علمی print
پره اکلامپسی در دوران بارداری، درمان داره؟
نی نی بان
0 comment   9 visibility
یکشنبه 19 آذر 1396 ساعت 10:33
چکیده مطلب
پری-اکلامپسیا از عوارض دوران بارداری و یک اختلال چند ارگانی است که در ۵ درصد از حاملگی‌ها رخ می‌دهد.
پری-اکلامپسیا از عوارض دوران بارداری و یک اختلال چند ارگانی است که در ۵ درصد از حاملگی‌ها رخ می‌دهد و باعث عوارض جنینی و مادری می‌شود. این عارضه بعد از هفتهٔ بیستم بارداری رخ می‌دهد و با فشار خون تشخیص داده می‌شود.
موارد پر خطر پره اکلامپسی
زنانی که قبلا به پره اکلامپسی دچار شده اند، یا به فشار خون دچارند، یا چندقلو باردارند و همچنین بانوان بیش از 40 سال و دیابتی ها و آنهایی که با کمبود ویتامین E و C روبرو هستند، بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به این اختلال قرار دارند. اگر این مشکل زودهنگام و در بررسی های روتین بارداری تشخیص داده شود، می توان آن را از طریق نظارت و دارو مدیریت کرد. اما زمانی که کنترل نشود، می تواند به زایمان زودرس و اکلامپسی (تشنج بارداری) منجر شود و ممکن است باعث کما شود و به جنین و مادر صدمه وارد کند.
اکلامپسی چیست؟
اکلامپسی آغاز حملات تشنج در زنان دارای پره‌اکلامپسی است که پیشتر این اختلال چند ارگانی ناشی از حاملگی با نشانه‌های افزایش فشار خون و پروتئینوری یا دفع پروتئین در ادرار خود را نشان داده‌است. حمله تشنج می‌تواند پیش٬ در هنگام و یا پس‌ از زایمان رخ دهد. اکلامپسی٬ تشنج تونیک کلونیک است و در صورت رخداد، جان مادر و نوزاد در خطر جدی قرار دارد. قبل از تشنج ممکن است برخی علائم عصبی مانند سردرد ، تهوع و کوری کورتیکال (قشر مخ) روی دهد.
گاه در هنگام اکلامپسی٬ مشکلات دیگر مانند سندرم هلپ ، اِدِم ریوی و اُلیگوری نیز روی میدهند که شرایط را بدتر می‌سازند.
درمان اکلامپسی
با درمان پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی و کنترل فشار خون و تجویز سولفات منیزیم ممکن است از اکلامپسی جلوگیری شود. درصورت بروز اکلامپسی ختم حاملگی (حتی با سزارین یا سقط جنین) ضرورت دارد.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.