بین الملل print
تنور داغ انتخابات سراسری/رویدادها و تحولات عراق در یک نگاه/23دی
ایرنا
0 comment   12 visibility
شنبه 23 دی 1396 ساعت 19:22
چکیده مطلب
تهران - ایرنا - تنور داغ انتخابات سراسری عراق؛ دستگیری 10 تبعه عراقی متهم به همکاری با داعش در ترکیه؛ اعلام بی نیازی به حضور آمریکا و ائتلاف بین المللی در عراق؛ بخشودگی بدهی 21.5 میلیارد دلاری بغداد به روسیه در مقابل واگذاری امتیازاتی؛ الحشد الشعبی ضربه ای به فرقه گرایی؛ نخستین مذاکرات اربیل و بغداد پس از همه پرسی در کردستان عراق؛ و دیدار نچیروان بارزانی با پاپ فرانسیس؛ از مهم ترین رویدادهای کشور عراق در روز شنبه است.
** تنور انتخابات سراسری در عراق پس از روشن شدن وضعیت 206 تشکل انتخابی و 32 ائتلاف سیاسی با پایان یافتن مهلت ثبت نام در انتخابات آینده پارلمانی این کشور در روز پنجشنبه گذشته (11 ژانویه 2018 برابر با 21 دیماه 1396)، داغ شده است.
رقابت برای تصدی 328 کرسی پارلمان و عضویت در شوراهای استانی است و همزمان برخی از جریان ها و ائتلاف های سیاسی، میتینگ های سیاسی خود را در بغداد و دیگر شهرهای عراق آغاز کرده اند که از مهم ترین آن ها می توان 'جنبش اراده' به رهبری 'حنان الفتلاوی' در حله مرکز استان بابل در جنوب بغداد را نام برد.
فعالیت های تبلیغات انتخاباتی در حالی آغاز شده که هنوز اصل برگزاری انتخابات آینده تا حدی در هاله ای از ابهام است و انتظار می رود جلسه فردا یکشنبه تکلیف برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات را در موعد مقرر مشخص کند.
** ماموران پلیس امنیت و مبارزه با ترور شهر سامسون ترکیه طی عملیاتی محرمانه و ضربتی در 6 منطقه شهر، 10 تبعه عراقی را به اتهام ارتباط با گروه تروریستی داعش دستگیر کردند.
ترکیه به علت مرز طولانی یک هزار و 500 کیلومتری با عراق و سوریه در جنوب این کشور، طی سال های گذشته مهم ترین معبر انتقال عوامل داعش به عراق و سوریه بوده است.
** نایف الشمری عضو کمیسیون امنیت ملی و دفاع پارلمان عراق امروز در گفت وگو با رسانه های داخلی، با تاکید بر این که ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا بر خلاف اعلام آن ها، هیچ گونه تلفاتی در این کشور نداشته است؛ از بی نیازی کشورش به حضور آمریکا و ائتلاف بین المللی علیه داعش سخن گفت.
سربازان آمریکایی که سال 2011 رسما عراق را ترک کردند، در سال 2014 به بهانه ظهور داعش و تحت عنوان نیروهای ائتلاف بین المللی علیه این گروه تروریستی تکفیری بار دیگر به عراق بازگشتند.
بنا به اظهارات این نماینده پارلمان عراق، نقش آمریکا در این جنگ صرفا پشتیبانی هوایی بوده و عراق به حضور آنان نیازی ندارد و کمیسیون امنیت ملی و دفاع پارلمان نیز بر این نکته تاکید می کند.
** سرگئی استورشاک معاون وزیر دارایی روسیه با این توضیح که کشورها برای دستیابی به برخی امتیازها از جمله تعرفه های ترجیهی و یا اولویت قرار گرفتن سرمایه گذاران خود، به دیگر کشورها قرض می دهند تا برای رفع مشکلات خود هزینه کنند؛ از خط خوردن 21.5 میلیارد دلار بدهی بغداد به مسکو در مقابل دریافت امتیازات اقتصادی خبر داد.
به گفته وی، روسیه در مقابل قراردادهایی در زمینه های ساختمان، نفت و گاز با عراق، سوریه و الجزایر از بدهی های خود از این کشورها صرف نظر کرد.
رئیس کمیسیون مالی در پارلمان عراق اسفندماه گذشته برای نخستین بار پرونده بدهی های خارجی این کشور را 125 میلیارد دلار اعلام کرد.
** مشاور امنیت ملی عراق و رئیس سازمان بسیج مردمی الحشد الشعبی، تجربه الحشد در عراق را معادل ضربه ای کاری به مفهوم فرقه گرایی در این کشور دانست.
فالح الفیاض امروز طی سخنانی در کنفرانس الحشد پزشکی (بسیج پزشکی) گفت: تجربه الحشد الشعبی که برخاسته از فتوای مرجعیت دینی بود توانست با کنار زدن طائفه گری، عراق را به جایگاه واقعی خود در سطح ملی و میان ملت ها بازگرداند.
** براساس اعلام تشکیلات منطقه کردستان عراق، هیاتی به ریاست کریم سنجاری وزیر کشور امروز راهی بغداد شده است تا با وزیر کشور عراق در خصوص بازگشایی فرودگاه ها و کنترل معابر مرزی دیدار و گفت وگو کند.
این نخستین مذاکره اربیل و بغداد پس برگزاری همه پرسی استقلال در کردستان عراق و بحران های ناشی از آن است.
** نچیروان بارزانی نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق پس از همه پرسی استقلال در ماه سپتامبر، دیروز با پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک های جهان در واتیکان به طور بسیار خصوصی و پشت درهای بسته دیدار کرد.
گقته می شود که موضوع اصلی دیدار بارزانی با پاپ در باره اوضاع کردستان عراق و مسیحیان منطقه بوده است.
قبل از ظهور داعش و دولت اسلامی حدود 400 هزار مسیحی در عراق زندگی می کردند که در پی پیروزی های داعش در عراق و سوریه، خیلی از آن ها مجبور به فرار شدند.
خاورم**7074*شبس*1488 *خبرنگار: مینا غفرانی آذر*انتشاردهنده: بهمن بامداد**
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.