حوادث print
حبس کارگر ۷۴ساله برای ۱۷میلیون تومان
جام نیوز
0 comment   9 visibility
چهارشنبه 4 بهمن 1396 ساعت 09:10
چکیده مطلب
دستان درشت و زمختش از سال‌ها کار سخت او حکایت می‌کند. صورتش آفتاب سوخته و کمرش بابت کار در کوره‌های آجرپزی خم شده اما با این وضعیت تا پیش از شهریور امسال که گرفتار بندزندان شود، کار می‌کرد.
به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، دستان درشت و زمختش از سال‌ها کار سخت او حکایت می‌کند. صورتش آفتاب سوخته و کمرش بابت کار در کوره‌های آجرپزی خم شده اما با این وضعیت تا پیش از شهریور امسال که گرفتار بند زندان شود، کار می‌کرد و مخارج هفت فرزند تحت تکفل خود را درمی‌آورد.
این جملات بخشی از داستان زندگی پیرمرد ۷۴ساله ای است که در کارگاه آجرپزی او جمعی کارگر ایرانی و خانواده‌هایی از اتباع کشور افغانستان کار می‌کردند. کارگاه کوچکی که این روزها به دلیل غیبت سرپرست‌ تعطیل شده و به جمع خانواده چشم انتظار این زندانی، سرپرستان خانواده‌هایی دیگر هم اضافه شده‌اند.
علی آقا، این پیرمرد ۷۴ساله زحمت کش، گرم و سرد روزگار چشیده و نزدیک به ۵۰سال در حوزه تهیه آجرهای نسوز، ماسه‌ای و بتنی کار کرده و تجربه دارد، اما وقتی قرار است پیشامدی رخ بدهد، به هیچ چیز نگاه نمی کند.
روزگار به هر نحوی که بود برای این پیرمرد زحمت کش و کارگران کارگاه کوچکش می گذشت تا اینکه اردیبهشت سال گذشته بود که علی آقا به فکر بزرگ کردن کارگاه کوره پزی بزرگ‌تری می‌ افتد و دست به کار می شود.
او برای اجرا کردن تصمیمش، با فروش برخی از اسباب خانه و قرض گرفتن از دوست و آشنا، نسبت به تهیه دستگاه الکتروموتور برق، تابلو برق و دیگر لوازم اساسی کارش اقدام می‌ کند.
قرار بود کارگاه بزرگتر شود و کارگران دیگری هم از این کارگاه کوچک کسب درآمد کرده و نان حلال برای خانواده شان ببرند. اما اینها تنها در حد فکر و رویا باقی ماند چرا که بازار روی خوبش را به این پیرمرد ۷۴ساله نشان نداد. به دلیل نوسانات بازار علی آقا قادر به بازپرداخت مبالغ قرض، نشد و ورق زندگی او و کارگران دیگر کارگاه برگشت.
امرار معاش خانواده با پول یارانه
شاکیان این پیرمرد زحمت کش هم با دیدن نوسانات بازار دست به کار شده و شکایت رسمی می کنند و در نهایت علی آقا محکوم به پرداخت مبلغی معادل ۳۴۰ میلیون ریال می‌شود. با مشاهده وضعیت زندگی این سرکارگر و احراز ناتوانی مالی او یکی از شکات از مطالبه کل حقوق خود صرف نظر کرده است اما زندانی یاد شده این روزها بابت الباقی ۱۷ میلیون تومانی همچنیان در حبس بسرمی‌برد.
خانواده پرجمعیت این مددجو که بابت شخصیت معنوی نان‌آور خانه هنوز از بیان علت غیاب او طفره می‌روند، این روزها تمام مخارج خود را از محل یارانه دولتی تامین کرده و روزگار سختی را دارند.
نیکوکارانی که تمایل دارند یاری‌گر این مددجوی نیازمند باشند، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به‌قرار ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش‌ پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن تماس ۱۵ ــ ۸۸۹۱۶۰۱۲ پاسخگوی سئوالات شما در این زمینه خواهد بود.
مهر
110
برچسب ها
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.