بین الملل print
اثرات مثبت خارجی و منفی داخلی تعطیلی کابینه ترامپ
اتاق خبر 24
0 comment   10 visibility
یکشنبه 1 بهمن 1396 ساعت 08:05
چکیده مطلب
خبری که از دو سه روز گذشته در تاپ نیوز های رسانه های داخلی و خارجی مبنی بر تعطیلی دولت ترامپ مشاهده می شود، معادلات ذهنی توهم گونه ابرقدرتی آمریکا را به کلی عوض میکند. وقتی بشنویم که دولت آمریکا برای نوزدهمین بار به علت مسائل اقتصادی تعطیل می شود...
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24: در میان اخباری که از سراسر جهان به گوش می رسد، بخش زیادی از آن ها مربوط به رئیس جمهور بسیار ثروتمند آمریکا ست. رئیس جمهوری که ظاهر نه چندان عاقلی به خود گرفته و قصد دارد در همین مسیر اهداف خاصی را دنبال کند.
اظهارات مسئولین آمریکایی در اخباری که منتشر می شوند با اتکاء به آمار و ارقام وضعیت نسبتا خوب اقتصادی آمریکا از موضع قدرت است. در کل سعی می شود آمریکا در ذهن مخاطبان، یک کشور بدون مشکل از حیث مسائل اقتصادی قلمداد شود و سایر کشورها برای نزدیک شدن به این وضعیت مجبور به باج دادن به آمریکا خواهند بود.
خبری که از دو سه روز گذشته در تاپ نیوز های رسانه های داخلی و خارجی است این معادلات ذهنی را به کل عوض میکند. وقتی بشنویم که دولت آمریکا برای نوزدهمین بار به علت مسائل اقتصادی تعطیل می شود...
دولت فدرال آمریکا در ۲۰ژانویه ۲۰۱۸(۱۳۹۶/۱۱/۲۹) نیز به دلیل موافقت نکردن کنگره آمریکا و اختلاف نظر بین جمهوری خواهان و دموکرات ها با لایحه بودجه پیشنهادی از طرف دولت ترامپ، تعطیل شد.
این نوزدهمین بار است که دولت فدرال آمریکا در طول تاریخ این کشور تعطیل میشود.
در همین زمینه لازم است به معنای واقعی تعطیل شدن کابینه دولت آمریکا، تبعات آن، دلایل آن و واکنش ها در این زمینه اشارت هایی داشته باشیم.
تعطیلی دولت یعنی چه؟
در سیاست ایالات متحده آمریکا، تعطیلی دولت وضعیتی است که در آن دولت ارائه همه خدمات جز خدمات حیاتی را متوقف می‌کند. نوعاً خدماتی که با وجود تعطیلی ادامه می‌یابند عبارتند از پلیس، آتش‌نشانی، سرویس ملی آب و هوا و سازمان‌های والد آن، خدمات پزشکی در تأسیسات فدرال، خدمات پستی، نیروهای مسلح، مدیریت ترافیک هوایی و نظام تأدیبی.
تاکنون چندبار دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند. بعد از سال‎ها، اولین بار است که رئیس جمهوری جمهوریخواه و به رغم داشتن اکثریت در سنا و مجلس نمایندگان، با تعطیلی روبرو می‎شود.
تعطیلی ممکن است زمانی رخ دهد که یک نهاد قانونگذاری (از جمله قدرت قانونگذاری وتو توسط مسئول اجرایی) نمی‌تواند بر سر تخصیص بودجه برنامه‌های دولتیش در سال مالی پیش رو به توافق برسد. در فقدان منابع کافی، دولت فراهم کردن خدمات غیر ضروری را در آغاز سال مالی تحت تاثیر، متوقف می‌کند. کارمندان دولت که خدمات ضروری ارائه می‌کنند اغلب «کارمندان ضروری» خوانده می‌شوند و خواسته می‌شود به کار ادامه دهند.
سالها بسیاری از سازمانهای فدرال در فاصلهٔ بودجه دهی به کار ادامه می‌دادند و عملیات و ملزومات غیر حیاتی را محدود می‌کردند، و باور داشتند کنگره قصد ندارد تا زمانی که ترتیبات لازم تصویب شود سازمانها تعطیل شوند. در جریان روند ترتیبات سال مالی ۱۹۸۱، پرزیدنت ریگان در خصوص لایحه ضد کسری بودجه از دادستان کل وقت آمریکا نظر خواست. در دو یادداشت صادره در ۱۹۸۰ و ۱۹۸۱ دادستان کل بیان کرد که این لایحه از سازمانها می‌خواهد همه عملیات خود را هنگام انقضای ترتیبات فعلی خاتمه بدهند.
نوزدهمین تعطیلی
درحالی که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان سنا نتوانستند به یک توافق دقیقه آخری برای تامین بودجه فعالیت‌های دولتی دست پیدا کنند، دولت فدرال آمریکا رسما از نیمه شب جمعه به وقت آمریکا تعطیل شد.
در تعطیلی دولت، کارکنان غیرضروری دولت به مرخصی اجباری فرستاده می‌شوند و یا موقتا به صورت بدون پرداخت تعلیق می‌شوند. کارکنانی که ضروری هستند، شامل آنهایی که با ایمنی عمومی و امنیت ملی سروکار دارند، به کار خود ادامه می‌دهند.
در جلسه دراماتیک نیمه شب جمعه، سناتورها لایحه تامین بودجه موقت دولت تا ۱۶ فوریه را رد کردند. این لایحه برای تصویب در سنای با ۱۰۰ عضو، نیازمند ۶۰ رای بود، اما تنها ۵۰ رای موافق به دست آورد و رد شد.
