استان ها print
سهم اردبیل از صادرات غیر نفتی کشور یک دهم درصد است
مهر
0 comment   8 visibility
شنبه 23 دی 1396 ساعت 11:29
چکیده مطلب
اردبیل - رئیس مرکز پژوهش اتاق بازرگانی استان اردبیل سهم این استان از صادرات غیر نفتی کشور را یک دهم درصد عنوان کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن زاده پیش از ظهر شنبه در جلسه شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت اردبیل تصریح کرد: این در حالی است که بر اساس جمعیت سهم ما حداقل می بایست ۱.۶۵ درصد باشد.
وی افزود:در ۹ ماهه نخست سال جاری ۲۸ میلیون دلار صادرات انجام شده و سهم بخش صنعتی در صادرات با کاهش و سهم بخش کشاورزی با افزایش همراه است.
عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی متذکر شد: در بررسی نقاط قوت و ضعف صادرات استان مشاهده می شود که صادرات اردبیل روند کاهشی داشته و سهم پایین تولیدات با تکنولوژی بالا مشاهده می شود.
حسن زاده عدم توجه تولید کنندگان به صادرات و بهره وری پایین تولیدات صنعتی و کشاورزی را از دیگر نقاط ضعف دانست و تاکید کرد: ما با کمبود نیروی تخصصی تجارت، ضعف کالاهای دانش بنیان، پایین بودن دانش تجار، نامناسب بودن امکانات گمرک، ضعف محیط کسب و کار و قوانین دست و پا گیر مواجه هستیم.
رئیس مرکز پژوهش اتاق بازرگانی استان متذکر شد: در عین حال بهبود روابط سیاسی ایران و روسیه، تراز تجاری منفی کشورهای آسیای میانه، وجود بازارچه مرزی بیله سوار، نیروهای متخصص در بخش کشاورزی، مناطق آزاد و ویژه از جمله نقاط قوت استان در توسعه صادرات محسوب می شود.
وی تاکید کرد: برای رسیدن به جایگاه مطلوب صادراتی مطالعاتی در اتاق بازرگانی استان صورت گرفته که امید می رود با همکاری دستگاه ها بتوانیم وضعیت صادراتی استان را بهبود بخشیم.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.