فناوری print
ضوابط و مقررات عرضه بازی به نفع بازی سازان و مصرف کنندگان داخلی تغییر می کند
انا
0 comment   4 visibility
دوشنبه 11 دی 1396 ساعت 13:30
چکیده مطلب
بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای پس از ماه‌ها بررسی کارشناسی جهت رونق صنعت بازی‌سازی داخلی و تغییر شرایط فعلی به نفع تولید ملی، آیین‌نامه‌‌ «دستورالعمل نحوه‌ی صدور مجوز و پروانه عرضه‌ تجاری بازی‌های رایانه‌ای» را تدوین کرد که به‌زودی اجرایی می‌شود.
به گزارش گروه علم و فناوری آنا از روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، براساس سیاست‌های حاکم بر برنامه‌ ملی بازی‌های رایانه‌ای و با استناد به ماده دو قانون نحوه‌ مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند و همچنین با عنایت به ضوابط ابلاغی تولید و توزیع از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت ساماندهی مجوزهای حوزه‌ بازی‌های رایانه‌ای؛ بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در نظر دارد از این پس برای بازی‌های خارجی «پروانه انتشار تجاری» صادر کند.
لازم به ذکر است این پروانه تنها مختص بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی خارجی بوده و بازی‌های ایرانی همچنان از روند ممیزی پس از نشر بهره خواهند برد و روند اخذ پروانه عرضه را به صورت تسهیل‌شده‌ پیشین طی خواهند کرد.
پیش از اجرایی شدن این ضوابط، تمامی فروشگاه‌های دیجیتال عرضه‌کننده‌ی بازی‌های موبایل و رایانه‌ای بایستی از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای «مجوز فعالیت عرضه‌» دریافت کنند. این عرضه‌کنندگان جهت ثبت‌نام اولیه برای کسب مجوز تا ۱۰ بهمن ماه فرصت دارند از طریق فرم‌های مربوط به اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی اقدام نمایند.
وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های الکترونیکی که پیش از این از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مجوز گرفته‌اند، تا زمان اتمام اعتبار مجوز لازم نیست در این خصوص اقدامی انجام دهند.
با توجه به آیین‌نامه‌ «دستورالعمل نحوه‌ی صدور مجوز و پروانه عرضه‌ی تجاری بازی‌های رایانه‌ای»، از سال ۱۳۹۷ تمامی بازی‌های خارجی که در فضای دیجیتال عرضه تجاری می‌شوند می‌بایست «پروانه عرضه‌ تجاری» از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای داشته باشند. بدیهی است تنها فروشگاه‌های دیجیتالی که «مجوز فعالیت» دارند می‌توانند با دریافت پروانه عرضه‌ تجاری به انتشار بازی‌های خارجی بپردازند.
امید است با ایجاد چنین ساختاری، شرایط جهت رشد و شکوفایی تولید ملی و محتوای داخلی متعادل شود و در سال‌های آتی شاهد رونق روزافزون صنعت بازی کشور باشیم.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.