اجتماعی print
دولت باید سعه صدر و تسامح برای شنیدن صدا و نقد مشفقانه دانشجو را داشته باشد
فارس نیوز
0 comment   10 visibility
جمعه 17 آذر 1396 ساعت 09:47
چکیده مطلب
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پیامی به مناسب سالروز جنبش دانشجویی گفت: دولت باید سعه‌صدر و تسامح برای شنیدن صدا و نقد مشفقانه دانشجو را داشته باشد و دانشجویان همواره مراقب نفوذ و دخالت و هدایت جریان‌های سیاسی باشند.
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در پیامی به مناسبت روز ۱۶ آذر نوشت:
شانزدهم آذر نقطه عطف مبارزات آزادی‌خواهانه، ضد استبدادی و ضد استعماری، ضد امپریالیستی و عدالت‌جویانه جنبش دانشجویی ایران در حساس‌ترین نهضت قبل از انقلاب اسلامی بوده است؛ وقتی در سال 1332 و چند ماهی پس از کودتا علیه دکتر محمد مصدق، خون سه شهید به خاطر اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا در دانشگاه تهران بر زمین ریخت تا میزان وابستگی و دلدادگی به عمو سام و تسلط و سرکوب مردم ایران در برابر اراده خارجی باشد.
حالا بیش از 6 دهه از آن ایام می‌گذرد و روزگار بازی‌ها فراوان و مردم ما نقش‌آفرینی‌های بسیار داشته‌اند. باهمت و فداکاری مردم و راهبری الهام‌بخش امام و رهبری، سایه شوم سلطه بیگانه و دخالت قدرت‌ها از سر ملت رفع شده و مردم به‌رغم فراز و نشیب‌های رخ‌داده، با اصالت بخشیدن به صندوق‌های رأی، سرنوشت خود را با جابجایی مسالمت‌آمیز قدرت به دست گرفته‌اند.
در سال‌های اخیر نرخ رشد آموزش عالی و تعداد دانشجویان در ایران به بالاترین رتبه‌ها در دنیا رسیده و 4/2 میلیون دانشجوی ایرانی در مقطعی سریع‌ترین شتاب رشد مقالات را داشته‌اند. در این میان 1/8 میلیون نفر از دانشجویان را زنان و حدود 27% اعضای هیئت‌علمی را نیز بانوان تشکیل می‌دهند.
تراز جهانی مرحوم پروفسور مریم میرزا خانی در حالی نسل جوانان جوینده علم و پیشرفت ایران را نمایندگی می‌کند که رشته‌های علوم مهندسی و ریاضی یا STEM به‌عنوان پیشران اقتصادی موردتوجه قرارگرفته‌اند و دانشجویان ایرانی به‌ویژه دختران در STEM پیشرو بوده و سرمایه بزرگی برای ایران به شمار می‌آیند؛ سرمایه‌ای که باید درزمینهٔ اشتغال مدنظر قرار گیرد و البته در کنار آن می‌باید دوره‌های فنی و حرفه‌ای اهمیت لازم را در آموزش عالی به‌عنوان یک گزینه میان‌بر برای اشتغال به دست آوردند.
از سوی دیگر اما نگرانی‌های موجهی در میان دانشجویان وجود دارد که به‌عنوان پیش‌درآمد پویایی، خلاقیت و رشد علمی و فن‌آوری نباید آن‌ها را نادیده گرفت.
آزادی بیان و پس از بیان از شروط اولیه پویایی و نشاط اجتماعی محسوب می‌شود. روحیه و انگیزه دانشجویی که با تکیه‌بر آن بزرگ‌ترین انقلاب دینی، سیاسی و اقتصادی معاصر رقم خورد و از سوی امام و رهبری به‌عنوان سرمایه یادشده است، نباید توسط تفکرات یا عده‌ای خاص تحدید شود یا آسیب ببیند.
خوشبختانه در دوران دولت یازدهم و دوازدهم شاهد برگزاری گسترده مراسم روز 16 آذر و فضای بهتر اجتماعی و سیاسی بوده‌ایم، گرچه موانع و محدودیت‌هایی هم قابل احصاء باشد. چنانچه ستاره‌دار شدن و محدودیت برای ادامه تحصیل برخی دانشجویان نگرانی‌هایی را به وجود آورده که بااطلاع و پی گیری جدی وزیر علوم، تعدادی از این موارد کاهش‌یافته و روند ستاره زدایی ادامه دارد.
از طرفی رشد تشکل‌ها و ارائه مجوز به برخی اتحادیه‌ها و نشریات دانشجویی، فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و هنری دانشجویان موردحمایت قاطع دولت بوده و حاکی از بهبود شرایط عمومی است، درعین‌حال اما ضرورت توجه به مهارت‌های زندگی در دانشگاه‌ها، توان‌افزایی دانشجویان درزمینهٔ های حقوقی،‌ ارتباطی، فضای مجازی، حل‌وفصل اختلاف و کاهش خشونت، مقابله با آسیب‌ها، خودمراقبتی، خودشکوفایی و حفاظت از محیط‌زیست بسیار جدی است. دختر و پسر هر دو برای آینده وزندگی سالم خود نیازمند این رویکرد بوده و هستند.
باوجود همه کاستی‌ها از پویایی و شور جنبش دانشجویی کاسته نشده است. حضور مؤثر و تعیین‌کننده دانشجویان در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بر کسی پوشیده نیست. دانشگاه زمینه طرح مباحث نظری، نقد و آینده‌نگری را فراهم کرده و با تضارب آراء و دیدگاه‌ها، افتراق با جریان رقیب و ائتلاف جریان اعتدال و اصلاحات را میسر کرد.
مقابله فعال با افراط گریی و خشونت داعشی، در بعد نظری و عملی در جریان دانشجویی مشهود بوده و از سوی دیگر دانشجویان در فعالیت داوطلبانه اجتماعی مانند امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده و خدمات خیریه‌ای به صورتی بسیار امیدوارانه حاضر هستند.
امروز دانشجویان از موضع عزتمند ایران در برجام و اهمیت تلاش برای تحقق آن و موفقیت‌های منطقه‌ای کشور غافل نیستند. مطالبه گری برای اصلاح امور و عدالت‌جویی و استقلال‌طلبی حق جریان دانشجویی است و دولت و دستگاه‌های حاکمیت باید سعه‌صدر و تسامح برای شنیدن صدا و نقد مشفقانه دانشجو را داشته باشد.
دانشجویان همواره مراقب نفوذ و دخالت و هدایت جریان‌های سیاسی بوده و سعی کرده‌اند استقلال و عزت خود را در مواضع حق مدارا نه و انتقاد سازنده و نه تخریب و ملامت تقویت کنند.
دولت بیشترین اهتمام خود را برای اشتغال دختران و پسران تحصیل‌کرده صرف می‌کند تا آینده روشنی را برای ایرانیان رقم خورد.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.