اقتصادی print
حال وهوای ابری این روزهای تالار شیشه ای/ حکایتی از تحمیل رکود از سوی بانک مرکزی به بازارهای مالی
اقتصاد آنلاین
0 comment   11 visibility
دوشنبه 30 بهمن 1396 ساعت 16:51
چکیده مطلب
در ادامه روند خروج حقیقی‌ها از بازار سرمایه، امروز نیز شاهد تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی بودیم. بورس تهران آخرین روز بهمن را در حالی سپری کرد که ردپای سه ریسک سیستماتیک سیاسی، تامین نقدینگی آخر سال و بسته‌های پیشنهادی بانک مرکزی در معاملات سهامداران مشخص بود.
اقتصاد آنلاین - مریم علیزاده ؛ در جریان معاملات امروز تالار شیشه‌ای شاخص کل با 153 واحد عقبگرد (افت 0.15 درصدی) به ارتفاع 98 هزار و 148 بازگشت که در این بین 933 میلیون برگه سهم به ارزش 225 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 140 میلیارد تومان آن به معاملات خرد سهام و حق‌تقدم اختصاص داشت. این درحالیست که بیشترین ارزش معاملات به گروه محصولات شیمیایی و خودرو  تعلق داشت که به نظر می‌رسد گروه خودرو و فلزات اساسی بیشترین جو منفی را بر بازار اعمال کردند و از سویی دیگر گروه کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی همچون روز گذشته بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار داشتند.
مثلث احتیاط سهامداران
در هفته جاری شاهد ارائه بسته‌های پیشنهادی بانک مرکزی به منظور کاهش التهابات بازار ارز بودیم و همانطور که در گزارش‌های قبلی نیز اشاره شد تبعات اجرای این بسته‌های سیاستی از سوی مقام پولی در بازار سرمایه رفته رفته آشکار می‌شود. از بارزترین نتایج کنترل بازار ارز در بورس تهران ادامه روند خروج حقیقی‌ها طی دو روز گذشته است. امروز نیز بیش از 5 میلیارد و 500 میلیون تومان تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی در معاملات رقم خورد که البته نسبت به روز گذشته این روند تضعیف شده است اما نکته‌ای که همچنان با آن روبرو هستیم احتیاط فعالان بازار و در نتیجه کم رونقی این روزهای تالار شیشه‌ای است که منتظر تعیین تکلیف مهلت مقرر دو هفته‌ای بانک مرکزی برای پذیرش سپرده با نرخ 20 درصد هستند چراکه هراس از تمدید مهلت ذکر شده می‌تواند به خروج بیشتر نقدینگی از بازار سرمایه ‌انجامد.
در حال حاضر سه ریسک عمده خریداران بالقوه سهام را وارد لاک احتیاطی کرده است. اول آنکه ریسک سیستماتیک سیاسی ناشی از حاشیه‌سازی‌های آمریکا در خصوص لغو برجام همچنان بر انتظارات بورس‌بازان تأثیرگذار است. همچنین ریسک سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز که منجر به افزایش بهای تمام‌شده پول شده است رفته‌رفته خروج نقدینگی از بازار سهام را تشدید می‌کند. اما سومین مسأله که بورس‌بازان را وادار به احتیاط بیشتر در خرید می‌کند ریسک نقدینگی ناشی از تسویه اعتباری کارگزاری‌ها در پایان سال است. به طور سنتی با نزدیک شدن به روزهای آخر سال و همزمان با تسویه اعتبارات توسط کارگزاری‌ها بازار سهام از رمق می‌افتد. از طرفی با تسویه اعتبارات فشار فروش سهام افزایش می‌یابد و با کاهش تزریق اعتبارات جدید به بازار، سمت تقاضا نیز ضعیف‌تر می‌شود. همچنین فعالان بازار بطور سنتی هرساله در ماه پایانی اقبالی به خرید سهام نشان نمی‌دهند چراکه معتقدند می‌توانند سهام مورد نظرشان را درروزهای پایانی و با قیمت‌های جذاب‌تری خرید کنند. در نتیجه می‌توان ادعا کرد که خروج این‌روزهای حقیقی‌ها نه به دلایل ضعف بنیادی شرکت‌ها که به خاطر موارد ذکر شده رخ می‌دهد.
ترین‌های بازار
طی معاملات امروز در بازار سهام، همانطور که پیشتر اشاره شد، افت 153 واحدی شاخص در گرو خروج حقیقی‌ها و نبود نقدینگی کافی در بازار اتفاق افتاد. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز با 17 واحد کاهش (افت 0.1 درصدی) به عدد 17 هزار و 584 واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر افت دماسنج بازار سرمایه را نمادهای «فارس»، «تاپیکو» و «رمپنا» هر کدام به ترتیب با 55 ، 42 و 34 واحد بر شاخص تحمیل کردند.
