بین الملل print
نشست داووس: فرصت طلایی عربستان برای یکه تازی در غیاب ایران
عصر ایران
0 comment   39 visibility
پنجشنبه 5 بهمن 1396 ساعت 14:42
در حالی که ایران در نشست امسال مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس حضور ندارند، نمایندگان کشورهای عرب خلیج فارس حاضر در این رویداد بین‌المللی به شدت از فعالیت‌های «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در منطقه انتقاد کردند.
یورونیوز نوشت: در حالی که ایران در نشست امسال مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس حضور ندارند، نمایندگان کشورهای عرب خلیج فارس حاضر در این رویداد بین‌المللی به شدت از فعالیت‌های «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در منطقه انتقاد کردند.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران معمولا هر سال در این نشست اقتصادی شرکت کرده و به انتقاد همتایان خود از کشورهای عرب خلیج فارس پاسخ می‌داد، اما امسال او غایب بزرگ داووس بود. نتیجه این غیبت هم البته به خوبی قابل پیش‌بینی بود: باز شدن فضا برای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین برای تاختن به ایران.
به این ترتیب عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی با استفاده از این فضای ایده‌آل و فرصت طلایی در برابر نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس اقتصادی با اشاره به فعالیت‌های ایران گفت: «در خاورمیانه دو رویکرد با هم رقابت دارند، یکی رویکرد روشنایی است و دیگری تاریکی. رویکرد تاریکی همان رویکرد فرقه‌گرایی است که می‌خواهد امپراتوری ویران شده در هزاران سال پیش را زنده کند. می‌کوشد تا با استفاده از فرقه‌گرایی و تروریسم در امور داخلی دیگران دخالت کند. اما تاریخ نشان داده که عاقبت نور بر ظلمت پیروز می‌شود».
این در حالی است که ظریف در نشست سال پیش داووس گفته بود: «ایران و عربستان باید بتوانند همکاری کنند تا به کمک آنها به درگیری‌ها در سوریه و یمن پایان داده شود.»
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.