بین الملل print
توافقنامه های ۶۰ میلیون یورویی عراق و اتحادیه اروپا برای بهبود اوضاع در مناطق آزادشده
ایسنا
0 comment   23 visibility
چهارشنبه 15 آذر 1396 ساعت 12:39
چکیده مطلب
وزیر برنامه‌ریزی عراق اعلام کرد که این کشور و اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) دو توافقنامه به ارزش ۶۰.۴ میلیون یورو برای برقراری مجدد ثبات در مناطق آزادشده و فراهم کردن شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان به امضا رساندند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، سلمان الجمیلی، وزیر برنامه‌ریزی عراق در کنفرانسی مطبوعاتی که در حاشیه امضای این دو توافقنامه برگزار شد، گفت: عراق امروز با اتحادیه اروپا دو توافقنامه به ارزش کلی ۶۰.۴ میلیون یورو جهت حمایت مالی از دو طرح برای برقراری مجدد ثبات در مناطق آزادشده و تضمین بازگشت غیرنظامیان به این مناطق به امضا رساند.
الجمیلی اظهار داشت: هدف از طرح‌های مذکور مقابله با چالش‌های انسانی و مشکلات امنیتی و برقراری ثبات و آشتی در این مناطق بوده و در کنار اتحادیه اروپا برخی کشورهای حامی عراق مانند دانمارک، فنلاند، ایتالیا، ژاپن، استونی و انگلستان نیز از این طرح‌ها حمایت مالی می‌کنند.
وزیر برنامه‌ریزی عراق افزود: طرح اول به ارزش ۵۰.۴ میلیون یورو برای حمایت از ارائه مجدد خدمات اساسی، بازسازی و تعمیر زیرساخت‌های عمومی، بازگرداندن نشاط به فعالیت‌های اقتصادی، از سرگیری خدمات اساسی و کسب درآمد از پروژه‌های کوچک بوده و در طرح دوم مبلغ ۱۰ میلیون یورو به تسهیل عملیات پاکسازی مناطق درگیری و میادین نبرد از مواد منفجره و مین‌ها اختصاص یافته و این امر با کمک تیمی از متخصصان سازمان ملل و با هماهنگی عراق انجام می‌شود.
وی در ادامه تاکید کرد، این طرح‌ها به ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت ایمن و داوطلبانه بیش از سه میلیون آواره عراقی کمک خواهد کرد.
الجمیلی تاکید کرد: بغداد تمامی حمایت‌های لازم برای سهولت بخشیدن به اجرای این پروژه‌ها را ارائه خواهد کرد و همکاری‌ها و هماهنگی‌های مشترک در تمامی زمینه‌های فنی و انسانی ادامه خواهند یافت.
سفیر جدید اتحادیه اروپا در عراق در نوامبر گذشته در دیداری با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بغداد بر حمایت این اتحادیه از تلاش‌ها برای بازسازی مناطق آزادشده و نهادهای دولتی و حفاظت از وحدت عراق تاکید کرد.
انتهای پیام
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.