بین الملل print
دیاکو حسینی: دولت ترامپ استراتژی منسجمی در ارتباط با کره شمالی ندارد
تسنیم
0 comment   7 visibility
جمعه 22 دی 1396 ساعت 11:00
چکیده مطلب
به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، اتفاقاتی که در یک سال اخیر در شبه‌جزیره کره رخ داد، این امر را اثبات کرد که دولت ترامپ عمدتاً بر شعار و نه بر استراتژی منسجم که بتواند سیاست خارجی آمریکا را پیش ببرد، تکیه دارد.
«دیاکو حسینی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تنش بین آمریکا و کره شمالی طی سال 2017 و چشم­ انداز این مسئله در سال جاری، با اشاره به اینکه دولت ترامپ استراتژی منسجمی در ارتباط با کره شمالی ندارد، بیان داشت: پروسه‌ای که امروز در مورد شبه‌جزیره کره مشاهده می­‌شود، هیچ بحث تازه‌ای به رغم آزمایش موشک‌های بالستیک کره شمالی ندارد.
وی با توجه به دیدگاهی که واشنگتن در طول یک سال گذشته به مسئله شبه‌جزیره کره داشت، گفت: اهمیت این بحران‌ها در سال گذشته تا اندازه‌ای به این بود که اراده دولت جدید آمریکا در عمل به وعده‌های خود سنجیده می­‌شد. این تصور در ابتدای روی کار آمدن ترامپ رایج بود که او روش کاملاً متفاوتی را در ارتباط با بحران‌های مختلف به ویژه کره در پیش خواهد گرفت. عده‌ای نیز احتمال برخورد بین چین و آمریکا را محتمل می‌دانستند.
کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر عدم وجود استراتژی مشخص در دولت ترامپ در رابطه با کره شمالی اشاره داشت: اتفاقاتی که در این یک سال اخیر در شبه‌ جزیره کره رخ داد، این امر را اثبات کرد که دولت ترامپ عمدتاً بر شعار و نه بر استراتژی منسجم که بتواند سیاست خارجی آمریکا را پیش ببرد، تکیه دارد. همین موضوع باعث خواهد شد کره شمالی و چین بر منوال سابق خود ادامه دهند و به شعارها و تهدیدات لفظی ترامپ که هرازچندگاه از طریق توییتر انجام می‌دهد، توجه نکنند.
وی با اشاره به پیشنهاد اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در ارتباط با کره تأکید داشت: ترامپ اخیراً با وجود بالا گرفتن تنش بین کره شمالی و آمریکا به صورت ناگهانی پیشنهاد گفت‌وگوی تلفنی با کیم جونگ اون را مطرح کرد. این موضوع نشان‌دهنده بی‌ثباتی محض در سیاست خارجی آمریکا در ارتباط با شبه‌جزیره کره است.
حسینی با توجه به اینکه واقعیت‌ها خود را بر تبلیغات و شعارها تحمیل کرده است، افزود: واقعیت این است که کره شمالی دارای تأسیسات هسته‌ای است و به صورت مستقیم قابلیت آسیب زدن به آمریکا و متحدان این کشور را دارد و واشنگتن به هیچ ترتیبی نمی‌تواند کره شمالی را متوقف کند.
وی با تأکید بر روابط چین و کره شمالی اشاره داشت: چین به عنوان یک قدرت رقیب و کمابیش هم‌تراز با ایالات متحده به شمار می­‌آید و هر نوع برخورد با کره شمالی، احتمالاً مستلزم برخورد با چین است که این موضوع برای آمریکا یک فاجعه محسوب می‌شود. این ملاحظات به صورت سریع خود را به دولت ترامپ تحمیل و آمریکا را وادار کرد که با این حقیقت‌ها کنار بیاید.
کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به چشم­ انداز تنش بین آمریکا و کره شمالی گفت: در سال 2018 نیز باید شاهد این باشیم که آمریکا هیچ استراتژی منظم و منطقی در ارتباط با شبه‌جزیره کره ندارد و همچنان شاهد تنش‌ها و تمایل به گفت‌وگو بین طرفین خواهیم بود.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.