اما در سوی مثبت بازار نماد «ومعادن» به لطف حمایت قوی حقوقی توانست  به میزان 31 واحد از ریزش بیشتر شاخص جلوگیری کند. از دیگر نمادهای تاثیرگذار «شبندر» و«کچاد» بودند که هرکدام به ترتیب 21 و 19 واحد شاخص را تقویت کردند.
نمادهای خبرساز
در جریان معاملات امروز نماد «بکام» به دلیل عدم افشای بموقع اطلاعات با اهمیت در خصوص فروش زمین صنعتی خود به متراژ۵۴۷۵۹۴ متر مربع و سه سوله ۱۲۰۰ متری تعلیق شد. ضمنا معاملات امروز این نماد ابطال شد. از دلایل ابطال معاملات این نماد می‌توان به این موضوع اشاره کرد که چنین موارد با اهمیتی باید از طریق کدال اعلام عمومی شود. گفتنی است تا قبل از توقف در این نماد زیر مجموعه توسعه معادن، صف خرید 2.5 میلیون سهمی تشکیل و بیش از یک میلیون و 750 هزار سهم آن توسط 79 سهامدار حقیقی فروش و از سوی 32 حقیقی و دو حقوقی خریداری شده بود.
دیگر نماد تعلیقی امروز «وتوکا» بود که این نماد نیز به دلیل عدم افشای به موقع اطلاعات با اهمیت اخطار گرفت. گفتنی است این نماد تا 14 اسفند تعلیق می‌باشد.
خبر تاثیرگذار در نماد «حفارس»، آگهی فروش بلوک ۷۸.۳۷ درصدی این نماد در قیمتی پایین‌تر از قیمت تابلوی سهم بود. این آگهی از جانب سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از شرکت احیا گستر هرمز منتشر شد. این درحالی‌است که هر سهم «حفارس» ۲۳۶۶ ریال برای فروش در ۱۴ اسفند ماه آگهی شده است. با توجه به قیمت هر سهم «حفارس» در پایان معاملات ۳۰ بهمن ماه که ۲۴۳۶ ریال است، قیمت هر سهم بلوک ۷۸.۳۷ درصدی حفارس ۳ درصد کمتر از قیمت تابلو در پایان بهمن در نظر گرفته شده است.
در خانه ملت نمایندگان مجلس امروز نحوه تهاتر و تسویه بدهی‌های صندوق بازنشستگی فولاد را تعیین کردند. طبق مصوبه امروز مجلس، وزارت اقتصاد مکلف به فروش سهام و دارایی‌های صندوق فولاد شد. بنابراین وزارت اقتصاد مکلف است که سهام  متعلق به مؤسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد را که کنترلی بوده و یا زیان‌ده و کم‌بازده هستند، طبق مقررات مربوط به قانون اصل 44 به فروش برساند و منابع حاصله را در اختیار صندوق مذکور قرار دهد. همچنین دولت موظف است از منابع حاصله از واگذاری سهام و دارایی‌های مذکور و اجرای بند پ ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه، تعهدات مالی صندوق فولاد بابت خرید سهام غیرمدیریتی (کمتر از 5 درصد) را که از طریق سازمان خصوصی‌سازی عرضه شده و یا می‌شود، تهاتر و تسویه کند.
همچنین امروز شاهد درج خبر تأمین مالی ۷۰۰ میلیارد تومانی ایران خودرو با انتشار اوراق مرابحه بودیم. مقرر شد  با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت ایران خودرو به منظور تأمین سرمایه در گردش و خرید قطعات و مجموعه های مورد نیاز برای تولید خودرو نسبت به انتشار هفت هزار میلیارد ریال اوراق مرابحه اقدام  کند .
با ابلاغیه جدید، شرکت‌های هلدینگ و سرمایه‌گذاری امکان بیشتری برای تأمین مالی از طریق بازار بدهی خواهند داشت و با توجه به اینکه حجم قابل توجهی از دارایی شرکت‌ها را سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت آن‌ها در سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی تشکیل می دهد ظرفیت بیشتری برای استفاده از دارایی‌های شرکت‌ها به عنوان دارایی مبنای انتشار اوراق در دسترس خواهد بود. گفتنی است این اوراق که در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود، دوره عمر ۴ ساله داشته و مقاطع پرداخت سود آن هر ۳ ماه یک‌بار از تاریخ انتشار است.
کوتاه از فرابورس
با وجود افت نسبی شاخص کل بورس، آیفکس اما با تغییر کمتر از یک واحد نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری نشان داد و در پایان روی عدد یک هزار و 98 واحد ایستاد. در فرابورس امروز 234 میلیون برگه سهم به ارزش 325 میلیارد تومان دست به دست شد که از این میزان 42 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. همچنین گفتنی است در فرابورس امروز حقیقی‌ها بیشتر در چهره خریدار ظاهر شدند و به میزان یک میلیارد و 100 میلیون تومان از حقوقی سهم خریدند. بیشترین ارزش معاملات نیز به نمادهای «وحافظ» و «ذوب» اختصاص داشت.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.