اجتماعی print
طلاب حوزوی می توانند پرچم دار محیط زیست در دنیا باشند
تسنیم
0 comment   8 visibility
چهارشنبه 11 بهمن 1396 ساعت 16:30
چکیده مطلب
مدیر حوزه های سراسر کشور با تاکید بر ضرورت تولید علوم اسلامی مرتبط با آب و انرژی گفت: طلاب و دانش‌آموختگان حوزوی می‌توانند پرچم‌دار حوزه محیط زیست و انرژی در دنیا باشند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار با وزیر نیرو با اشاره به ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه و جامعه المصطفی العالمیه اظهار کرد: ما در حوزه یکی از مسائلی که اهتمام جدی به آن داریم این است که حوزه پاسخگوی به جامعه و ناظر به مشکلات و معضلات اجتماعی باشد.
امام جمعه قم با تاکید بر اینکه در برنامه‌ریزی‌ها باید مسائل جامعه را مد‌نظر قرار دهیم افزود: در مدیریت حوزه طرح‌های زیادی برای بازسازی نظام آموزشی داریم تا طرح حوزه اجتماعی و پاسخگو شکل بگیرد.
وی با بیان اینکه نظارت بر وضعیت اجتماعی جامعه وظیفه حوزه است، تصریح کرد: در ذیل این مباحث مساله محیط زیست، آب، انرژِی و... را نیز خواهیم گنجاند تا بتوانیم اثرگذاری اجتماعی بیشتری را بر جامعه داشته باشیم.
آیت‌الله اعرافی با تاکید بر اینکه باید کارگروهی مشترک تشکیل شده و مسائل به طور جدی مورد بحث قرار گیرد، افزود: در چند محور جای این است که در یک تعامل جدی وارد هم‌افزایی بیشتری شویم؛ یکی از این بخش‌ها تحقیقات علمی و فرهنگی ناظر به حوزه آب و انرژی است؛ طبیعتا ما در تولید مباحث علمی، کلامی و فلسفی یک حوزه ناظر به مساله آب و انرژی داریم و در برنامه جدید سعی داریم برنامه جدی را در این بخش تدوین کنیم و جا دارد مباحث اخلاقی و فقهی و فلسفی مرتبط با این بخش را تعریف کنیم.
وی با بیان اینکه در حوزه مبانی اسلامی موازین جدی در قلمرو وزارت نیرو داریم، اذعان کرد: به همین خاطر باید به طور جدی در حوزه تحقیقاتی در این بخش وارد شویم.
امام جمعه قم با تاکید بر اینکه طلاب و دانش‌آموختگان حوزوی می‌توانند پرچم‌دار حوزه محیط زیست و انرژی در دنیا باشند، خاطرنشان کرد: ما به دانش‌آموختگان خود توصیه می‌کنیم که سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با محیط زیست و انرژی و... را تشکیل دهند چراکه این مسئله امروز در دنیا اهمیت جدی دارد و در این زمینه در داخل و خارج از کشور ظرفیتی ویژه داریم.
وی رویکرد تبلیغی ناظر به بهینه‌سازی مصرف و اصلاح الگوی مصرف را مورد توجه قرار داد و گفت: باید این موضوعات در نظام تبلیغی حوزه جایگاه پیدا کند.
اعرافی آموزش طلاب در خصوص مسائل مرتبط با بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف را امری ضروری دانست و تصریح کرد: این بخش یکی دیگر از حوزه‌هایی است که وزارت نیرو و حوزه‌های علمیه می‌توانند اقدامات مشارکتی انجام دهند.
وی با اشاره به فعالیت بیش از 60 واحد آموزشی جامعه‌المصطفی در کشورهای مختلف گفت: می‌توان از این ظرفیت برای حوزه آب و انرژی استفاده کرد.
رضا اردکانیان؛ وزیر نیرو نیز  در این نشست مشترک اظهار داشت: 70 درصد آب شیرین دنیا در بخش کشاورزی استفاده می‌شود و بسیاری از کشورهایی که آب زیادی در اختیار دارند مشکلات مصرف برای آنها بیشتر است.
وی با اشاره به نحوه و چگونگی ارتباط با مصرف‌کننده در بخش کشاورزی گفت: در این بخش گروه مصرف‌کننده به طور متوسط به لحاظ نوع آموزش و شرایط سنی و فرهنگی از تفاوت های چشم‌گیری برخوردارند و انتقال پیام‌ها خصوصا در بخش فناوری جدید برای آنها کار جدیدی نیست.
وزیر نیرو بیان کرد: با توجه به تفکرات موجود در بین ادیان در خصوص نحوه مصرف آب، یکی از بسترهای مناسب برای این کار استفاده از عالمان دینی برای اطلاع‌رسانی به مردم است.
وی با بیان اینکه اگر تشکلی در حوزه آب و محیط زیست بین ادیان شکل بگیرد تا مسائل مختلف را به گروه کشاورزان منتقل کنند اثربخش خواهد بود، اظهار کرد: نخستین گروه در این بخش در واتیکان تشکیل شد و پس از آن ایران هم ورود جدی به این بخش داشت.
وی اولویت وزارت نیرو را تامین آب شرب مردم دانست و گفت: در حوزه آگاهی‌بخشی به مردم اقداماتی را در دستور کار داریم تا کم‌مصرفی و پرهیز از اسراف در اولویت مردم باشد.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.