سیاسی print
سوریه، موضوع دیدار سامح شکری و دی میستورا/حریری: برگزاری مذاکرات ژنو در آینده نزدیک بعید است
نامه نیوز
0 comment   6 visibility
یکشنبه 29 بهمن 1396 ساعت 11:31
چکیده مطلب
وزیر خارجه مصر و فرستاده سازمان ملل در نشستی آخرین تحولات بحران سوریه و راه‌های حل سیاسی این بحران را بررسی کردند.
به گزارش نامه نیوز به نقل از الیوم السابع، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه در دیدار با سامح شکری، وزیر خارجه مصر از تلاش‌ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی، تعیین اختیارات آن زیر نظر سازمان ملل، روند مذاکرات ژنو و همچنین اصول حل سیاسی بحران سوریه که مهمترین‌ آنها قطعنامه ۲۲۵۴ است سخن گفت.
شکری نیز در این دیدار بر حمایت مصر از تلاش‌های دی‌میستورا و انجام ماموریتش در سوریه تاکید کرد.
وی افزود، مصر از حل سیاسی بحران سوریه به گونه‌ای که تمامیت و حاکمیت سوریه حفظ شود و خواسته‌های ملت سوریه را برآورده کند، حمایت می‌کند.
شکری در این دیدار گفت، مصر با راه‌حل نظامی که حاکمیت ارضی سوریه را نقض و فرصت حل سیاسی موجود را از بین ببرد، مخالف است.
وی همچنین بر ضرورت هماهنگی تلاش‌ها و اقدامات طرف‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی در مرحله کنونی برای کمک به طرف‌های سوری در دستیابی به راه‌حل‌های توافقی و حل و فصل سیاسی بحران این کشور تاکید کرد.
دو طرف در این دیدار بر افزایش رایزنی و هماهنگی درباره اقدامات مرحله آتی، تلاش با همه طرف‌های سوری و فعال در حل بحران این کشور برای حمایت از روند سیاسی حل آن توافق کردند.
دی‌میستورا در اظهارات روز چهارشنبه خود با بیان اینکه عزم خود را برای ادامه مذاکرات ژنو جزم کرده است، اعلام کرد، تحولات اخیر در سوریه تلاش‌ها برای حل بحران این کشور را تضعیف می‌کند.
از سوی دیگر، نصر حریری، رئیس هیئت مخالفان سوری در مذاکرات ژنو در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ تصریح کرد، زمان دور آتی مذاکرات ژنو هنوز مشخص نشده است.
حریری گفت: برگزاری این مذاکرات در آینده نزدیک بعید است، زیرا رایزنی‌ها در حال حاضر پیرامون کمیته قانون اساسی متمرکز است. اما با این وجود ما به بررسی چهار مساله در مذاکرات آتی ژنو متعهدیم.
فرستاده سازمان ملل به سوریه چهار موضع را در دستور کار دور هشتم نشست ژنو مشخص کرده بود که تشکیل دولت جدید، تدوین قانون اساسی جدید سوریه، آماده‌سازی زمینه برگزاری انتخابات زیر نظر سازمان ملل و مذاکرات درباره تروریسم این چهار محور است.
وی در ادامه افزود: ما به شکل مثبتی در مذاکرات ژنو مشارکت می‌کنیم و این مشارکت را در راستای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و نیز روند مذاکرات ژنو زیر نظر سازمان ملل به منظور تحقق انتقال سیاسی ادامه خواهیم داد.
رئیس هیئت مخالفان سوری در مذاکرات ژنو اعلام کرد، از نظرات و پیشنهاداتی که منجر به پیشبرد روند انتقال سیاسی شود، حمایت می‌کند.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.