اقتصادی print
فاصله ۱۵۰ درصدی دستمزد کارگران از سبد معیشت
جام نیوز
0 comment   8 visibility
سه شنبه 19 دی 1396 ساعت 15:08
چکیده مطلب
عضو کارگری شورای عالی کار گفت:قدرت خرید کارگران نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و اگر بخواهیم رقمی اعلام کنیم، مشخص می‌شود که دستمزد فعلی ۱۵۰درصد نسبت به هزینه‌های سبد معیشت، عقب‌ماندگی دارد.
 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  فرامرز توفیقی، عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به دستمزد سال ۹۷ افزود: جلسات هم اندیشی کارگران در کمیته مزد بیشتر هم‌اندیشی برای ارتقای سطح قدرت خرید کارگران نسبت به سال‌های گذشته بود.
وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده، قدرت خرید کارگران نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و اگر بخواهیم رقمی در این باره اعلام کنیم، مشخص می‌شود که دستمزد فعلی ۱۵۰ درصد نسبت به هزینه‌های سبد معیشت که شامل حداقل‌هاست، عقب‌ماندگی دارد.
رئیس کارگروه مزد شورا‌های اسلامی کار معتقد است:کارفرمایان باید بپذیرند که بیش از آن چیزی که رقم تورم اعلام می‌شود، رقمی برای افزایش دستمزد کارگری اضافه کنند تا شاید در درازمدت بخشی از عقب‌ماندگی‌های مزد کارگری جبران شود.
وی در ادامه به بررسی‌های متعددی درباره حقوق و دستمزد اشاره کرد و گفت:تجمیع تورم از سال ۸۹ تا آخر ۹۵ حدود ۳۰۱.۳ درصد است که از زمان آغاز هدفمندی یارانه‌ها (آذر ماه ۱۳۸۹) محاسبه شده است. توفیقی ادامه داد: افزایش دستمزد در همین بازه ۱۰۸ درصد و افزایش دستمزد در همین بازه بصورت تجمیعی ۱۳۰.۶۶ درصد بوده است که محاسبه عقب ماندگی مزدی را نشان می‌دهد.
عقب افتادگی دستمزد از تورم شاخص‌ها ۳۰۱.۳-۱۰۸=۱۹۳.۳ درصد
عقب افتادگی دستمزد تجمیعی از تورم شاخص‌ها ۳۰۱.۳-۱۳۰.۶۶=۱۷۰.۶۴ درصد یعنی همان عقب افتادگی سبد معیشت.


فارس
110
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.