اجتماعی print
کانکس نشینی مقدمه ای بر توسعه حاشیه نشینی
مشرق
0 comment   6 visibility
شنبه 23 دی 1396 ساعت 09:59
چکیده مطلب
یک آسیب شناس و استاد دانشگاه گفت: افزایش کانکس نشینی باعث افزایش روند مهاجرت و توسعه حاشیه نشینی خواهد بود.
به گزارش مشرق، دکتر مجید ابهری در مورد آغاز پدیده کانکس نشینی در حاشیه تهران گفت: در برخی از خبرها از موضوع کانال خوابی صحبت به میان آمده بود این افراد کسانی هستند که از رفتن به گرمخانه ها به دلایل مختلف وحشت داشته و از آن خودداری کردند بنابراین باید گفت شهرداری با ایجاد گرمخانه و مددسرا با هسته بی خانمانی در زمستان مقابله می کند.
وی گفت: کانال خواب ها افرادی هستند که تمایلی به رفتن به گرمخانه ها ندارند اما جامعه امروز مخصوصا در تهران با پدیده کانکس نشینی که مقدمه و بستر گسترش ناموزون شهری و افزایش مهاجرت است، روبرو شده است.
این آسیب شناس تاکید کرد: در مناطق ۲۱ و ۲۲ و همچنین حاشیه غرب و شمال غرب تهران پدیده کانکس نشینی به صورت خرید و فروش کانکس و یا اجاره آن انجام می شود و اغلب در هر کانکس دو یا سه خانواده زندگی می کنند که با مشکلات بهداشتی مانند حمام و دستشویی روبرو هستند.
به گفته وی، همچنین برق مصرفی کانکس نشینان معمولاً رایگان و از سیم های اصلی گرفته می شود و آب آشامیدنی نیز کاملاً غیربهداشتی بوده که این موضوعات مشکلاتی را برایشان به دنبال دارد. معمولا کانکس ها به صورت چوبی و یا فلزی بوده و براساس یک قرارداد به افراد واگذار می شود.
ابهری اظهار داشت: کانکس ها توسط افرادی که قبلا در پروژه های ساختمانی این مناطق مشغول به کار بوده اند اجاره و یا فروخته می شود. این افراد که صاحبان اولیه این کانکس ها هستند کم کم به ساختن خانه های غیرمجاز دست می زنند و در صورت مقابله با این حرکت با جوسازی و ناآرامی مواجه خواهیم بود بنابراین لازم است این گونه کانکس ها را شناسایی کرده و صاحبان فعلی آنها سرشماری شوند تا باعث ساخت و سازهای غیرمجاز نشوند و از رشد آن جلوگیری شود و همچنین رشد بی رویه در تهران متوقف گردد.
این استاد دانشگاه گفت: از سوی دیگر افرادی که با سوء استفاده از فرصت و ضعف مالی مهاجرین پول های کلانی در این زمینه به جیب می زنند شناسایی شده و از کار آنها جلوگیری به عمل آید چرا که در فازهای بعدی با خانه های گلی، حلبی و ساختمان های سست و غیر فنی مواجه خواهیم بود.
وی گفت: در نهایت افزایش روند تسریع مهاجرت و حاشیه نشینی دستاوردهای اصلی این حرکت خواهد بود.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.