اقتصادی print
تولید نسل جدید اتوبوس های برقی در کشور با همکاری بلاروس
عصر ایران
0 comment   9 visibility
یکشنبه 10 دی 1396 ساعت 08:17
پول‌نیوز - یک شرکت بخش خصوصی در تلاش است تا برای نخستین بار اتوبوس های نسل جدید ابرخازنی برقی را با همکاری فناورانه و سرمایه گذاری کشور بلاروس در ایران راه اندازی کند.
«محمد صمام سخیراوی» رییس هیات مدیره این شرکت ایرانی امروز (یکشنبه) افزود: اتوبوس های درونسوز دیزلی و «سی. ان. جی» سوز که در ناوگان حمل و نقل تهران و سایر شهرها و کلانشهرهای کشور بکار گرفته می شوند، سهمی قابل توجه در آلایندگی دارند.
به گفته این فعال بخش خصوصی، شرکت متبوعش با بررسی و مطالعه صنعت تولید اتوبوس های برقی در بلاروس با توجه به بیش از نیم قرن سابقه آنان و حتی تامین نیاز برخی کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین از سوی آنها، همکاری با شرکت «بل کامون ماش» این کشور را در دستور کار خود قرار داد.
وی خاطرنشان کرد: اتوبوس های برقی ساخته شده در این شرکت، نسل جدید اتوبوس های برقی و با سیستم وایرلس (بی سیم) و مجهز به ابرخازن است که با باتری شارژ می شود.
سخیراوی ادامه داد: باتری های بکار رفته در این اتوبوس ها همانند باتری های موجود لیتیمی نیستند که به زمان بالایی برای شارژ نیاز داشته باشند (بیش از چهار ساعت شارژ برای هر 100 کیلومتر پیمایش)، همچنین با مشکل دشارژ و افت ذخیره برق، آلایندگی و اشتعال (نظیر باتری های لیتیمی) مواجه نمی شوند.
وی یادآوری کرد: سیستم ابرخازن، با پنج دقیقه شارژ قادر به پیمایش 20 تا 40 کیلومتری است و بدون حضور نیروی انسانی قادر به شارژ کردن در یک فضای سه متر مربعی در حین پیاده کردن مسافران است که بیش از 90 هزار بار قابل شارژ کردن هستند؛ این در حالی است که نمونه اتوبوس های برقی وارد شده از چین سه هزار و 500 تا حداکثر چهار هزار بار قابلیت شارژ داشتند.
رییس هیات مدیره شرکت سام سبز خودرو ایرانیان با یادآوری اینکه نخستین نمونه این اتوبوس تا 2 ماه دیگر وارد کشور می شود، از برنامه ریزی برای تاسیس یک شرکت مشترک با شرکت بل کامون ماش بلاروس خبر داد و تصریح کرد: در صورت همراهی دولت، این شرکت مشترک می تواند به مرکز صادرات اتوبوس به کشورهای همسایه و خاورمیانه تبدیل شود.
وی گفت: طی توافقنامه ای با شرکت شهاب خودرو، مقرر شده تا از امکانات و پلتفرم این شرکت در ساخت این اتوبوس ها استفاده شود و طبق چشم انداز تعریف شده، بسیاری قطعات مورد نیاز و همچنین باتری در کشور تولید خواهد شد.
شرکت شهاب خودرو در طی سالهای فعالیت به عنوان دومین تولید کننده تیراژی اتوبوسهای شهری در کشور مطرح بوده است و جایگاه دوم را از لحاظ سهم بازار به خود اختصاص داده است.
سخیراوی با بیان اینکه اکنون مسئولان بلاروسی در حال بازدید از امکانات این شرکت خودرو ساز و همچنین امکان سنجی تولید در ایران هستند، خاطرنشان کرد: زیرساخت های مورد نیاز در حال آماده سازی است و با دریافت نخستین درخواست تولید 50 دستگاهی، کار تولید اتوبوس در ایران آغاز خواهد شد.
وی بیان کرد: همه شرکت های اتوبوس ساز ایرانی قطعات مورد نیز بجز بدنه، شیشه ها، صندلی و ... را از خارج وارد می کنند و این شرکت نیز از این موضوع مستثنی نیست، اما داخلی سازی این اتوبوس های نسل جدید کمتر از الزام های وزارت صنعت، معدن و تجارت نخواهد بود.
این فعال بخش خصوصی یادآوری کرد: بدنه این اتوبوس از نسل پنجم کامپوزیت است که خوردگی نداشته و برخلاف فلزات، سبک بوده و طول عمر بالاتری خواهد داشت.
وی تصریح کرد: مطابق برآوردهای انجام شده، استفاده از این اتوبوس ها (که 24 ساعته قادر به فعالیتند) در هر 600 هزار کیلومتر پیمایش صرفه جویی 150 هزار یورویی در مقایسه با نمونه اتوبوس های دیزلی به همراه خواهد داشت.
سخیراوی اظهار داشت: این شرکت برای تولید اتوبوس های یاد شده تاکنون با شهرداری های تهران، مشهد و اراک مذاکره های جدی داشته است.
برچسب ها
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.