اجتماعی print
شناسایی 700 روستا برای توانمندسازی در راستای پیشگیری از حاشیه نشینی جدید
تسنیم
0 comment   3 visibility
چهارشنبه 4 بهمن 1396 ساعت 05:36
چکیده مطلب
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه‌قضاییه از شناسایی 700 روستا در هفت استان به منظور اجرای طرح‌های توانمندسازی در راستای پیشگیری از رشد و گسترش مناطق حاشیه‌نشین جدید خبر داد.
علیرضا ساوری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم درباره اقدامات انجام شده با رویکرد پیشگیرانه در حوزه حاشیه‌نشینی اظهار کرد: در مورد پیشگیری از رشد و گسترش مناطق حاشیه‌نشین دو دسته اقدامات در دست بررسی و اجراست.
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معانت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه افزود: اقدام نخست، بر توانمندسازی جوامع روستایی با اولویت آن دسته از روستاهای در خطر تخریب یا روستاهای دارای جمعیت کم و نامتعارف، متمرکز است.
ساوری اضافه کرد: در این ارتباط، در سه حوزه، فعالیت‌ها آغاز شده که از آن جمله می‌توان به مدیریت یکپارچه منابع آب و خاک، حرفه‌آموزی به روستاییان و طرح توسعه صنایع دستی و گردشگری با تمرکز بر گردشگری اکوکمپ اشاره کرد.
این مقام مسئول در دستگاه قضایی ادامه داد: انتظار می‌رود با اجرای این دسته اقدامات، شاهد رشد و گسترش اشتغال در روستاهای مورد نظر باشیم و انگیزه ماندگاری برای روستائیان در موطن اصلی‌شان زیاد شود.
ساوری با بیان اینکه سه هزار روستا شناسایی و هدف‌گذاری شده تا نسبت به اجرای طرح‌های تقویت و توانمندسازی با رویکرد حرفه‌آموزی در این روستاها اقدام شود، گفت: در همین راستا، از طریق کارگروه پیشگیری از رشد و گسترش مناطق حاشیه‌نشین با همکاری و تعامل دستگاه‌های عضو این کارگروه، 700 روستا در هفت استان مهاجرفرست کشور  شناسایی و اقدامات مذکور آغاز شده است.
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه استان‌های لرستان، اردبیل، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان را از جمله این هفت استان عنوان کرد.
ساوری با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال و اوایل سال آینده، در اکثر مناطق مورد نظر، اقدامات مورد نیاز برای پیشگیری از رشد و گسترش مناطق حاشیه‌نشین جدید انجام شود، گفت: قطعاً اجرای این قبیل طرح‌ها در ایجاد انگیزه برای ماندگاری، ترغیب و تشویق افراد در موطن‌ اصلی‌شان بسیار موثر بوده و زمینه اشتغال و عزت آنها فراهم می‌شود.
این مقام مسئول در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه در پاسخ به این سئوال که در ارتباط با مناطق حاشیه‌نشین موجود چه اقداماتی صورت گرفته است، افزود: در ارتباط با مناطق حاشیه‌نشین موجود، دو راهبرد وجود دارد؛ راهبرد نخست ناظر بر توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی و راهبرد دوم نیز پیشگیری از رشد و گسترش مناطق جدید است.
وی تصریح کرد: معتقدیم که دو راهبرد مذکور باید به صورت ترکیبی، تلفیقی و توامان اجرا شود و در غیر این صورت، اجرای گزینشی راهبردهای یاد شده، اثربخشی لازم را نخواهد شد.
ساوری با بیان اینکه مناطق و سکونتگاه‌های غیررسمی، محیط‌ها و موقعیت‌های بروز و ظهور برخی جرایم هستند، گفت: جرائمی مانند نگهداری اموال مسروقه، نزاع، درگیری، قتل، تولید و توزیع مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی، بیشتر در این مناطق شکل می‌گیرد.
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه تاکید کرد: این به آن معنا نیست که افراد ساکن در این مناطق مجرم هستند بلکه سکونتگاه‌های غیررسمی به عنوان یک محیط و موقعیت برای بروز جرایم به شمار می‌روند و ما روی محیط کار می‌کنیم نه افراد.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.