اجتماعی print
آموزش و پرورش به جذب ۷۰ هزار نیرو در سال ۹۷ نیازمند است
مهر
0 comment   25 visibility
شنبه 23 دی 1396 ساعت 13:37
چکیده مطلب
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلی برای اداره کلاس های عادی وجود ندارد اما در دوره فنی که هنرستان ها سه ساله می‌شوند آموزش و پرورش به حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار نیرو نیاز پیدا می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد بیرانوند در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس بر روی آنتن شبکه آموزش رفت، با اشاره به فعالیت ۹۲۵ هزار پرسنل فرهنگی برای تربیت بیش از ۱۱ میلیون دانش آموز اظهار کرد: سال قبل ۴۰هزار نفر در سن بازنشستگی قرار گرفتند که البته ۸ هزار نفر باقی ماندند و استمرار خدمت داشتند.
وی افزود: سال آینده برای اولین بار دوره فنی سه ساله می‌شود و در مجموع به حدود ۷۰ هزار نیرو نیاز داریم. البته بخشی از فرهنگیان تمایل به ادامه همکاری دارند و مجرب اند و خواهش می‌کنیم هرکدام بتوانند و توانایی تدریس دارند بمانند و ادامه دهند.
این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال آینده ۱۰ هزار خروجی از دانشگاه فرهنگیان داریم و حدود ۸ هزارنفر از محل ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان جذب و وارد مدارس می شوند، اظهار کرد: از ۳۵ هزار نیروی حق‌التدریسی نیز در حال حاضر برای حدود ۳۰ هزار نفر کد پرسنلی صادر شده و در کلاس‌ها هستند و چهار، پنج هزار نفر باقی مانده بودند که آنها هم تا ماه آینده صاحب کد پرسنلی خواهند شد و بنابراین می‌توان گفت که ۳۵ هزار نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش در سال آینده از طریق حق‌التدریس تامین می‌شود.
بیرانوند افزود: با احتساب مجموع ورودی‌های سال آینده می‌توان گفت مشکلی برای اداره کلاس های عادی نداریم و تنها در دوره فنی که هنرستان ها سه ساله می‌شوند به حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار نیرو نیاز پیدا می‌کنیم.
وی با اشاره به وجود ۲۳۰ رشته کاردانش و ۴۰ رشته فنی و حرفه‌ای عنوان کرد: حدود ۲۷۰ رشته در هنرستان داریم در حالی که دانشگاه های فرهنگیان و رجایی برای ۹ تا ۱۰ رشته دانشجو معلم تربیت می‌کنند. راهی به جز برون‌سپاری برای تامین نیروی انسانی در این شاخه نداریم.
این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعدادی از جوانان ما بر اساس نیاز آموزش و پرورش سال‌هایی را خدمت کرده اند و مجلس در سال ۹۴ و ۹۵ مصوبه‌ای داد که دولت را مکلف کرد آنها را به صورت حق‌التدریس جذب کند، گفت: روزگاری سازمان امور استخدامی مقاومت می کرد که چرا باید این افراد استخدام شوند.
بیرانوند خطاب به سازمان استخدامی اظهار کرد: تکلیف آموزش و چرخ مملکت که باید به خوبی بچرخد در دست همین ۳۵ هزار نیروی حق التدریسی نیز هست. طرح تعیین تکلیف این نیروها را بنده و چند نفر دیگر از همکاران نوشتیم و دغدغه داشتیم که اکنون فرزندمان که معلم حق التدریس دارد به فردای شغلی اش اطمینان ندارد و حقوق به اندازه کافی دریافت نمی‌کند و ما باید این ۳۵ هزار نفر را با این نگاه که امروز آموزش فرزندان ما در دست آنهاست استخدام کنیم. اینها حق دارند.
وی با تاکید دوباره بر اینکه این ۳۵ هزار نفر باید حتما استخدام شوند اظهار کرد: در طرح اولیه آزمون لحاظ نشده بود که در کمیسیون رای نیاورد و اعضا روی برگزاری آزمون تاکید کردند. آموزش و پرروش اعلام کرده بود سازمان امور استخدامی به اندازه کافی ردیف استخدامی برای یک سال صادر نمی‌کند بنابراین نیروهای حق التدریسی باید در چند سال و به صورت پلکانی جذب شوند.
بیرانوند افزود: مبنای ما این است که طی آزمون ریزش جذب نداشته باشیم؛ مگر انها که سنشان بالاست و خواستیم سناوت تدریسشان در سابقه کارشان لحاظ شود. همچنین قرار شد اگر استخدامی صورت می‌گیرد تحت نظر کمیته‌ای متشکل از نمایندگان  چند نفر دیگر باشد تا برخی نور چشمی ها جذب نشوند. همچنین طبق مصوبه پذیرفته شدگان تحت دوره های آموزشی قرار می‌گیرند. از همکاران سازان استخدامی می‌خواهیم ما را ناچار نکنند در بحران تصمیم بگیریم و باور کنند که تامین نیرو، نیاز آموزش و پرورش است.
این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه البته هنوز طرح مذکور در صحن علنی مطرح نشده است گفت: حق‌التدریسی‌ها دغدغه نداشته باشند، زیرا قرار است برای جاماندگان هم کد پرسنلی صاردشود و چه آزمون باشد و چه نباشد نگران نباشند.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.