علمی print
سلامتی را با قلیان دود نکنیم
ایرنا
0 comment   4 visibility
شنبه 7 بهمن 1396 ساعت 11:40
چکیده مطلب
اهواز – ایرنا – مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان در خصوص خطرات استفاده از قلیان برای سلامتی و باورهای غلط در این خصوص نکاتی را ارائه کرد.
فرهاد صفدری شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: دود قلیان و سیگار چهار هزار نوع ماده سمی و 40 نوع ماده سرطان زای ثابت شده دارد.
وی افزود: حجم دود ایجاد شده در یک وعده مصرف قلیان، برابر با 50 تا 100نخ سیگار است و این مطلب گویای عمق آسیب های آن برای سلامتی است.
صفدری در خصوص برخی باورهای غلط مردم درباره قلیان اظهار کرد: ویتامینه بودن معسل ها و یا استفاده از مواد میوه ای یا عصاره میوه ها در آنها از جمله این باورهای اشتباه است.
این مقام مسئول مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: بر اساس آخرین تحقیقات رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این معسل ها از تنباکوی معمولی قلیان بسیار خطرناک تر هستند چون از تنباکوهای کم ارزش تهیه شده و با مواد شیمیایی و به روش های شیمیایی خوشبو و معطر می شوند و تمام این مواد معسل شیمیایی در اثر تنفس وارد سیستم ریه و دستگاه تنفسی افراد شده و مشکلات زیادی را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: استفاده مشترک از دهانه قلیان از جمله دیگر مشکلات در این زمینه است که انواع بیماری های دهان و لثه و یا بیماری های خطرناکی مانند سل و بیماری های تنفسی را ایجاد می کند که بسیار نگران کننده است.
صفدری گفت: پیری زودرس پوست و سایر مشکلات برای زیبایی پوست نیز از دیگر عوارض استفاده از قلیان است.
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان تاکید کرد: تهدید جدی قلیان، استفاده از مواد مخدر صنعتی و الکل همراه با مواد تنباکو و معسل است چون در برخی مواقع فرد نمی داند مواد مخدر استفاده می کند که آغشته به مواد مخدر یا الکل است.
وی بیان کرد: استفاده از آن باعث اعتیاد و مشکلات متعدد سلامتی می شود چون مصرف تنفسی الکل به مراتب از مصرف خوراکی آن خطرناک تر است.
3004/6002
خبرنگار: خاطره غفاری**انتشار: کبری آقازری
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.