اقتصادی print
بانک مرکزی از یک موسسه اروپایی شکایت کرد
برترین ها
0 comment   7 visibility
جمعه 29 دی 1396 ساعت 11:06
چکیده مطلب
بانک مرکزی ایران شکایتی را برای دریافت میلیاردها دلار خسارت علیه سازمان بورس اوراق بهادار آلمان طرح کرده است.
انتخاب: بانک مرکزی ایران شکایتی را برای دریافت میلیاردها دلار خسارت علیه سازمان بورس اوراق بهادار آلمان طرح کرده است.
این شکایت به تصمیم موسسه مالی کلیراستریم، مستقر در لوکزامبورک ارتباط دارد که مالکیت آن متعلق به سازمان بورس آلمان است. این موسسه سپرده‌های بانک مرکزی ایران را به درخواست شاکیان آمریکایی جمهوری اسلامی ایران مسدود کرده است.
مبنای شکایت این افراد، که آسیب‌دیدگان و بازماندگان قربانیان آمریکایی عملیات تروریستی هستند، اتهام حمایت ایران از تروریسم و شکایاتی است که جهت دریافت غرامت از جمهوری اسلامی در محاکم آمریکایی طرح شده است.
بانک مرکزی در شکایت خود، خواستار دریافت ٤.٩ میلیارد دلار شده که شامل دارایی‌های مسدود شده بانک نزد موسسه کلیراستریم و بهره تعلق گرفته به آن است.
بانک مرکزی ایران در شکایت خود گفته است که کلیراستریم باید اصل سپرده‌های ایران و بهره تعلق گرفته به آن را باز پس دهد و در غیر اینصورت، سازمان بورس آلمان موظف به پرداخت خسارت به همین میزان است.
شکایت ایران برای خارج کردن سپرده‌های خود نزد کلیراستریم سابقه چند ساله دارد و مربوط به مسدود شدن مبلغ حدود دو میلیارد یورو متعلق به بانک مرکزی است. این مبلغ تا پایان رسیدگی قضایی به شکایت علیه ایران در دادگاه‌های آمریکا و لوکزامبورگ مسدود باقی خواهد ماند.
سخنگوی سازمان بورس اوراق بهادار آلمان گفته است که "از نظر کلیراستریم، شکایت بانک مرکزی ایران علیه آن موسسه فاقد مبنای حقوقی است."
موسسه کلیراستریم یکی از دو نهاد اروپایی مسئول تسویه اوراق بهادار است.
برچسب ها
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.