اقتصادی print
تحکیم خودکفایی با عرضه گندم در بورس کالا/ تاخیر در پرداخت گندمکاران پایان می یابد
اقتصاد آنلاین
0 comment   6 visibility
سه شنبه 12 دی 1396 ساعت 10:40
چکیده مطلب
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ورود گندم به بورس کالا کاملا قابل دفاع است، گفت: با عرضه گندم در بورس هم مسیر خودکفایی دنبال شده و از همه مهم‌تر عملیات مالی و اقتصادی در این حوزه واقعی‌تر وشفاف ‌ر خواهد شد‌.
زهرا سعیدی در گفت وگو با خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین، درباره تصمیم دولت در کاهش بودجه خرید تضمینی گندم سال زراعی ۹۷ با هدف عرضه گندم در بورس کالا گفت: گندم نقش اساسی و مستقیمی در امنیت غذایی مردم دارد و اگر انتظار داریم این امنیت غذایی حفظ و تداوم پیدا کند به طور قطع باید تلاش کرد با ایجاد مشوق‌های لازم در محصولی همچون گندم به خودکفایی کامل رسید.
به گفته نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی، تاخیر در پرداخت بهای گندم به گندمکاران باعث بروز مشکلات بسیاری برای آنان شده است و باید شرایطی فراهم شود که پرداخت‌ها منظم و بدون تاخیر صورت گیرد و به طور یقین عرضه گندم در بورس کالا می تواند در این زمینه تاثیر بسزایی داشته باشد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا کاهش اعتبارات خریدتضمینی گندم در بودجه 97 باعث بی‌انگیزگی کشاورز نمی‌شود؟ افزود: خیر، استفاده بهینه از ظرفیت‌هایی همچون بورس کالا در اقتصاد ایران، راه حل مشکلاتی کهنه بخش کشاورزی است چرا که با عرضه گندم در بورس کالا نه تنها از پرداخت بهای با تاخیر محصولات کشاورزان جلوگیری می‌شود بلکه سود گندم و سایر محصولات بخش کشاورزی به طور مستقیم و در زمانی کوتاه به دست تولید کننده خواهد رسید.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه توقف فروش گندم توسط واسطه‌های سیار با عرضه گندم در بورس کالا عملیاتی خواهد شد، اظهار داشت: آنچه که امروز اقتصاد کشور را در همه زمینه‌ها دچار مشکل کرده، شفاف نبودن روندها و وجود برخی واسطه‌ها و دلالانی است که بین تولید کننده و مصرف کننده فاصله انداخته و سود حاصله از زحمت دیگران نصیب آن‌ها می‌شود که بدون شک با حمایت جدی وزارت کشاورزی و دستگاه‌های مربوطه از بورس کالا، عرضه گندم در بورس این مشکلات را به مرور رفع می کند.
سعیدی تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف عرضه گندم در بورس و قیمت تضمیمنی به جای خرید تضمینی، دولت باید زیرساخت‌های این امر را دقیق شناسایی و ایجاد کند تا اصلاح خرید تضمینی با کمترین موانع اجرایی شود؛ برای مثال دولت باید شرایطی را فراهم کند که با پرداخت مابه التفاوت قیمت بورس با نرخ تضمینی خرید گندم به کشاورز، آنان را از پرداخت کامل و به موقع بهای تولیدشان مطمئن سازد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: با عرضه گندم در بورس هم برای تولید کننده انگیزه ایجاد شده  و هم مسیر خودکفایی دنبال می‌شود و از همه مهمتر عملیات مالی و اقتصادی در این حوزه واقعی‌تر و شفاف‌تر خواهد شد‌.
نماینده مردم مبارکه در مجلس، گفت: هر اقدامی که بتواند حد فاصل تولیدکننده گندم تا فروش محصول  در بازار مصرف را کم کرده و به حداقل برساند و از سوی دیگر عملیات تولید و مصرف را شفاف سازی و تبادلات تجاری گندم میان دولت و کشاورزان را به نفع مردم و تولیدکننده تمام کند، قابل حمایت و حتی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان افزود: ورود گندم به بورس کاملا قابل دفاع است اما باید به این نکته توجه داشت  اجرای درست و صحیح قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی و پیش بینی مکانیزم‌های شفاف و لازم برای این اقدام که نیازمند عزم جدی دستگاه‌های مربوطه و بورس است را می‌طلبد.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.