فرهنگی print
رئیس مجلس: جایگاه كارهای نمایشی صداوسیما را بسیار مهم می دانیم/ رئیس رسانه ملی: باید از نخبگان فرهنگی حمایت کنیم
باشگاه خبرنگاران
0 comment   4 visibility
سه شنبه 3 بهمن 1396 ساعت 16:45
چکیده مطلب
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجموعه‌های نمایشی تولید سازمان صداوسیما گفت: این‌گونه كارها را برای عرصه فرهنگی كشور بسیار مهم می‌دانیم و از آنها حمایت می‌كنیم.
به گزارشحوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، علی لاریجانی در دیدار رئیس صداوسیما، معاون سیما و 9 نفر از كارگردانان برجسته سریال‌های فاخر رسانه ملی افزود: كارهای شما چه در زمینه تاریخی و چه در زمینه موضوعات روز به‌شدت بر عرصه فرهنگ كشور تأثیرگذار است و باید همت كنید با تولیدات ویژه و كارهای برجسته خود امید را به جامعه تزریق كنید و شرایط بهتری برای كشور به وجود آورید.
رئیس مجلس شورای اسلامی به هزینه‌های سنگین مالی در عرصه فرهنگی كشور به‌ویژه كارهای نمایشی اشاره و تصریح كرد: مجلس شورای اسلامی آماده است تا ازاین‌گونه تولیدات مؤثر حمایت كند و البته انتظار داریم شما هم در این زمینه همت مضاعفی داشته باشید.
دكتر لاریجانی با تشكر از زحمات رئیس سازمان صداوسیما در توجه به نیروهای توانمند حوزه نمایش گفت: من از دكتر عسكری و دكتر میرباقری تشكر می‌كنم كه تقریباً همه آدم‌های كار بلد و با تجربه حوزه نمایش را كه اهل فكر و نوآوری و در عرصه فرهنگی كشور تأثیرگذار هستند، دورهم جمع كرده‌اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بر تقویت روحیه خودباوری تأكید كرد و افزود: در حوزه فرهنگی باید به‌گونه‌ای حركت كنیم كه همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب بارها تأكید كرده‌اند روحیه خودباوری را به‌ویژه در نسل جوان تقویت كنیم و در این راه شخصیت‌های فرهنگی مثل شما و رسانه‌ها به‌ویژه رادیو و تلویزیون بسیار تاثیرگذارند.
دكتر لاریجانی با بیان اینكه ترویج و تقویت كارآفرینی می‌تواند بر تقویت روحیه خودباوری بسیار مهم باشد افزود: خیلی از جوانان در عرصه كارآفرینی فعالیت‌های خوبی داشتند كه متأسفانه تا یكی دو سال قبل در تلویزیون زیاد دیده نمی‌شد اما هم‌اكنون این كارها در تلویزیون دیده می‌شود و همین‌ها نیز باعث افزایش روحیه امید و نشاط میان جوانان خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی به اهمیت تقویت روحیه امید در جامعه اشاره و تصریح كرد: هر جامعه‌ای اگر امیدوار باشد كارش به پیش می‌رود و اگر امید در آن وجود نداشته باشد حتی اگر پول هم نداشته باشد منفعل خواهد بود.
علی لاریجانی خطاب به كارگردان‌های شناخته شده سریال‌های فاخر صداوسیما افزود: شما می‌توانید با تولیداتتان فضای امید و نشاط را ایجاد كنید اما متأسفانه بعضاً مشاهده می‌شود كه برخی از كارهای همكاران شما چه در تلویزیون چه در سینما، تلخ و مأیوس‌كننده است و توصیه می‌كنم به موضوع امیدآفرینی در جامعه توجه بیشتری داشته باشید.
رئیس مجلس شورای اسلامی تغییر برخی نگرش‌ها در حوزه كار و ترویج شغل را از مأموریت‌های مهم عرصه فرهنگ و به‌ویژه كارگردانان سینما و تلویزیون خواند و گفت: شما باید تفكر جامعه را عوض كنید كه همه به‌ویژه جوانان به فكر این نباشند كه شغل به معنای پشت یك میز نشستن است و باید با آثار هوشمندانه‌تان این نگرش را تغییر دهید.
دكتر علی لاریجانی بر تقویت همبستگی ملی و نقاط اشتراك تفكرات مختلف تأكید كرد و گفت: ما اگر یك ایران آباد، سربلند و پیشرفته می‌خواهیم باید یك همبستگی ملی به وجود آوریم و به‌جای متمركز شدن بر روی اختلاف‌نظرها بر روی نقاط اشتراكات تفكرات مختلف متمركز شویم.
وی تأكید كرد: برگزاری جلسات مشترك میان مسئولان كشور با اصحاب فرهنگ، هنر و نخبگان تولیدات نمایشی باعث می‌شود كه هم از برخی مسائل و مشكلات بیشتر آگاه شویم و هم شما در جریان برخی مسائل قرار بگیرید و حرف‌های یكدیگر را بیشتر بشنویم و به یك راهبرد جامع برای فرهنگ كشور برسیم.
ضرورت حمایت از نخبگان فرهنگی و آثار فاخر تلویزیونی در آغاز این دیدار، دكتر علی عسكری، رئیس رسانه ملی، كارگردانان حاضر در این جلسه را نخبگان فرهنگی كشور دانست و گفت: هر كدام از این دوستان كارهای بزرگی تولید كرده‌اند كه به ذخیره‌های فرهنگی و هویتی ملت ایران تبدیل شده‌است كارهایی كه برای همیشه در ذهن مخاطبان تلویزیون ماندگار خواهد بود.
