اجتماعی print
شهرداری تهران باید هر 3 ماه یکبار گزارش هزینه کرد بودجه را به صحن شورای شهر بیاورد
انا
0 comment   5 visibility
دوشنبه 30 بهمن 1396 ساعت 14:50
چکیده مطلب
رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران به تشریح جزئیات بودجه 97 شهرداری تهران پرداخت و گفت: شهرداری مکلف شده هر 3‌ماه یکبار جزئیات هزینه‌کرد بودجه را به صحن شورای شهر اعلام کند.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران با بیان اینکه در بازدیدهای منطقه‌ای 9 منطقه و 2 سازمان مورد بررسی قرار گرفتند، اظهار کرد: اعضای شورای شهر پای صحبت مدیران نشستند تا مشکلات مردم را قدم به قدم برطرف کنند.
وی با اشاره به اولین بودجه‌ای که در شورای پنجم روز گذشته به تصویب رسید، گفت: البته این بودجه مطلقا ایده‌آل و مطلوب نبود، زیرا محدودیت‌های مالی بسیاری وجود داشت که میراث ساختار معیوبی است که از مدیریت شهری به جای مانده و امروز با آن روبه‌رو هستیم.
فراهانی با بیان اینکه برای عدالت‌محور شدن بودجه تلاش شده است، گفت: کاهش قیمت پروژه‌ها و خدمات شهر تهران در این بودجه مدنظر اعضای شورای شهر بوده زیرا شهر گران اداره می‌شود و باید عملکرد مدیران شهرداری ارزیابی و به اطلاع مردم رسانده شود.
رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران با بیان اینکه بودجه به صورت شفاف بررسی و به تصویب رسید، افزود: در گذشته پیش از تصویب بودجه تنها لایحه آن در دسترس اعضا بود و در جلسه غیرعلنی مورد بحث و بررسی قرار می‌گرفت، این در حالی است که شهرداری لایحه را امسال منتشر کرد و شورا در جلسات علنی بودجه را بررسی و آن را به صورت عمومی اعلام کرد و حتی از شهروندان هم در این زمینه نظر خواست و بسیاری از مطالبات صورت گرفته از سوی شهروندان مطرح شده بود. در واقع هیچ چیز مخفی وجود نداشت و در حین بررسی‌ها اصلاحات لازم انجام شد. در گذشته بودجه بیشتر در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار می‌گرفت، اما در این دوره همه کمیسیون‌ها در بررسی آن دخیل بودند.
فراهانی ادامه داد: در 15 جلسه متوالی و بیش از 50 ساعت کارشناسی بودجه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مقرر شد تا شهرداری تهران گزارش هزینه‌کرد بودجه خود را هر سه ماه یکبار به شورا اعلام کند که این به تبع گام موثری در راستای شفاف‌سازی خواهد بود.
انتشار گزارش تفریغ بودجه
وی انتشار گزارشات تفریغ بودجه را موضوع دیگری دانست و گفت: همچنین قرار است تا سامانه گزارش احکام بودجه راه‌اندازی شود تا بر روی نحوه استفاده‌کرد از بودجه نظارت کافی وجود داشته باشد. در واقع رسیدگی تخصصی به تفریغ بودجه باید طی یک فرآیند قانونی انجام شود. با نظارت‌های انجام شده، نحوه تحقق بودجه مورد بررسی قرار گرفته و ضریب آن افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال در تفریغ بودجه سال 95 تکالیفی برای شهرداری تهران تهیه شده که در اسرع وقت آن را باید به صحن شورا ارائه دهد. تکالیف و جهت‌گیری‌ها نشان می‌دهد که بودجه مصوب با حداقل انحراف مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع خزانه‌داری برای شهرداری به تصویب رسید تا سازمان‌ها، شرکت‌ها و مناطق همگی بودجه‌شان از یک کانال مشخص وارد شود و تحت نظارت قرار گیرد.
بودجه واقعی شهرداری چقدر است؟
فراهانی با بیان اینکه بودجه شهرداری تهران برای سال 97، 17 هزار و 400 میلیارد تومان عنوان شده اما درآمدهای بسیاری به این بودجه اضافه خواهد شد، تصریح کرد: حدودا 6 میلیارد تومان درآمد حاصل از سازمان‌ها و شرکت‌ها محقق می‌شود که این خود به بودجه اصلی اضافه خواهد شد. اگرچه بودجه امسال شهرداری به واسطه کاهش درآمد شهرسازی به صورت انقباضی بسته شده است و ما شاهد کاهش 50 درصدی فروش تراکم بوده‌ایم، اما در برخی از موارد به بودجه فعلی اضافه خواهد شد. اگر بودجه فعلی را با 10 درصد تورم قرار بود به تصویب برسانیم، باید به 23 هزار میلیارد تومان می‌رسید، اما امروز با کاهش 20 درصدی بودجه ابتدائا بودجه اولیه را 16هزار و 200 میلیارد تومان در نظر گرفتیم که مجددا برای پرداخت دیون شهرداری 1200 میلیارد تومان دیگر در نظر گرفته شد. اما شورا تلاش کرد تا درآمدهای شهرداری را حدود 70 میلیارد تومان کاهش دهد.
فراهانی با بیان اینکه مهم‌ترین درخواست شهروندان از شهرداری تهران در بحث حمل‌و‌نقل عمومی است، گفت: با وجود اینکه بودجه انقباضی بسته شد، اما ما بیشترین میزان بودجه را برای بحث حمل‌ونقل عمومی در نظر گرفتیم و 180 میلیارد تومان دیگر نیز در صحن شورای شهر به میزان اولیه اضافه کرده و مجوز انتشار اوراق مشارکت 4 میلیارد تومانی را صادر کردیم که اگر محقق شود سرفاصله رسیدن قطارهای شهری به زیر 2 دقیقه خواهد رسید. البته برای بخش‌خصوصی و به منظور افزایش تمایل استفاده از وسایل حمل‌ونقل پاک 180 میلیارد تومان نیز در نظر گرفته شده است و اگر در هر جایی اضافه درآمد برای شهرداری وجود داشته باشد، باید آن را در بخش حمل‌ونقل عمومی خرج کند.
ادامه دارد...
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.