اجتماعی print
معاون رئیس جمهوری: آیین نامه ای برای حضور سمن ها در تصمیم گیری های دولت تصویب می شود
ایرنا
0 comment   14 visibility
شنبه 7 بهمن 1396 ساعت 11:59
چکیده مطلب
شیراز - ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: آیین نامه جدیدی با هدف حضور موثر سازمان های مردم نهاد (سمن) در تصمیم گیری های دولت تصویب می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه ابتکار روز شنبه در آیین اختتامیه نخستین همایش مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان در شیراز افزود: با توجه به این که دولت بر روی حل مشکلات کلان جامعه متمرکز است، این سازمان های مردم نهاد هستند که می توانند زوایای پنهان را ببینند.
وی بیان کرد: تشکل ها می توانند به هم افزایی با جریانات اجتماعی و بسیج اجتماعی در حوزه های مختلف کمک کنند و به آگاهی بخشی و جریان سازی اجتماعی بپردازند.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه نهادهای اجتماعی ، همیار دولت محسوب می شود، اظهارکرد: نهادهای اجتماعی می تواند در کنار همیار دولت بودن، مستقل از آن هم باشد و شرایط را دیدبانی و رصد کند.
به گفته وی، اگر جریان های اصلاحی در هر جامعه شکل بگیرد به پیشرفت می انجامد، سمن ها مانند نورافکن عمل کرده و می توانند مشکلات، مسائل و انحراف از قوانین را روشن می کنند.
ابتکار با بیان اینکه کشور ما از نظر سرمایه انسانی در ابعاد و زوایای مختلف بسیار غنی است ، یکی از این سرمایه های غنی را نهادهای مدنی و جامعه مدنی برشمرد که مانند نقش رسانه عمل می کنند و گفت: این نقش برای حکمرانی خوب حائز اهمیت است و حکمرانی خوب علاوه بر اقتدار، پایبندی از قوانین، تحقق عدالت را به دنبال دارد.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه 250 پروژه از سوی سازمان های مردم نهاد در سراسر کشور در زمینه زنان و خانواده شکل گرفته است، ادامه داد: این اقدامات به صورت شفاف در پورتال معاونت زنان اعلام می شود.
ابتکار همچنین از تشکیل کارگروه دختران و جوانان و توان افزایی سازمان های مردم نهاد با همکاری مدیران کل ستادی در این معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خبر داد و گفت: در چهار ماه گذشته جلسات گفتگوی بین نسلی شکل گرفته است تا مطالبات جوانان متولد دهه های 60 و 70 شنیده شود.
وی با اشاره به ارزیابی های صورت گرفته در این مورد ادامه داد: خانواده ایرانی باید زمینه پذیرش و شنیدن صدای جوان را داشته باشد و این موضوع باید جریان سازی و فرهنگ سازی شود.
ابتکار گفت: اگر نتوانیم با نگرش صحیح فرهنگی به توان افزایی خانواده بپردازیم در مسائلی مثل فضای مجازی صدمه می بینیم.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه مساله خشونت و ابعاد آن در این معاونت به صورت جدی دنبال می شود، خشونت علیه زنان و کودکان را از جلوه ای از آن عنوان کرد و افزود: رسیدگی به بحث خشونت در قالب لایحه امنیت اجتماعی و لایحه حمایت از کودکان در حال پیگیری است و می تواند موجب امید و نشاط در جامعه شود.
به گزارش ایرنا ، نخستین همایش مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان پنجشنبه پنجم بهمن ماه جاری در شیراز آغاز به کار کرد و امروز شنبه با حضور معاون اول ریس جمهوری و شماری از اعضای کابینه به فعالیت خود پایان داد.
در این آیین، اساسنامه مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان که توسط نمایندگان سمن ها از سراسر کشور تهیه شده و به تصویب رسیده است، رونمایی شد. فرایند تدوین این اساسنامه از روز پنجشنبه با حضور حدود 300 تن از نمایندگان سازمان های مردم نهاد کشور در شیراز آغاز شده بود.
٧٣٢٩ / 2027
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.