و حساس غرب آسیا در سال‌های اخیر و مقارن با شروع انقلاب‌ها و خیزش‌های مردمی عربی از سال 2011 دچار تحولات متعددی شده است.
وی ادامه داد: از یک طرف به دلیل فقدان نظم و ثبات جهانی در شکل دهی نظام با ثبات منطقه‌ای آن هم به جهت شرایط وقوع دوران گذار بین‌المللی و از سوی دیگر به واسطه ظهور هویت‌های نوظهور جدید در منطقه با آموزه‌های نو، ما شاهد شرایط و فرصت‌های جدید در منطقه هستیم.
استادیار گروه روابط بین‌الملل دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه در این راستا آموزه‌های نظم کهنه نظام دو قطبی یا یک جانبه خواهی دولت ایالات متحده آمریکا از سوی ملت‌ها و دولت‌های منطقه قابل پذیرش نیست افزود: حتی برخی دولت‌های محافظه‌کار متحد غرب مانند عربستان سعودی در برابر وضعیت متفاوت منطقه دچار سردرگمی و حیرت شده‌اند.
وی ادامه داد: مقاومت به عنوان اصلی‌ترین الگوی برآمده از این شرایط جدید توانسته است خود را به عنوان یک الگوی موفق کارآمد در برابر مدل‌های عاریتی غربی مطرح کند. دکترین مقاومت به عنوان یک چارچوب جدید که توسط ایران در سال‌های اخیر در محافل رسمی طرح شد و در صحنه عمل هم توانست نمایش خوبی از خود برجای بگذارد و به عنوان الگویی کارآمد، در برابر دولت و ملت‌های منطقه قرار گرفته است.
اسلامی افزود: در این دکترین، دولت ـ ملت‌ها با تاکید بر سه عنصر توان نظامی، اقتصاد بومی و فرهنگ ملی به تقویت انسجام ملی خود پرداخته و در برابر تهاجم‌های بیرونی به تقویت بازدارندگی دفاعی خود می‌پردازند و با مقاوم‌سازی دولت به ارتقای توان خود در داخل و خارج روی می‌آورند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دکترین دولت ـ مقاومت مانند یک منبع جدید الهام از سوی انقلاب اسلامی به تقویت ارکان بومی و ملی دولت ملت‌های منطقه منجر شده و زمینه‌ساز اندیشه‌ها و هویت‌های نوظهور در منطقه غرب آسیا به ویژه در سوریه، عراق، یمن و لبنان در سال‌های اخیر شده است.
وی تاکید کرد: مقاومت به واسطه ارتقای ظرفیت‌های بومی و ملی توانسته است ظرفیت مدیریت تبدیل تهدید به فرصت را برای کنش‌گران مقاومت به ارمغان آورد. همچنین تبدیل تهدید جنگ‌های نیابتی و گروه‌های تکفیری تروریستی در منطقه به فرصت توانمندسازی و انسجام ملی با اتخاذ دکترین دولت مقاومت، نمونه روشنی از دستاوردهای جدید در منطقه است.
انتهای پیام
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.