رئیس رسانه ملی به عرصه امروز فرهنگی كشور و شرایط سخت و پیچیده آن اشاره و تصریح كرد: در این شرایط كه به فرهنگ ملت و جوانان این سرزمین تهاجم كرده‌اند باید با حمایت از نخبگان فرهنگی و به‌ویژه كارهای مؤثر فرهنگی تلویزیون به حفظ هویت و فرهنگ اسلامی- ایرانی و تقویت آن كمك كرد.
دكتر مرتضی میرباقری، معاون سیما نیز در این دیدار گزارشی از چگونگی و مراحل تولید سریال‌های فاخر و ویژه رسانه ملی ارائه كرد.
در بخش دیگری از این نشست كارگردانان سریال‌های فاخر تلویزیون به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.
داوود میرباقری، كارگردان سریال سلمان فارسی با ارائه گزارشی از مراحل نگارش و پیش‌تولید این طرح بزرگ نمایشی گفت: سریال سلمان فارسی سه برابر سریال مختار پیچیدگی دارد و كار می‌برد و باید آن را به‌عنوان یك طرح ملی دانست و از آن حمایت كرد.
كیانوش عیاری، كارگردان سریال روزگار قریب كه هم‌اكنون در حال ساخت سریال دیگری برای تلویزیون است با اشاره به نفوذ فرهنگی به‌ویژه در آثار نمایشی بیرون از كشور تصریح كرد: هم‌اكنون مسئولیت ما بسیار سنگین‌تر از گذشته است چراكه اگر غفلت كنیم این تهاجم نمایشی، آثار منفی فرهنگی را بر نسل بعد خواهد گذاشت.
رضا میركریمی، كارگردان فیلم سینمایی تحسین شده یك حبه قند نیز كه برای نخستین بار یك مجموعه نمایشی 60 قسمتی برای تلویزیون می‌سازد گفت: سریال‌ها، جریان پرنفوذتری نسبت به فیلم‌های سینمایی ایجاد می‌كنند و ما در این حوزه باید فعال‌تر عمل كنیم.
میركریمی، كم‌كاری نخبگان فرهنگی در تعریف درست از تاریخ را باعث تضعیف روحیه خودباوری دانست و افزود: اگر این روحیه خودباوری تقویت شود و روند نگاه به خودباوری در همه جا به‌ویژه در خود مجلس هم اصلاح شود بسیاری از مشكلات حل خواهد شد.
همایون اسعدیان، كارگردان فیلم سینمایی تحسین شده طلا و مس كه سریالی درباره خرمشهر را در تلویزیون در دست تهیه دارد با اشاره به هجوم فرهنگی برنامه ریزی شده به‌ویژه در عرصه فیلم و نمایش از بیرون كشور و لزوم مقابله با آن گفت: یك همت قابل تقدیری در این زمینه در تلویزیون شروع شده است كه باید از آن حمایت كرد.
وی افزود: بررسی مقابله با چنین تهاجمی در عرصه فرهنگ باید تجهیز شویم و با تمام وجود كار كنیم.
جواد شمقدری، كارگردان سریال طوفان شن كه هم‌اكنون در حال تهیه سریال انقلاب دوم درباره تسخیر لانه جاسوسی برای تلویزیون است گفت: باید هوشیار باشیم تا دشمن تاریخ را تحریف نكند و راه‌حل این است كه كارهای ما مخاطب را اقناع كند.
وی با بیان اینكه بعضی موضوعات هستند كه باید در قبال آن‌ها نقش آفرینی كرده و سخن بگوئیم افزود: اگر ما به‌ویژه در خصوص تخاصم با آمریكا و ازاین‌دست موضوعات، هوشمندانه صحبت نكنیم و روشنگری برای نسل امروز نداشته باشیم این نسل دچار شبهه خواهد شد، شبهه‌هایی كه قطعاً خسارت‌های فراوان برای این مرزوبوم در پی خواهد داشت.
محمدحسین لطیفی، كارگردان سریال‌هایی چون «وفا»، «غیاث‌الدین جمشید كاشانی»، «صاحبدلان» و... كه سریالی در خصوص خواجه‌نصیرالدین طوسی را در دست تولید دارد خطاب به دكتر لاریجانی گفت: این جمع كه می‌بینید لشكر فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هستند و همه دغدغه فرهنگ كشور را دارند و مانند یك سرباز كه تفنگ به دست دارد و می‌خواهد از مرز خاكی‌اش دفاع كند ما هم می‌خواهیم از مرزهای فرهنگی‌مان دفاع كنیم.
وی افزود: ما همگی با تمام وجود می‌خواهیم تلاش كنیم تا ثمره انقلابمان حفظ شود.
سیروس مقدم، كارگردان سریال پایتخت نیز در این دیدار با تأكید بر اینكه آنتن تلویزیون نیاز به جذابیت و نوآوری دارد گفت: تیم مدیریتی كنونی تلویزیون متشكل از زبده‌ترین افرادی است كه تاكنون كار كرده‌اند و من به آینده بسیار امیدوارم.
سعید سلطانی، كارگردان سریال‌های ستایش و پس از باران كه هم‌اكنون در حال تهیه سریال «علمیردان خان بختیاری» است گفت: كار فرهنگی یك كار بلندمدت است و هرچه در این مسیر تلاش و سرمایه‌گذاری كنیم آن نیز برای كشور عمیق و بلندمدت خواهد بود.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.