علمی print
مشکلات مادران شاغل، وقت تعطیلی مهد کودکها
نی نی بان
0 comment   9 visibility
شنبه 23 دی 1396 ساعت 23:29
چکیده مطلب
والدینی که کودکانشان را به خاطر تعطیلی مهدکودک‌ها به علت آلودگی هوا با خود بر سر کار می‌آورند؛ به دردسر افتاده‌اند.
«عزیزه شریفی» فعال صنفی کارگری اظهار داشت:‌ والدینی که کودکانشان را به خاطر تعطیلی مهدکودک‌ها به علت آلودگی هوا با خود بر سر کار می‌آورند؛ به دردسر افتاده‌اند.
تا دی ماه سال 95 مجموعا 7 روز به خاطر آلودگی هوا تعطیل بود. به گفته بسیاری از والدین شاغل این تعطیلی‌ها تنها برای آنها دردسر آفرین بوده است چراکه مجبور هستند یا مرخصی بگیرند یا کودکشان را با خود سر کار بیاورند که در هر دو صورت در روابط والدین شاغل با کارفرمایان‌شان دردسرهایی ایجاد می‌شود.
وی افزود: تعطیلی مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها تنها پاک کردن صورت مسئله است و به‌نظر می‌رسد متولیان کنترل آلودگی هوای شهر تهران قادر نیستند از عهده وظایفشان برآیند.
اشاره شریفی نسبت به پاک کردن صورت مسئله، به طرح پیشنهادی معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده دولت یازدهم برمی‌گردد. ملاوردی براساس این طرح که آبان ماه سال 92 ارائه شده پیشنهاد داده بود؛ به زنان شاغل در روزهای آلودگی هوا مرخصی اجباری داده شود.
وی با بیان اینکه طرح ارائه شده درخصوص مرخصی مادران شاغل به بیراهه رفتن بود، گفت: بسیاری از مادران شاغل در بخش خصوصی مشغول به کار هستند و کارفرمایان تمایلی ندارند به خاطر آلودگی هوا به آنها، مرخصی بدهند.
نماینده کارگران کارخانه کاشی و سرامیک ایرانا، افزود: ازسوی حضور کودک در کارگاه خطرات زیادی برای او دارد برای نمونه باید به حادثه‌ای که برای یک  کودک در واحد گرانل کاشی و سرامیک ایرانا رخ داد؛ اشاره کنم.
این فعال صنفی کارگری ادامه داد: مادر این کودک به خاطر تعطیلی مهدکودک او را با خود سر کار آورده بود. کودک در ساعت کار دستش را وارد یکی از دستگاه‌ها می‌کند و دست‌اش از آرنج قطع می‌شود. درنهایت این به ضرر کارفرماست و باید در این خصوص پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه پرسنل زن شاغل در کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی، ادارات، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها درحال افزایش است، تصریح کرد: بساری از زنان شاغل حداقل یک فرزند کوچک دارند. درنظر بگیرید اگر دولت بخواهد طرحی درخصوصی مرخصی دادن به آنها مصوب کند روال کار  روزانه متوقف می‌شود و همه واحدها خسارت می‌خورند.
عضو هیات مدیره مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان تهران افزود: دولت تا ابد نمی‌تواند مراکز آموزشی را تعطیل  کند تا احیانا کودکان در معرض آلودگی هوا قرار نگیرند چراکه در هر حال کودک در معرض انواع آلاینده‌هاست. از این رو بهتر است که دولت به‌جای این طرح‌ها با همکاری سایر نهادهای مسئول تدابیری موثر برای مبارزه با آلودگی هوا اتخاذ کند.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.