بین الملل print
تظاهرات خوشنت باردر تونس دراعتراض به گرانی + فیلم
جام نیوز
0 comment   6 visibility
شنبه 23 دی 1396 ساعت 18:08
چکیده مطلب
در جریان اعتراضات در تونس تاکنون یک نفر کشته، حدود ۲۴۰ نفر بازداشت و ۴۹ تن از نیروهای پلیس نیز زخمی شده‌اند.
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، در سومین شب اعتراضات در تونس و با وجود تهدید نیروهای دولتی به سرکوب معترضان، شهروندان خشمگین این کشور بار دیگر در پایتخت و دست‌کم چهار شهر مهم دیگر به خیابان‌ها آمدند.
معترضان در شهر سلیانه در شمال غرب این کشور به سمت نیروهای امنیتی سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب و سعی کردند تا وارد ساختمان دادگاه در مرکز شهر شوند.
در شهر القصرین در مرکز تونس نیز معترضان با آتش زدن لاستیک‌ها و پرتاب سنگ به سمت ماموران امنیتی سعی کردند که جاده‌ها را مسدود کنند.
خاکسپاری تنها قربانی این حوادث در شهر طبربه نیز، دور جدیدی از اعتراضات را در این شهر بوجود آورد.
پلیس بار دیگر برای متفرق کردن معترضان خشمگین از گاز اشک آور استفاده کرد. یوسف جاهد، نخست وزیر تونس نیز اقدام معترضان را «خرابکاری» نامید و آنها را متهم کرد که با هدایت گروههای اپوزیسیون، در تلاش برای تضعیف دولت هستند.
در جریان این درگیری‌ها تاکنون یک نفر کشته، حدود ۲۴۰ نفر بازداشت و ۴۹ تن از نیروهای پلیس نیز زخمی شده‌اند.
فیلم
اعتراضات در هفتۀ گذشته بصورت مسالمت‌آمیز آغاز شد اما از روز دوشنبه به خشونت گرایید.
دولت تظاهرکنندگان را متهم کرده است که خودروهای پلیس را آتش می‌زنند و به نیروهای پلیس حمله می‌کنند. معترضان نیز پلیس این کشور را به سرکوبهای خشونت‌آمیز متهم کرده‌اند.
تاکنون تجمع‌های اعتراضی دست‌کم در ۲۰ شهر تونس برگزار شده است.
بنا بر اعلام وزارت دفاع این کشور، ارتش در ساختمان بانکها، ادارات پست و دیگر نهادهای دولتی مستقر شده است تا امنیت این مکان‌ها تضمین شود.
قرار است روز جمعه نیز تظاهرات بزرگتری در سراسر این کشور برگزار شود.
تظاهرکنندگان خواستار تجدید نظر در بودجۀ سال ۲۰۱۸ میلادی هستند. آنها چگونگی تنظیم بودجه برای سال جدید را ناعادلانه می‌دانند.
اعتراض آنها به گرانی، دستمزدهای پایین و بهای سنگین درمان و تامین مایحتاج زندگی است و خواستار بهبود وضعیت پرداختها برای تامین نیازهای خانواده‌ها هستند.
این اعتراضات پس از آن آغاز شد که دولت از افزایش مالیات بر ارزش افزوده، افزایش بهای کالاها، افزایش مالیات بر کالاهای وارداتی و افزایش هزینه‌های اجتماعی خبر داد. دولت همچنین از ابتدای سال جدید میلادی بهای سوخت و اقلام دیگری همچون مالیات بر خودرو، هزینه های تماس تلفنی، استفاده از اینترنت و بهای استفاده از هتل‌ها را نیز افزایش داده است.
یورونیوز
106
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.