علمی print
عکس| تصویر نجومی روز ناسا: سه کهکشان و یک دنباله دار
خبر انلاین
0 comment   5 visibility
یکشنبه 24 دی 1396 ساعت 16:39
چکیده مطلب
در آسمان نیم‌کره جنوبی زمین می‌توان دو قمر کهکشانی راه‌شیری یعنی ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک را با چشم دید. دنباله‌دار مک‌نات که زمستان سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۵) به نزدیکی خورشید رسید، چشم‌انداز بی‌نظیری را کنار این قمرها پدید آورد.
به گزارش خبرآنلاین، آسمان نیم‌کره جنوبی زمین مملو از سحابی‌های تاریک و روشن و ستارگان پرنور کهکشان است که به‌راحتی با چشم غیرمسلح در آسمان شب می‌درخشند. در این نما که به دست «میلوسلاو دراک‌مولر»، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی برنو ثبت شده، می‌توانید نوار کهکشان راه‌شیری و اجرام غیرستاره‌ای زیبای آن را ببینید که موازی قطر کادر عکس در آسمان کشیده شده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.
پهنای این عکس ۱۰۰ درجه است و طبیعت دورافتاده و آسمان تاریک پاتاگونیای آرژانتین، به آشکار کردن اجرام کم‌نور در آسمان کمک کرده است. دو لکه محوی که در سمت راست تصویر خودنمایی می‌کنند، قمرهای کهکشان راه‌شیری هستند. این دو، ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک نام دارند و خود، کهکشان‌های کوتوله نامنظمی هستند که در دام گرانش عظیم کهکشان ما به دام افتاده‌اند.
زیباتر از همه این‌ها اما دنباله‌دار مک‌نات است که با دنباله کشیده و گیسوی درخشان خود، پرنورترین دنباله‌دار سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۵/۱۳۸۶) لقب گرفت.
۵۴۵۴
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.