اقتصادی print
پیوستن غول های انرژی به جمع خریداران نفت لیبی
ایسنا
0 comment   5 visibility
جمعه 29 دی 1396 ساعت 10:58
چکیده مطلب
شرکت‌های رویال داچ شل و BP با قراردادهای سالانه برای خرید نفت لیبی توافق کردند که گویای بهبود روند تولید و امنیت این کشور و جلب شدن غول‌های نفتی جهان است.
به گزارش ایسنا، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: قرارداد شل با شرکت ملی نفت لیبی نخستین قرارداد در نوع خود از سال ۲۰۱۳ است و تحت این قرارداد، بزرگترین شرکت نفتی اروپا نخستین محموله خود را تا چند روز آینده بارگیری خواهد کرد. شرکت BP که در سال ۲۰۱۷ قرارداد بلندمدت نداشت نیز برای امسال به توافق رسیده است.
لیبی در سال ۲۰۱۷ با فروکش کردن آتش منازعات داخلی، تولید نفت خود را به بیشترین میزان در چهار سال گذشته رسید. بازگشت شل و BP به فهرست مشتریان، خبر خوبی برای لیبی خواهد بود که تولیدش همچنان پایین‌تر از دوران حکومت قذافی مانده است. افزایش تولید نفت لیبی به دلیل تعهداتی که این کشور تحت توافق محدودیت تولید اوپک دارد، چالش برانگیز خواهد بود.
شل در اوت نخستین محموله نفت لیبی در پنج سال گذشته را به صورت یک محموله تک خریداری کرده بود اما طبق آمار بلومبرگ، برخلاف شرکت‌های مانند ویتول و گلنکور در فهرست خریداران قراردادی این کشور در سال ۲۰۱۷ نبود.
تولید نفت لیبی بدنبال اختلالاتی که در میدان نفتی شراره ایجاد شد، اوایل ماه میلادی جاری به حدود یک میلیون بشکه در روز بازگشت.
لیبی و نیجریه در راستای توافق کاهش تولید میان کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، متعهد شده‌اند تولیدشان را مجموعا در حدود ۲.۸ میلیون بشکه در روز محدود نگه دارند.
تولید لیبی در سال میلادی گذشته به ۸۲۸ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین متوسط سالانه در سه سال اخیر بود.
انتهای پیام
برچسب ها
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.