فناوری print
اصلاح الگوی حرکتی با کفی الکتریکی هوشمند ساخت محققان کشور
انا
0 comment   9 visibility
یکشنبه 19 آذر 1396 ساعت 14:45
چکیده مطلب
محققان کشور کفی فوق هوشمندی را عرضه کردند که قادر به اصلاح الگوی حرکتی در کودکان و دانش‌آموزان است، ضمن آنکه در صورت گام برداشتن ناصحیح به فرد هشدار خواهد داد.
به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، سه عمل جذب ضربه ناشی از برخورد پا به زمین، حفظ تعادل و انتقال نیروهای عضلانی اندام تحتانی برای حرکت دادن بدن به جلو حین راه رفتن از ویژگی‌های این کفی است و عمل راه رفتن نیز بر عهده پا قرار دارد.
این در حالی است که پنجه پای اغلب افراد هنگام راه رفتن به طور مستقیم و رو به جلو یا اندکی به سمت خارج قرار می‌گیرد. کج گذاشتن پا به سمت داخل مخصوصا در کودکان کم سن در شروع راه افتادن بسیار رایج است. در تعدادی از کودکان بدون هیچ مشکل استخوانی این رفتار منجر به عادت می‌شود و پاهای متمایل به خارج یا داخل آنها باعث راه رفتن ناصحیح شده و مشکلات بسیاری را در پی دارد.
به منظور اصلاح گام برداشتن، محققان کشور اقدام به طراحی و ساخت «کفی الکتریکی هوشمند اصلاح الگوی حرکتی» کردند. هدف از ساخت کفی هوشمند الکتریکی جدید، اصلاح الگوی راه رفتن و ترک عادات ناصحیح در حین راه رفتن با استفاده از ویبریشن آلارمی است.
در اثر راه رفتن ناصحیح، کفی هوشمند الکتریکی با تشخیص تغییرات در زاویه و میزان فشار وارد شده در حین راه رفتن ناصحیح به این کفی، با اعمال هشدار و آلارم به‌ صورت ویبره فرد را از عادات ناصحیح راه رفتن آگاه می‌کند. این روش موجب خواهد شد تا از صدمات و آسیب‌های بسیاری که در اثر گام برداشتن ناصحیح ایجاد می‌شود، جلوگیری به عمل آورد.
این کفی هوشمند علاوه بر آن که از شکل‌گیری آناتومی و فرم غیرصحیح در ساختار بدن جلوگیری می‌کند، مانع از وارد شدن فشار زیاد به بخشی از استخوان‌های پا، کوفتگی و نهایتا زخم در بخش مورد آسیب در پا خواهد شد.
جلوگیری از خستگی در اثر قرار دادن ناصحیح پاها به علت روش راه رفتن ناصحیح، وارد شدن آسیب به چشمان به علت ضربات کف پا در حین راه رفتن ناصحیح، جلوگیری از حالت ناهنجاری بدن و آسیب‌های جسمانی به ستون فقرات از دیگر اثرات پیشگیری‌کننده این کفی هوشمند الکتریکی است.
کفی طراحی شده دارای کاربردهای وسیعی است. از آن می‌توان برای تمام کودکان و دانش‌آموزان در دوران رشد،‌ افراد دارای ناهنجاری راه رفتن به سمت داخل و خارج،‌ پس از عمل جراحی، بیماران دچار پوکی استخوان، بیماران دیابتی و افراد مسن و سالخوردگان استفاده کرد.
این کفی فوق هوشمند است چرا که در داخل آن حسگرها به گونه‌ای تعبیه شده‌اند که اختلاف فشار اولیه در حالت استاندارد را نسبت به حالت راه رفتن ناصحیح تشخیص می‌دهد. علاوه بر آن قادر به اندازه‌گیری و تشخیص تغییر در زاویه قراردهی پا در دو حالت راه رفتن استاندارد و ناصحیح است.
این طرح از سوی احسان قربانی، فاطمه شهیدی زندی و شیما شهیدی زندی در فستیوال نوآوری‌های صنعت تجهیزات ورزشی و توانبخشی عرضه شد.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.