اقتصادی print
سه ابر چالش اقتصادی دنیا در سال2018
ساعت ۲۴
0 comment   5 visibility
یکشنبه 24 دی 1396 ساعت 09:10
چکیده مطلب
ساعت24-سال ۲۰۱۸ از راه رسید ولی نگرانی در مورد چالشها و مشکلاتی که ممکن است در سال جدید اتفاق بیفتد و بحران های بزرگی ایجاد کند همچنان ادامه دارد .
ساعت24-سال ۲۰۱۸ از راه رسید ولی نگرانی در مورد چالشها و مشکلاتی که ممکن است در سال جدید اتفاق بیفتد و بحران های بزرگی ایجاد کند همچنان ادامه دارد .
گزارشهای منتشر شده در رسانه های جهانی هم به خوبی این نگرانی را نشان می دهد و به فعالان اقتصادی هشدار می دهد که در این سال هوشیارانه تر بازارها را رصد کنند و از تصمیمات عجولانه خودداری کنند. وب سایت آتلانتیک در گزارش اخیر خود  به سه چالش بزرگ  سال ۲۰۱۸ اشاره کرده است و از انها به عنوان ابر چالشهای  اقتصادی دنیا نام برده است ، ابر چالشهایی که می تواند باعث افت نرخ رشد اقتصادی یا حتی وقوع بحران های دیگر اقتصادی و مالی در دنیا شود .طبق گزارش منتشر شده در این وب سایت،  بریگزیت و تبعات اقتصادی و سیاسی آن روی بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی  یکی از این چالشها است و شاید تاثیر گذار ترین انها در قاره اروپا است. از طرف دیگر اجرایی شدن بریگزیت این نگرانی را  بیشتر می کند که موج خارج شدن کشورها از اتحادیه اروپا و در نهایت ویران شدن ساختار این اتحادیه بالا بگیرد.
موجی که در رقابتهای انتخاباتی سالهای اخیر در کشورهای مختاف اروپایی  مشاهده شد . برخی بر این باورند که درصورت  تداوم  یک استراتژی مناسب برای خروج، تجارت ، فعالیت صنعتی و مهاجرت می توان از اثرات منفی این بحران کاست. اما حتی اگر یک استراتژی مناسب برای تجارت و فعالیتهای صنعتی بریتانیا با دیگر کشورهای اروپایی تدوین شود، چگونه می توان از اجرایی شدن این استراتژی اطمینان حاصل کرد، چگونه می توان اطمینان داشت کهدر سالهای اتی فردی مانند ترامپ به عنوان نخست وزیر در بریتانیا روی کار نیاید و تمامی تعهدات و قوانین بین المللی را زیر پا نگذارد و یا با تهدید های پی در پی در مورد درستی انها ، از اعتبار این تعهدات بین المللی و جهانی و کارایی آنها نکاهد .
به همین دلیل است که یکی از بزرگترین و اصلی ترین چالشهای سال جاری بریگزیت و حواشی آن عنوان شده  است.دومین چالش  سال ۲۰۱۸ میلادی را می توان  افزایش استفاده از رباتها و اانتقال  شماری از فرصتهای شغلی  که امروزه توسط انسانها تصاحب شده است به رباتها  دانست. البته  باید در نظر داشت نوع مشاغل تغییر می کند و اتوماسیون باعث  بیکاری نخواهد شد زیرا در طول تاریخ همواره پیشرفتهای صنعتی و تکنولوژیکی منافع زیادی برای اقتصاد و جامعه داشته  است و مشاغل تازه ای را ایجاد کرده است .در بخش دیگری از این گزارش به این نکته توجه شد که افراد باید مهارتهای مورد نیاز برای دنیایی که با رباتها همکار هستند را در خود پرورش دهند و بدانند که دیگر برای انجام کارهای فیزیکی  نیازی به انسانها نیست .
بنابراین باید وارد عرصه هایی شوند که تفکر انها ، قدرت خلاقیت و توانمندی های انسانی انها بیشتر تظاهر پیدا کند.سومین چالش دنیا در سال ۲۰۱۸ میلادی هم  بیت کوین ها و حبابی شدن بازار انها است که می تواند  زمینه ساز ایجاد بحرانی دیگر در بازارهای مالی دنیا شود . در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی ، دولتها با کمک یکدیگر مانع از تعمیق رکود اقتصادی و تبدیل شدن ان به رکودی  مشابه رکود سال ۱۹۳۰ شدند . این سیاست از طریق افزایش هزینه های دولتی و تزریق دولت به نظام بانکی و اقتصاد کشورها اجرا شد. اما به محض اینکه  بحران سپری شد دولتها  طرح ریاضت اقتصادی و مالی را اجرا کردند تا جبران هزینه های کلان سالهای قبل را بکنند . حال تصور کنید بازار بیت کوین با همین سرعت رشد کند  و حبابی شود و  استفاده از ان در بازارهای مختلف مانند بازار مسکن و خودرو  و غیره رواج پیدا کند، دران صورت فروپاشیدن حباب قیمتی بیت کوین ها به معنای ایجاد بحرانی دیگر در اقتصاد است .
اخیرا اخباری در مورد استفاده از بیت کوین ها در میان توریستهای درمانی در دنیا مخابره شده است و به معنای قبول بیت کوین به جای پول در بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی دنیا است بنابراین چندان دور از انتظار نیست که در اینده  نزدیک بیت کوین به جای پول نقد در معاملات مسکن و خودرو استفاده شود .در این شرایط نگرانی در مورد حبابی شدن این بازار بیش از پیش خواهد بود و تاثیر ترکیدن این حباب روی اقتصاد دنیا بزرگ تر می شود.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.