بین الملل print
سفر یک مقام ارشد سازمان ملل به کره شمالی + فیلم
جام نیوز
0 comment   21 visibility
سه شنبه 14 آذر 1396 ساعت 16:28
چکیده مطلب
همزمان با افزایش تنش در شبه‌جزیره کره، یک مقام ارشد سازمان ملل متحده به کره شمالی سفر می‌کند.
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، روز سه‌شنبه، ١٤ آذر (٥ دسامبر)، جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، وارد پکن، پایتخت چین شد و انتظار می‌رود از آنجا به پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی عزیمت کند. فلتمن، که زمانی معاون وزیر خارجه آمریکا بود، عالیرتبه‌ترین مقام سازمان ملل متحد است که طی شش سال گذشته به کره شمالی سفر می‌کند.
منابع سازمان ملل هدف از این سفر را "مذاکره پیرامون موضوعات مورد علاقه و توجه دو طرف" عنوان کرده اما در این مورد توضیح بیشتری نداده‌اند.
سخنگوی سازمان ملل گفته است که فلتمن در طول این سفر با ری‌ یونگ‌هو، وزیر خارجه و سایر مقامات وزارت خارجه کره شمالی دیدار خواهد کرد و افزوده است که این سفر "در پاسخ به دعوت قدیمی مقامات کره شمالی برای تبادل نظر سیاسی با سازمان ملل صورت می‌گیرد."
این نخستین دیدار یک مقام ارشد سازمان ملل از کره شمالی از زمان آغاز زمامداری کیم جونگ‌‌اون، رهبر کنونی آن کشور است که در پی درگذشت پدرش کیم ایل‌جونگ در اواخر سال ٢٠١١ جانشین او شد. اوایل سال ٢٠١٠ لین پاسکو، معاون سابق دبیرکل، و در ماه اکتبر سال ٢٠١١هم والری ایموس، رئیس بخش امدادرسانی سازمان ملل از کره شمالی دیدن کردند.
به گزارش بی بی سی، سفر فلتمن در حالی انجام می‌شود که برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی و درگیری تبلیغاتی آن کشور با ایالات متحده باعث نگرانی در مورد خطر برخورد نظامی در شبه‌جزیره کره شده است.
فیلم
یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است که از سفر معاون دبیرکل به کره شمالی آگاه است و ایالات متحده از همکاری و همفکری با سازمان ملل و سایر کشورهای جهان برای یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای بحران کره استقبال می کند. وی در عین حال افزوده است که "لازم است تمامی کشورهای جهان موضعی واحد و قاطعانه در برابر تحرکات غیرقانونی کره شمالی اتخاذ کنند."
در واکنش به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل از سال ٢٠٠٦ تاکنون تحریم‌های شدیدی را علیه آن کشور به اجرا گذاشته اما آمریکا تاکید دارد که تا زمانی که جمهوری خلق چین، به عنوان شریک اصلی تجاری کره شمالی، روابط خود را با آن کشور قطع نکند این تحریم‌ها کارساز نخواهد بود.
خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام سازمان ملل متحد گفته است که نماینده کره شمالی در ماه سپتامبر هنگام حضور رهبران کشورهای مختلف برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل از فلتمن دعوت کرده بود به آن کشور سفر کند اما خبر این دعوت تا هفته گذشته منتشر نشد.
در حال حاضر، دفاتر نمایندگی تعدادی از نهادهای سازمان ملل متحد از جمله صندوق کودکان - یونیسف - سازمان بهداشت جهانی، برنامه توسعه سازمان ملل، سازمان خواربار و صندوق جمعیت سازمان ملل با حدود پنجاه کارمند در کره شمالی فعالیت دارند. با توجه به مشکلات اقتصادی کره شمالی و کاهش کمک‌های اقتصادی کشورهای غربی، این نهادها نقشی حیاتی در امدادرسانی به مردم آن کشور ایفا می‌کنند.
106
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.