اقتصادی print
امیدی به اتمام مسکن مهر در دو سال آینده نیست
انا
0 comment   7 visibility
دوشنبه 11 دی 1396 ساعت 11:36
چکیده مطلب
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: 2 میلیون و 200 هزار واحد مسکن مهر در کشور وجود دارد که حدود 2 میلیون واحد آن در مرحله اتمام هستند و برای ساخت و تکمیل مسکن مهر که از سال 86 آغاز شد و 10 سال از آغاز آن می گذرد برنامه دو ساله ای در نظر گرفته شده اما امیدی به تکمیل آن در مدت زمان تعیین شده نیست.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، احمد اصغری مهرآبادی در جلسه شورای مسکن خوزستان که در اهواز برگزار شد، گفت: به دلیل بی تدبیری، شبکه آب و برق در برخی از سایت های مسکن مهری اجرا شده که در آنجا متقاضی وجود ندارد بنابراین باید با تکمیل این واحدها، از هدر رفت سرمایه ملی جلوگیری شود. علاوه بر این بیش از 2 هزار و 500 باب مدرسه در مسکن مهر خوزستان مورد نیاز است.
وی ادامه داد: برای اتمام پروژه مسکن مهر در کشور به بیش از 100 هزار میلیارد ریال بودجه نیاز است که این رقم شامل 40 هزار میلیارد ریال در بخش خدمات زیربنایی است. باید توجه داشت استان هایی که مدیران فعال و پیگیری دارند موفق خواهند بود و نتیجه خواهند گرفت
مهرآبادی گفت: حدود 103 هزار واحد مسکن مهر در استان خوزستان وجود دارد که 17 هزار واحد آن فاقد متقاضی است از این رو می توان گفت بیشترین واحد مسکن مهر فاقد متقاضی مربوط به خوزستان است. همچنین میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه های مسکن مهر کشور 97 درصد است و این میزان در خوزستان 84 درصد است که نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است.
وی افزود: بازدیدی از پروژه دو هزار واحدی مسکن نفت داشتیم که 700 واحد آن تحویل داده شده و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال 300 واحد آن و تا شهریور سال آینده نیز مابقی واحدها به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.
مهرآبادی افزود: با توجه به اینکه اکنون فصل مناسبی برای کار در استان است، تأکید داشتیم که به صورت دو شیفت کار ساخت و ساز ادامه داشته باشد و در این زمینه پیمانکار به ما وعده داد تا هرچه زودتر کار خود را به اتمام برساند.
وی تصریح کرد: دو طرح پیشنهادی اتمام مسکن مهر در یک بازه زمانی دوساله و یکسان سازی نحوه ارائه تسهیلات بانک ها به متقاضیان مسکن مهر در کارگروهی با محوریت بانک مرکزی ارائه شد تا این طرح ها به کمیسیون اقتصاد ارائه داده شوند.
مهرآبادی عنوان کرد: امروز در کمیسیون اقتصادی دولت جمع بندی کارگروه مطرح خواهد شد و امیدواریم که پیشنهاد به تصویب برسد.
وی با بیان اینکه فشاری که به ما از ناحیه مردم وارد می شود خیلی زیاد است، گفت: در برخی نقاط واحدها به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی یعنی دهک های پایین واگذار شده که توانایی پرداخت 500 هزار تومان قسط تسهیلات مسکن مهر را ندارند.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در برخی پروژه های مسکن مهر مردم متضرر می شوند که باید کار را تسریع کنیم، اظهار کرد: هنگام بازگشت سپرده مسکن مهر فشار بسیار سنگینی به متقاضی وارد می شود که به دنبال اصلاح آن هستیم.
وی ادامه داد: بازپرداخت 12 ساله تسهیلات مسکن، مردم را در تنگنا قرار می دهد از این رو از بانک ها درخواست می کنیم در این زمینه با نگاه بازتری به موضوع توجه داشته باشند.
مهرآبادی بیان کرد: مشکل مسکن مهر در استان خوزستان تنها با اراده مسئولان خوزستان و در درون استان قابل حل است و بخشنامه های مرکز مشکلی را در این زمینه حل نمی کنند.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید یک میلیون واحد مسکن مهر طی چهار سال به متقاضیان تحویل داده شد این در حالی است که در دولت قبل از آن، 690 هزار واحد تحویل داده شد و این تفاوت رقم چشمگیری است. جشن پایان مسکن مهر در 2 شهر یزد و زنجان برگزار شده و تا پایان امسال در هشت شهر دیگر هم برگزار می شود.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در استان خوزستان 71 هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و 15 هزار واحد نیز در دست ساخت هستند که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته هشت هزار واحد آن امسال به بهره برداری خواهند رسید.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.