اغلب دموکرات‌ها به این علت با این لایحه مخالفت کردند که تلاش‌هایشان برای گنجاندن حمایت قانونی از صدها هزار مهاجر اغلب جوان، که به آنها دریمرز (رویاپردازان) می‌گویند، باشکست مواجه شد.
در گذشته که چنین اتفاقی رخ داده بود، کنگره قانونی را تصویب کرد تا تضمین شود تمام کارکنانی که دیگر به آنها پرداخت انجام نمی‌شود (تا آغاز کار مجدد دولت) حقوقی برابر گذشته در یافت خواهند کرد. طبق گفته یک مقام ارشد دولتی، دولت ترامپ هم چنین راهکاری را در پیش خواهد گرفت.
از همان روز جمعه به کارکنان خبر داده می‌شود که باید به مرخصی اجباری بروند، اما حکم‌های رسمی از صبح شنبه به دست آنها خواهد رسید. آنها آخرین دستمزد خود را تا لحظه تعطیلی دولت یعنی ۲۶ ژانویه دریافت خواهند کرد.
آمریکا تعطیل شد؛ بورس رونق گرفت
روز گذشته شاخص در همه بورس های دنیا از امریکا تا اروپا بدون توجه به تعطیلی دولت آمریکا، با رشدهای خیره کننده ای مواجه شدند.
شاخص «اس. اند. پی. ۵۰۰» با رهبری اقلام مصرفی که بهترین عملکرد را به ثبت رساندند، موفق به رکوردشکنی شد و با ۰.۴ درصد افزایش به ۲۸۱۰.۳۰ واحد رسید. شاخص «نزدک کامپوزیت» هم با جهش ۰.۶ درصدی به ۷۳۳۶.۳۸ واحد رسید و رکورد جدیدی را به ثبت رساند. شاخص «داوجونز اینداستریال اوریج» هم با ۰.۲۱ درصد رشد به ۲۶۰۷۱.۷۲ واحد رسید.
در این اتباط مایک لوونگارت معاون بخش استراتژی سرمایه گذاری موسسه «ای. ترید» می گوید: دورنمای تعطیلی دولت امریکا نتوانسته است مانع از رشد این بازار در حال صعود شود و سرمایه گذاران پریشان نشده اند. بسیاری از معامله گران  فراتر از تغییرات سیاسی و اقتصادی در واشنگتن را می نگرند و تحلیل گران بنیادی، وضعیت شرکت های آمریکایی را به خوبی گذشته ارزیابی می کنند.
در اروپا، بورس های منطقه یورو به بالاترین سطوح خود در ۱۰ سال اخیر رسیدند و شاخص «استاکس ۶۰۰» که در برگیرنده سهام ۶۰۰ شرکت مهم اروپایی است با ۰.۵ درصد افزایش و به کمک روند رو به رشد بازارهای جهانی به بالاترین سطح خود از ماه اوت سال ۲۰۱۵ تاکنون رسید.
همچنین حساب جاری منطقه یورو در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، مازاد بیشتری را به نسبت ماه قبل آن نشان می‌دهد. در لندن، شاخص «فوتسی ۱۰۰» با ۰.۳۹ درصد افزایش به ۷۷۳۰.۷۹ واحد رسید. «دکس» آلمان با ۱.۱۵ درصد افزایش به ۱۳۴۳۴.۴۵ واحد رسید و «کک» فرانسه هم ۰.۵۸ درصد افزایش یافت و به ۵۵۲۶.۵۱ واحد رسید.
تعطیلی دولت و پیامدهای داخلی اقتصادی برای آمریکا
انتظار می‌رود اولین آثار و پیامد‌های "تعطیلی" دولت فدرال آمریکا از صبح روز دوشنبه پدیدار گردد. فعالیت‌های چندین آژانس فدرال از قبیل: اداره مالیات تحت تاثیر این وضعیت محدود خواهد شد، اما خدمات امنیتی از این وضع مصون خواهند ماند. در عین حال یک میلیون و چهارصد هزار نظامی آمریکایی نیز به فعالیت خود ادامه خواهند داد، اما فعلا حقوقی دریافت نخواهند کرد.
طبق اعلام فدراسیون کارکنان دولتی آمریکا، با تعطیل شدن دولت فدرال، بیش از هشتصد و پنجاه هزار نفر با خطر بیکاری فنی و بیش از یک میلیون نفر دیگر با خطر کار بدون حقوق روبرو هستند. طبق آمار رسمی منتشر شده در آمریکا، در مجموع بیش از سه میلیون و پانصد هزار کارمند بخش غیرنظامی و نظامی آمریکا تحت تاثیر این وضعیت قرار خواهند گرفت.
واکنش ترامپ به تعطیلی دولتش
دونالد ترامپ در واکنش به تعطیلی دولتش با انتشار پیامی در صفحه توییتر دموکرات‌ها را هدف انتقادات شدید خود قرار داد.
ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: دموکرات‌ها بیشتر از آن که نگران ارتش بزرگ ما و مرزهای خطرناک در جنوب باشند نگران مهاجران غیرقانونی هستند.
وی افزود: آنها به راحتی می‌توانستند توافق کنند اما تصمیم گرفتند بازی سیاسی تعطیلی دولت را انتخاب کنند، ما در سال 2018 به جمهوری‌خواهان بیشتری نیاز داریم تا با قدرت از این بی‌نظمی عبور کنیم.
این انتقادات به دموکرات‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در پی تعطیلی دولت آمریکا در سال 2013ف دونالد ترامپ اوباما را مورد انتقاد شدید قرار داده و عملکرد وی را دلیل تعطیلی دولت عنوان کرده بود.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.